~ Móda ~
4 minúty čítania
Enfant terrible. Aj tak mnohí nazývali Alexandra McQueena. Kto to vlastne bol a za čo mu môže byť svet módy tak vďačný?
Lee Alexander McQueen módu odmalička miloval a už v 16 rokoch sa kvôli nej rozhodol prerušiť štúdium, aby sa mohol zdokonaľovať vo vytúženom odbore.
Krajčírskemu umeniu sa učil v Londýne a Miláne, vo firme Anderson & Shepherd či Gieves & Hawkes. Po návrate do rodnej metropoly Anglicka sa rozhodol nastúpiť na prestížnu módnu školu Central Saint Martin´s College of Art and Desing, ktorú absolvoval na začiatku deväťdesiatych rokoch.
Jeho absolventská kolekcia natoľko zaujala novinárku Isabellu Blow, že sa rozhodla celú kolekciu odkúpiť a pomôcť mu tak v naštartovaní kariéry.
Vďaka nej sa jeho modely dostali do prestížneho časopisu Vogue, predstavila ho vplyvným ľuďom a stala sa nielen jeho patrónkou, ale aj múzou.
Samovražda, ktorá ukončila sľubne rozvíjajúcu sa kariéru
Okrem svojej značky Alexander McQueen, ktorú založil už na konci štúdia, bol tiež hlavným módnym dizajnérom značky Givenchy, kde vystriedal Johna Galliana.
Napriek tomu, že jeho prvá kolekcia pre tento módny dom nemala veľký úspech a spoločnosť ju odmietala prijať, neskôr sa ukázalo, že McQueen bol pre nich naozaj skvelým výberom.
Jeho prehliadky boli totiž vždy udalosťou. Dokázal spojiť výtvarné umenie s rôznorodými efektmi, išiel za hranice, ktoré by prekročil len málokto a jeho prehliadky sa tak stali doslova udalosťou týždňa.
Jeho kolekcie boli ovplyvnené napríklad filmami Alfreda Hitchcocka, Jackom Rozparovačom, knihou Alica v krajine zázrakov či Darwinovou evolučnou teóriou.
Za svoj krátky život niekoľkokrát získal titul Britský návrhár roku a stal sa tak jedným z najmladších nositeľov tohto návrhármi vytúženého titulu vôbec.
Okrem toho mu tiež udelili v roku 2003 Rád britského impéria. Napriek sľubne rozbehnutej kariére 11. februára 2010 svoj život predčasne ukončil samovraždou vo veku 40 rokov – len pár dní pred dlhopripravovaným fashion weekom.
Aká bola tvorba McQueena?
Tvorba Alexandra McQueena zaznamenala počas jeho života obrovský prerod. Spočiatku v jeho modeloch vidieť snahu dodržiavať prísne zásady krajčírskeho remesla. Snaží sa ctiť si krajčírske techniky a preniesť dokonalý strih do súčasnosti.
V neskoršej tvorbe je možno badateľný dôraz na zvýrazňovanie ženských tvarov – typické výstrihy a široké ramená. Cez inšpiráciu ručnými technikami sa neskôr preniesol až k vplyvu prírody.
Veľký vplyv na každodennú módu zaznamenali jeho bedrové nohavice, ktoré sa stali celosvetovým hitom nielen deväťdesiatych rokov. McQueenove „bumster“ nohavice boli prvýkrát predstavené v roku 1993 v kolekcii Taxi Driver.
Inšpiroval sa práve robotníkmi na stavbách a cieľom bolo predĺžiť ženský trup a ukázať najnižšiu časť chrbta, ktorá bola podľa neho jednou z najerotickejších miest na ľudskom tele.
Práve vďaka jeho múze Isabelle a jej priateľky Daphne Guiness, ktorá založila Isabella Blow Foundation, má verejnosť možnosť vidieť 15 z jeho modelov v rámci výstavy MEMORY, na ktorej možno vidieť prierez jeho tvorbou.
Tá sa ešte posledných pár dní nachádza aj v Prahe v The Designer Gallery v Centre Chodov.