fbpx

O knihách

Od Džínsových denníkov k historickému románu

17.5.2021

Oheň v srdciach v sebe nesie romantiku, politiku aj túžbu po moci. Sledujeme prelínanie historických faktov s vymyslenými udalosťami.

oheň v srdiach

Zuzka Šulajová sa na Slovensku a v Čechách preslávila svojimi Džínsovými denníkmi. Na konci roka 2020 prichádza s monumentálnym historickým románom Oheň v srdciach.

Rozsiahle dielo Zuzky Šulajovej v sebe nesie veľké množstvo postáv – reálnych aj vymyslených. Autorka ešte pred prológom ponúka štvorstranový zoznam mien historických osôb, ktoré sú v pôvodnom dobovom tvare. Čitateľa určite zaujmú aj postavy ako Anton Bernolák, mladý Ľudovít Štúr či Napoleon Bonaparte.

Naše vlastné dejiny

Hlavná postava Katarina je výplodom autorkinej mysle. Pohybuje sa v Rakúsku, Uhorsku a Chorvátsku. Dej sa odohráva na prelome 18. a 19. storočia. Politické pomery, ktoré v knihe panujú, sú súčasťou našej skutočnej histórie.

Katarina je až neprirodzene silná ženská postava. Vzhľadom na obdobie, do ktorého je dej vsadený, pôsobí neskutočne emancipovane. Ženská sila, psychická aj fyzická, na čitateľa hlboko zapôsobí. Katarina je jednou z postáv, ktorá nemá nárok žiť svoj vlastný život. Všetky svoje rozhodnutia musí podmaňovať prvotnému politickému plánu, pre ktorý bola vychovávaná.

Zuzana Šulajová na svojich sociálnych sieťach o Katarine vraví: „Katarina, hrdinka chystanej historickej romance Oheň v srdciach, si zažije vari všetko, čo sa dá. Žije po boku troch rôznych cisárov, pre dvoch z nich pracuje ako špiónka, napokon jej karty osudu zamieša i Napoleon Bonaparte…“

Stretávame sa s Habsuburgovcami, ktorí sa v tomto období striedali na rakúskom tróne. Autorka v doslove dodáva, že ich vykreslila s ich reálnymi charakteristikami, ktoré sú uvedené v odborných štúdiách. Už na začiatku knihy píše: „Urodzení súrodenci z rodu Habsburgovcov, akokoľvek mocní, vplyvní a bohatí, skrátka nedržali spolu.“

Demokracia za krv nevinných

Kniha začína v pokojnom a mierovom duchu.  Druhú polovicu diela tvoria až expresívne opisy bojov muža na muža. Môžeme priam zacítiť všade prítomný pach smrti počas vojny o Prešporok. Autorka detailne vykresľuje amputácie, pohľad na vnútorností ľudí a zvierat a rôzne roztrhané alebo zmrzačené telá vojakov. Píše: „Videla, ako vojaka obsluhujúceho delo zrazila guľa. Jeho nohy zostali na mieste a zvyšok tela odletel.“

S vojnou je spojená aj bieda obyčajného ľudu, ktorá vystriedala kráľovskú noblesu z prvej polovice knihy.

Sila je v detaile

Autorka vykázala ohromný ponor do dejín enormným využívaním dobových detailov. Dopodrobna ukázala módu tých čias, v dialógoch neboli neobvyklé historizmy alebo archaizmy. Opísala dokonca aj rozdiely v správaní v Chorvátsku a na prudérnom viedenskom dvore. Zaujímavé boli aj opisy zvykov na Vianoce, Mikuláša či Luciu. Povery a tradičné zvyky nám Šulajová predviedla aj v jej predchádzajúcom diele Magický advent.

Oheň v srdciach je plný nevery, smrti a prekvapivých zvratov až do poslednej stránky. Napriek tomu tu čitateľ môže nájsť aj úsmevné momenty a mnoho lásky, rodinnej súdržnosti a priateľstva.

„Dejiny sú príbehy živých mŕtvych“

Pre Oheň v srdciach je významný Doslov. Autorka tu vysvetľuje svoje postupy pri tvorbe. Objasňuje, čo bolo skutočné a čo bolo len výplodom jej fantázie. Ako svoju inšpiráciu pre napísanie tejto knihy uvádza beletriu autorky Maríje Jurić Zagorky.

Z celej knihy je zrejmé, že písanie bolo sprevádzané usilovným štúdiom Zuzany Šulajovej. Za spracovanie svojich získaných poznatkov o slovanskej histórii do tak pútavého diela si určite zaslúži čitateľský obdiv.

0 likes

Author

Veronika Žatkovičová

Mojou najvýraznejšou vlastnosťou je, že radšej počúvam ako hovorím. Väčšina mojich dní sa nesie v znamení čítania a písania, pretože okrem posadnutosti novými knihami a písaním recenzií, som študentkou slovenského jazyka a literatúry. Vyhľadávam samotu a milujem, keď sa môžem topiť vo vlastných myšlienkach. Mojou úchylkou sú knihy z antikvariátov, ktoré zbieram, no málokedy sa dostanem k ich prečítaniu. Snívam o šťastnej rodine, preplnenej knižnici a o vlastnej knihe...

Your email address will not be published.

*/?>