Deborah Feldman sa zriekla rodinného zázemia, finančnej stability a svojich koreňov. Chcela žiť slobodne a nič jej v tom nezabránilo.
Autobiografia Unorthodox / Neortodoxná pojednáva o inšpirujúcej ceste mladej ženy, ktorej sa už v dvadsiatich štyroch rokoch splnili všetky sny. Pomedzi to odhaľuje škandalózne pomery chasidskej komunity.
Žila uprostred New Yorku, no bola odrezaná od zvyšku sveta
Autorka pochádza zo Satmar, ultraortodoxnej židovskej komunity z dynastie chasidov, ktorá bola založená priamymi obeťami holokaustu.
Členovia tejto náboženskej sekty žijú uprostred New Yorku, v jednej z častí Brooklynu – vo Williamsburgu. Napriek tomu sú akoby odrezaní od zvyšku sveta. Nevlastnia televízor, nemajú prístup na internet a striktne dodržiavajú množstvo iracionálnych pravidiel.
Deborah odmalička cítila, že je iná a že do tohto prostredia nepatrí. „Nemôžem si pomôcť, ale predstava, že prežijem svoj život na tejto planéte bez toho, aby som uskutočnila svoje sny iba preto, že to nie je dovolené, je pre mňa neznesiteľná.”
Manžela pred svadbou videla dvakrát
Hlavná hrdinka sa cíti ako v klietke, komunitní príslušníci sledujú každý jej krok. Rovnako má vopred nalinajkovaný život: v sedemnástich dokončiť školskú dochádzku, vydať sa, rodiť deti a starať sa o domácnosť.
Ako chasidka si nemôže vybrať životného partnera, to má za úlohu rodina. Pred svadbou stretne nastávajúceho dvakrát – pri zoznamovacej večeri a počas zásnub. Teší sa na manželský život, no veľmi skoro zistí, že to nie je také, ako si predstavovala. S mužom si nerozumie, a to ani po citovej, ani fyzickej stránke.
Bohatý vnútorný život
Nepríjemné pocity sa v Deborah neustále umocňujú a túžba ísť si po svojom a nájsť slobodu prevažuje nad všetkým. Cituje Talmud, najdôležitejší judaistický text, čím sa pýta samej seba: „Keď nie ja, tak kto? Keď nie teraz, tak kedy?”
Premýšľa nad vystúpením z ultraortodoxnej komunity, čo je komplikované a hlavne definitívne. Rodina vás odsúdi, ostanete bez peňazí a priateľov, keďže ste sa doteraz s nikým iným nemohli stýkať. No odvaha a duševná sila, ktorú Deborah preukáže, prekonáva všetky písané aj nepísané pravidlá.
Na Unorthodox je podnetné práve vnútorné prežívanie autorky. Farbisté myšlienky sú ďaleko zaujímavejšie než temná a nudná realita, ktorú zažíva. Svet za bránami doterajšieho poznaného ju láka. Predstava, že sa bude môcť obliekať, ako chce a jesť, čo chce, je silnejšia než čokoľvek.
Najväčšmi však baží po vzdelávaní a čítaní kníh, čo doteraz nemala povolené. „Čítanie kníh mi dodáva neuveriteľný pocit šťastia a slobody.”
Novodobá hrdinka
Po vydaní sa Neortodoxná ihneď stala bestsellerom, na druhej strane spisovateľka obdržala množstvo vyhrážok od chasidských predstaviteľov. Fakt, že niekto napísal knihu o všetkých princípoch ich uzavretého sveta sa stal neodpustiteľný.
Napriek tomu cieľom diela nebolo zdiskreditovanie komunity, práve naopak. Deborah Feldman napísala príbeh o hľadaní vlastného hlasu v prostredí, ktoré ťa vychováva, aby si držala hubu a krok. Kniha oslavuje nezávislosť, individualitu a život ako taký.
„Keď opakovane skúšate niečo nové, počiatočné vzrušenie pomaly vyprchá, ale vzrušujúci pocit slobody ma nikdy neomrzí.”
Autorka si veľakrát číta zakázané tituly, ako napríklad Malé ženy či Pýcha a predsudok. V knihách obdivuje silné ženské hrdinky, no zdá sa, že sa svojím životným príbehom a životopisom Unorthodox stala jednou z nich.
„Ja rovnako bažím po moci. Nie však preto, aby som ovládala ostatných, ale aby som patrila sama sebe.”