Kniha ~ Recenzia
4 – 5 minút čítania
„Na úsvite tretieho tisícročia sa ľudstvo zobúdza, naťahuje si končatiny a pretiera oči. V mysli sa mu ešte stále vynárajú útržky príšernej nočnej mory. Vidí záblesky obrazov s ostnatým drôtom a obrovskými hríbovými mrakmi. Našťastie, je to už iba zlý sen. Dopotáca sa do kúpeľne, umyje si tvár, prezrie si v zrkadle vrásky, uvarí si šálku kávy a otvorí diár. Pozrime sa, čo je dnes na programe.“
Je utorok, ďalší bežný deň Homo Sapiens. Každodenné rutiny, ktoré sú brané ako samozrejmosť. No niečo je predsa iné. Po Sapiens prichádza ďalšia kniha, ktorá ma núti premýšľať a berie mi spánok. Kniha, ktorá mení pohľad na každodennosť, Homo Deus. Kam vlastne smerujeme? Je tá cesta správna? Čo zanecháme budúcim generáciám? Naplnia sa dystopické príbehy a my sa staneme podradným druhom súcim na vyhubenie?
„Ľudia sa obvykle boja zmeny, pretože majú obavy z neznámeho. Ale jedinou skutočnou konštantou v histórii je, že sa všetko mení.“
Planéta Zem obieha okolo slnka milióny rokov. Napriek tomu, že od zrodu človeka prešiel už nejaký čas, stále ho necháva prebývať pod jej modrou oblohou. No čosi sa opäť mení. Ľudstvo je už vyrovnané s modernými nástrahami, ako boli hladomor, epidémie a vojny. Hľadí do výšin a stojí na prahu mnohých ďalších výziev. Lebo stagnácia je akosi nemožná. A tak sa začína dlhá a náročná cesta za novými projektmi. Hľadanie kľúča k šťastiu, nesmrteľnosti a prerod Homo sapiens na Homo deus. Tradičné náboženstvá zazerajú z úzadia a novou modlou sa stáva ekonomický rast. Nekompromisná veličina, ku ktorej vzhliadajú všetky konzumné oči. Lebo ekonomický rast znamená viac domov, viac áut, viac hmotných statkov. Hodnoty sú nahradené peniazmi. Príroda trpí a všemožnými cestami sa snaží ľudstvo varovať. No to je zaslepené vlastným pohodlím a honbou za hmotným šťastím.
„Všemohúcnosť máme na pred sebou, takmer na dosah, ale zároveň je pred nami priepasť úplnej ničoty. Na praktickej úrovni pozostáva moderný život z neustálej honby za mocou v univerze, ktorému chýba zmysel. Moderná kultúra je najmocnejšia v dejinách a neúnavne skúma, vynalieza, objavuje a rastie. Zároveň je postihnutá oveľa existenciálnejšou úzkosťou ako všetky predchádzajúce kultúry dokopy.“
Dáta sa stávajú najmocnejším vládcom a nenápadne sa formuje nové náboženstvo.
„V roku 2016 sedí jeden kandidát na recepcii dejín a čaká na svoj pracovný pohovor. Tým kandidátom sú informácie. Najzaujímavejšie novovznikajúce náboženstvo je dátaizmus, ktorý neuctieva ani bohov, ani človeka – uctieva dáta.“
A my ochotne pristupujeme na jeho hru. No kam až povedie? Je človek naozaj len naprogramovaný algoritmus, ktorý reaguje podľa vopred určeného kľúča? Sú vedomie a duša len výmyslom? Ponúkneme vládu nad svojimi životmi neživej umelej inteligencii? Bude mať nový druh pochopenie pre menejcenných stvoriteľov menom Homo Sapiens? Toľko nezodpovedaných otázok.
„Pri hľadaní zdravia, šťastia a moci budú ľudia pomaly meniť jednu svoju črtu za druhou, až napokon prestanú byť ľuďmi.“
Mnohé zmeny sa dejú nebadane už teraz a dostávajú sa nám pod kožu. Berieme ich ako spôsob zjednodušovania, už beztak jednoduchého života a nechceme vidieť pravdu. Akú vysokú daň platíme za to všetko. Ľudia sú samotárski, odsudzujú sa, nedokážu sa tešiť z krás, ktoré ich obklopujú, závidia a nenávidia sa. A len kvôli peniazom, pozornosti a pseudosláve v sociálnych médiách. Na druhú stranu je tu však rast v biológii, medicíne a vede. No nemusí trvať dlho a prínosy sa stanú dôvodom obrovských spoločenských rozdielov. A ak si nedáme pozor, postupne Homo Sapiens prestane existovať vo forme, ako je tomu dnes.
„Už dnes sa mnohí z nás vzdávajú súkromia a svojej individuality tým, že veľkú časť života žijeme online, zaznamenávame každý krok a zmocňuje sa nás panika, ak sa pripojenie na net čo len na niekoľko minút preruší. Presun právomocí z ľudí na algoritmy sa deje všade okolo nás nie pre nejaké závažné vládne rozhodnutie, ale v dôsledku záplavy bežných osobných rozhodnutí.“
Ak ste si mysleli, že kniha Sapiens dokázala zanechať nezabudnuteľný dojem, Homo Deus zatrasie vašim celým svetom. Je osobná, trpká s mnohými hlbokými myšlienkami. Prinúti zastať a dlho premýšľať, kam sa to preboha svet rúti. Či je vôbec možné ešte zaradiť spiatočku a ostať ľudským. Ťažko sa vyrovnáva s pravdou, ktorú kniha prináša, keďže opisuje život takmer každého jedného z nás. Šialený smer, ktorým sme sa vydali bez toho, aby sme si to uvedomovali. Postupne odovzdávame moc nad sebou samým do rúk niekomu inému. Neživému. Vízie v knihe sú strašidelné a desivé, ťažko sa zmieruje s ich pravdivosťou. No možno stačí len pár rokov a do bodky sa naplnia.
„Ak je ľudstvo dnes skutočne jediným systémom spracovania dát, aký je jeho výstup? Dátaisti by povedali, že výstupom bude stvorenie nového a ešte efektívnejšieho systému spracovania dát, ktorý nazývajú internet všetkých vecí. Keď bude táto misia splnená, Homo sapiens zmizne.“
Keď nabudúce budete sledovať, koľko krokov ste za deň prešli, odošlete zopár mailov, obohatíte sociálne siete fotkami, zájdete na zoznamku, urobíte nejaký online nákup, či dostanete elektronický spis s vaším zdravotným stavom, skúste sa zamyslieť, koľko dôležitých informácií ste o sebe len za deň odovzdali a akú stopu ste zanechali. A rovnako, ako niekto tisícky kilometrov ďaleko, dokáže tento obsah zužitkovať. Postupne každý jeden z nás stráca slobodnú vôľu a stáva sa otrokom toho najmocnejšieho pána. Informácií. Desivé, že? A to je len začiatok…
„História nie je jediný príbeh, ale tisícky alternatívnych príbehov. Vždy, keď sa rozhodneme rozprávať jeden, zároveň sa rozhodneme, umlčať všetky ostatné.“