KNIHA ~ ODPORÚČANIE ~ #MUSTREAD
4 minúty čítania
V súčasnosti vieme aj na našom drobnom knižnom trhu nájsť tituly, ktoré stoja za prečítanie. A nielen to… obohatia nás, čitateľov, po viacerých stránkach.
Milovníkom kníh preto prinášame krátky zoznam próz, ktoré by si mal prečítať každý zanietený čitateľ. Každý knihomoľ, ktorý si potrpí na kvalitné príbehy.
Výber vznikol na základe osobného čitateľského zážitku autorky článku.Poďme na to.
Markus Zusak – Clayov most
Autor u nás známy najmä vďaka sfilmovanému románu Zlodejka kníh prišiel nedávno s novým titulom. Na vyše päťsto stranách novej prózy použil krásny osobitý metaforický štýl, ktorým opisuje príbeh jednej rodiny. Táto rodina si prešla viacerými životnými skúškami .
Päť bratov, ktorí spolu držia v dobrom aj v zlom. Otec (Vrah) ich opustil a mama umrela. Zostali sami, avšak Vrah sa nečakane vracia. Román sa zameriava na štvrtého brata, Claya, ktorý ich všetkých istým spôsobom zmení, a prinavráti im nádej v lepšiu budúcnosť.
Clayov most je kvalitný román, ktorý si zaslúži množstvo čitateľov.
Isabel Allende – Dom duchov
Dom duchov sa v súčasnosti radí medzi klasiku klasík, jedno z najvýznamnejších diel minulého storočia. Niet sa čomu čudovať. Autorka je pokračovateľkou Márquezovho magického realizmu, ktorý bol majstrom v tomto žánri.
Avšak Allende tomuto žánru určite nerobí hanbu. V opäť pomerne rozsiahlom románe čitateľ pozoruje život viacerých generácií rodiny Truebovcov. Nachádza sa v ňom menej dialógov, no napriek tomu veľa magickosti a pútavosti vďaka geniálnemu rozprávačskému talentu autorky.
Táto kniha by nemala ujsť nikomu, kto miluje magický realizmus.
Paolo Giordano – Požierači neba
Paola Giordana zrejme netreba bližšie predstavovať. Jeho najnovší román Požierači neba (Slovart) sa stal hotovou senzáciou. Román, ktorý nebudete chcieť pustiť z ruky. Nebudete chcieť večer zhasnúť lampičku, kým ho nedočítate.
Sledujeme v ňom život hlavnej hrdinky Teresy, ktorá prichádza každé leto k babičke na taliansky vidiek. V jedno zlomové leto tu spoznáva partiu chlapcov a do jedného, Berna, sa zaľúbi. Táto láska však nie je ružová a prináša so sebou veľké množstvo obety.
Autor sa primárne nevenuje len láske a manželstvu, ale rozvíja aj iné aktuálne témy, ako je viera, materstvo, ekológia či sexualita.
Jean-Michel Guenassia – Klub nenapraviteľných optimistov
Hrubé, pútavé a realistické romány, ktoré vypovedajú komplexný príbeh, sa radia medzi mustread. Taký je aj tento. V Klube nenapraviteľných optimistov sa čitateľ stretáva s mladíkom, ktorý je aj rozprávačom príbehu.
Raz v jednom podniku narazí na „zakázané“ dvere, ktoré ho začnú lákať. Postupne zisťuje, že v miestnosti za dverami sa stretávajú členovia akéhosi klubu. Klubu nenapraviteľných optimistov. Sú to muži v stredných rokov, ktorí kvôli vtedajšiemu režimu vo východnej Európe „museli“ nezákonne imigrovať do Francúzska.
Autor postupne predstaví príbeh každého jedného z nich. Ich osudy prepletá so životom mladíka, Michela, rozprávača príbehu. Jeho život sa postupne tiež pretvára a problémy či lásky zrazu zažíva na vlastnej koži.
Na základe pútavého rozprávania o osudoch týchto ľudí sa čitatelia zoznámia s históriou viacerých štátov, ktorá by nemala byť nikomu ľahostajná.
Julian Barnes – Jediný príbeh
Posledným odporúčaním na kvalitný román je Jediný príbeh. Jediný príbeh, svoj príbeh, čitateľovi vyrozpráva jeden muž. Tento príbeh sa začal vtedy, keď mal devätnásť a spoznal sa s takmer o dvadsať rokov staršou ženou. Ich vzťah trval niekoľko dlhých rokov, počas ktorých sa dostal do viacerých fáz.
Bol to vzťah, ktorý ho nadobro zmenil a ovplyvnil jeho ďalšie životné smerovanie. Autor opisuje nie práve bežnú, ale zato čoraz častejšie existujúcu lásku založenú na skutočnom cite, ale postupne sa meniacu v niečo iné, spôsobujúce rozklad.