fbpx

O knihách

Druhú svetovú vojnu pomohli vyhrať tajné agentky

22.11.2021

Román Stratené dievčatá v Paríži je inšpirovaný skutočnou postavou radistky v službách britskej vlády.   

Kniha Stratené dievčatá v Paríži (Pam Jenoff)

Americká autorka Pam Jenoff sa vo svojom treťom románe Stratené dievčatá v Paríži podujala vyrozprávať pozoruhodný príbeh o ženách, ktoré plnili celkom výnimočné poslanie. Pracovali totiž ako agentky v SOE, jednotke pre špeciálne operácie. 

Britská služba počas druhej svetovej vojny posielala svojich agentov na tajné misie do Európy. A medzi vyvolenými boli aj ženy. Ženy, z ktorých väčšina sa po vojne už nevrátila domov. 

Čo sa s nimi stalo? Pre aký účel obetovali vlastný život? 

Pred niekoľkými rokmi keď autorka skúmala materiály na svoju ďalšiu knihu, natrafila na príbeh agentky Very Atkinsovej, ktorá spolu s inými vybranými ženami pracovala v SOE. Atkinsová bola spravodajskou dôstojníčkou, ktorá mala na starosti nábor dievčat do služieb SOE. 

Dievčatá vyslali do okupovanej Európy ako kuriérky a radistky na pomoc protifašistickému odboju. V teréne mali pomáhať francúzskym partizánom, dodávať zbrane, sabotovať nemecké operácie 

Misia smrti 

Pred každou misiou podstupovali nebezpečenstvo. Napriek všetkým rizikám tieto dievčatá preukázali veľkú odvahu a obetu v ťažkých časoch. 

Splniť misiu bolo prvoradé. Každá z agentiek dostala smrtiacu kapsulu, ktorú mali použiť v tom najhoršom možnom prípade. Nie každá ju však prijala. 

Z 37 nasadených žien, ktoré mala Atkinsová pod palcom, sa žiadna domov už nikdy nevrátila. S takým niečim je ťažké sa zmieriť. Mohol sa ich nepriateľ dostať k tajným kódom a informáciám, aby ich misiu zmaril?   

Opustený kufor s fotografiami 

Román Stratené dievčatá v Paríži je postavený na reálnych historických základoch, ale samotný príbeh aj niektoré postavy sú fikcia. 

V príbehu mladá Grace na ceste do práce nájde na stanici Grand Central opustený kufor. Jej zvedavosť ju donúti kufor otvoriť. Okrem osobných vecí  ňom objaví fotografie. Na každej z nich je iná žena. 

Grace si z kufra nechá len tie fotografie a rozhodne sa zistiť, kto boli tie ženy a čo sa s nimi stalo. Čoskoro zistí, že kufor patril istej Eleanor Triggovej, ktorá počas druhej svetovej vojny viedla v Anglicku sieť tajných agentiek. Rozhodne sa vypátrať pravdu o ich osude. 

Dej v knihe je vyrozprávaný troma hlavnými postavami – Grace, ktorá kufor našla, Eleanor, ktorej kufor patril a Marie, jednej z agentiek. 

Autorka tak vytvorila tri individuálne príbehy o ženách, v rôznom čase, v piatich krajinách.   

Román má v sebe drámu a kvalitnú zápletku. Prepojenie skutočných udalostí s fikciou sa autorke podarilo. A do toho všetkého primiešala aj trochu romantiky a detektívneho uvažovania. 

Napriek neľahkej téme sa číta ľahko a ako historický román z vydavateľstva Lindeni má potenciál stať sa ďalším bestsellerom.     

„Úžasný a strhujúci román. Hypnotizujúci príbeh plný príťažlivých postáv, intríg, napätia a romantiky,“ hodnotia knihu v Publishers Weekly. 

2 likes

Author

Terézia Zoľáková

Som introvert s ukecanými výchylkami. Milujem knihy už od detstva, cestovanie a turistiku od dospelosti, fotografovanie za posledných pár rokov a momentálne som našla záľubu v pečení a záhradčení. A to najlepšie na koniec: môj vek neuhádnete ? Pokiaľ neuvidíte čierne na bielom.

Your email address will not be published.

*/?>