Výnimočný pohľad na grécke mýty pre mladších aj starších.
Stephen Fry je slávny britský komik, herec, moderátor a režisér. Od detstva miluje grécke báje a rozhodol sa ich preto prerozprávať jazykom súčasnej komickej i tragickej generácie.
Vo svojej populárno-náučnej knihe s názvom Mýty sa nám rozhodol otvoriť dvere do sveta nesmrteľných.
„Nejde o komédiu ani drámu, pripadá mi to ako nový žáner, a napriek tomu je to najstarší žáner, aký existuje – zhromaždiť ľudí okolo ohňa, aby som im vyrozprával príbeh o tom, ako sa všetko začalo,“ spomína autor v rozhovore pre oxfordský týždenník Cherwell.
Základný pilier európskej kultúry
Príbehy gréckych bohov sú staršie ako my všetci. Azda nič neovplyvnilo európsku kultúru tak, ako oni. Ich stopy nachádzame od čias Starovekého Grécka, a to v literatúre, divadle, hudbe, výtvarnom umení, architektúre aj v lekárstve.
Neostali však len v rámci pevninskej Európy. Ich príbehy cestovali a kolonizovali svet spolu s ľuďmi.
Vyryté do kameňa, tisícky rokov staré a predsa nie skostnatené. Fryove Mýty sú prístupnejšie, vtipnejšie, modernejšie, epickejšie a majú v sebe určitú autentickosť.
Bohovia mali aj milencov
Presne tam sa začína rozprávanie Stephene Frya. Na samom začiatku, keď všade vládol chaos. Z neho povstanú prvé božstvá. Vznikne noc, deň či samotná zem – Gaia a tá privedie na svet more a oblohu. Prvé božstvá dajú vzniku titánom a tí splodia ďalšie pokolenie bohov. Bohov, ktorí sú nám už omnoho známejší. Postupne sa ponárame do čias dávno minulých, kde sa bohovia prechádzali po zemi medzi ľuďmi, pomáhali im a milovali ich, trestali a nenávideli.
„Zeus oplýval sebadôverou a nenútenou autoritou ako všetci prirodzení vládcovia. Rád sa smial a nerád hneval, no keď sa už napajedil, všetko živé sa mu pratalo z cesty. Odmalička sa vyznačoval mimoriadnym elánom a pevnou vôľou, nad tou žasla aj jeho matka.“ Takto Fry v Mýtoch opisuje najvyššieho z bohov.
Opis Dia dokazuje, že autor veľmi dobre pozná postavy, o ktorých píše. Predstavuje nám ich spôsobom, akým azda píše o starých známych a priateľoch z detstva. Podobne pracuje aj s ostatnými príbehmi. Nemení ich, ale pridáva k nim vlastné myšlienky. Detaily, ktoré im vdychujú život.
Fry vo svojom rozprávaní dáva priestor aj téme homosexuality a zmene pohlavia. Témam, ktoré nielenže boli aktuálne už v časoch Starovekého Grécka, ale boli brané ako súčasť bežného života bohov aj smrteľníkov.
Nevnucuje nám ich, berie ich ako jednoduchý fakt. Bohovia mali aj milencov. Nebráni sa ani priznať, že niektoré príbehy a postavy sa až nápadne podobajú tým z Biblie. Napríklad ten o Prometeovi a stvorení prvých ľudí.
Bohovia a nesmrteľní
V knihe Mýty hrajú hlavnú rolu predovšetkým bohovia a ostatné nesmrteľné, nadprirodzené stvorenia gréckej mytológie. Do pozornosti sa dostávajú aj menej známe príbehy. Dostaneme príležitosť zoznámiť sa s Aktaiónom, krásnou Semele či byť svedkami zrodenia medicíny. Príbehy o páde Tróje, Achillovi, Herkulovi či Perseovi by ste tu však hľadali márne. Sám autor hovorí, že to by kniha musela mať o niekoľko stoviek strán viac.
Fry na nich však samozrejme nezabudol. Spomínaných hrdinov rozoberá vo voľnom pokračovaní knihy s názvom Heroes. Na jeseň roku 2020 mu vyšla aj ďalšia, nesúca názov Troy. Na obe knihy v slovenskom jazyku si však budeme musieť ešte nejaký čas trpezlivo počkať.
A komu je teda kniha vlastne určená? Každému, kto má rád príbehy z antického Grécka, miluje históriu a nevadí mu britský, miestami trochu suchý humor.
Kniha Mýty od Stephena Frya nás nielen oboznámi s bohmi vládnucimi staroveku, ale umožní nám pochopiť ich prepojenie s dnešným svetom. Napriek hlbokej priepasti času sú nám oveľa bližší, než by sa mohlo zdať.