fbpx

O knihách

A neostal ani jeden je azda najslávnejšou knihou kráľovnej detektívok

29.11.2021

„Nik z nás neopustí ostrov živý. Taký je plán. Vy to, prirodzene, veľmi dobre viete. Teraz už nemá cenu zapierať – beztak všetci zomrieme.“ – Generál Macarthur

Kniha A neostal ani jeden (Agatha Christie)

Meno Agatha Christie netreba v knižnej komunite nijako zvlášť predstavovať. Je azda najslávnejšou autorkou detektívnych príbehov a svetoznámou spisovateľskou ikonou. Napísala 66 detektívnych románov a 14 poviedkových zbierok. Od svojich fanúšikov si vyslúžila prezývku The Queen of Crime.

V roku 1972 napísala zoznam svojich desiatich najobľúbenejších diel, ako odpoveď na list, ktorý dostala od japonského fanúšika. Detektívku A neostal ani jeden v ňom umiestnila na prvé miesto.

„Náročná technika písania bola pre mňa výzvou, ale tak ma to bavilo. Myslím si, že som sa s ňou zvládla dobre vysporiadať.“ Vyjadrila sa o diele Agatha Christie v liste pre fanúšika.

Smrtiaca detská riekanka

Skupinu desiatich neznámych ľudí pozve majetný pán Amis na neobývaný skalnatý ostrov do svojho prepychového sídla. Medzi cudzincov patrí egoistický playboy, problémový lekár z Harley Street, známy sudca, nezdvorilý detektív, bezohľadný žoldnier, bohabojná staršia dáma, dvaja zvláštni služobníci, vysokopostavený generál a úzkostlivá sekretárka.

Na honosnej večeri, na ktorú sa tajomný hostiteľ nedostavil, si hostia všimnú desať porcelánových figúrok vojačikov.

Príjemný večer sa mení v momente, keď nahraný hlas na gramofóne obviňuje každého z nich, že zapríčinili smrť človeka. Všetci hostia ostanú v šoku.

Veľmi rýchlo pochopia, že sa chytili do pasce šialeného psychopata. Práve v čase, keď sa chystajú vypracovať plán úteku jeden z hostí zomrie a jeden vojačik zo stola zmizne. Najdesivejšie zistenie ale je, že nebezpečným vrahom je jeden z nich…

Dej knihy postupuje rýchlo. Ako ubúda hostí a vojačikov na stole, napätie sa stupňuje, čím si kniha drží čitateľovu pozornosť. Je to ten typ knihy, ktorý stimuluje vaše mozgové závity. Už od prvej vraždy budete premýšľať, kto mal najlepšiu príležitosť a ako to urobil, že sa vyhol akémukoľvek podozreniu.

S každým ďalším rozbitým vojačikom, postavy strácajú masky a odhaľujú svoje skutočné charaktery. Autorka nám krásne ukazuje animálnosť a pudové správanie človeka, ktorý už nemá čo stratiť a bojuje o holý život. Navyše, perfektne vykreslená tiesnivá atmosféra dodáva tomu všetkému neuveriteľný šmrnc.

Zbytočná zložitosť alebo genialita ?

Gradácia deja románu A neostal ani jeden však nekončí poslednou kapitolou, ako býva zvykom. Čerešničkou na torte je záverečný epilóg, ktorý čitateľovo napätie dotiahne do dokonalosti.

Toto netradičné zakončenie deja začne dávať zmysel, keď vezmeme do úvahy témy, ktoré Christie spracovala. Ústredným motívom je efekt svedomia a výkonu spravodlivosti. Jedná sa síce o témy typické práve pre detektívky, ale autorka im svojim prevedením dáva nový rozmer. Obete vrážd uznáva vinnými z iných vrážd, ktoré boli z právneho hľadiska nedokázateľné.

V klasickom detektívnom príbehu je detektív osobou, ktorá zaistí, aby bol vrah riadne potrestaný. V knihe A neostal ani jeden je to inak. Vrah plní úlohu detektíva a pri tom sám porušuje zákon a stáva sa vrahom. Berie spravodlivosť do vlastných rúk.

A neostal ani jeden je azda najslávnejšou knihou kráľovnej detektívky Agathy Christie – na celom svete sa z nej predalo vyše sto miliónov výtlačkov.

Bola preložená do viac ako 50 jazykov. Stala sa námetom mnohých Hollywoodskych hororov a divadelných hier. Prvú filmovú adaptáciu si diváci v kine mohli pozrieť už v roku 1945.

Režíroval ju známy francúzsky režisér René Clair. Dočkala sa taktiež spracovania v podobe počítačovej hry a miniseriálu, ktorý odvysielalo BBC v roku 2015.

Vydavateľstvo Slovenský spisovateľ nám v rámci svojej edície zelená knižnica prináša nové vydanie tohto vynikajúceho svetového bestselleru, ktorý by nemal chýbať v knižnici žiadneho milovníka klasickej detektívky.

0 likes

Author

Braňo Meliška

Študent medicíny zaľúbený do kníh, kávy a čokolády. Introvert, čo už od detstva túži po poznaní, plánuje vo veľkom a ide si za svojim cieľom. Väčšinou tichý, niekedy tvrdohlavý, ale k priateľom vždy úprimný. Najradšej číta silné príbehy, ktoré sa ho dokážu dotknúť. Dychberúce trilery, ktoré mu nedajú zaspať a kvalitné fantasy, pri ktorých zabudne, že ich svet nie je skutočný.

Your email address will not be published.

*/?>