fbpx

O knihách

Orgie príživníctva a vykorisťovania v mrazivom príbehu

14.1.2021

Kniha Vrahovia mesiaca kvetov odkrýva spleť tajuplných vrážd v kmeni Osagov.

Vrahovia mesiaca kvetov

História je plná násilia a neprávosti. Výnimkou nie sú ani dejiny vzniku modernej Ameriky, ktoré sú poznačené bezohľadným konaním belochov. Pôvodných obyvateľov bez súcitu vytláčali z ich domovov a presídľovali do menej hostinných oblastí, o ktoré nemali záujem. Do tejto skupiny vyhnancov patrili aj Osagovia.

To však nebola jediná krivda, ktorá bola na tomto domorodom kmeni spáchaná. Keď do ich životov nečakane vstúpilo čierne zlato, okamžite sa stali terčom príživníctva a vykorisťovania zo strany belochov.

Táto téma zaujala aj Davida Granna, autora knihy Vrahovia mesiaca kvetov, ktorý sa vydal po stopách minulosti.

„Rovnako ako väčšina Američanov, ani ja som sa počas štúdia v žiadnej z učebníc o vraždách nedočítal; zdalo sa, že ktosi sa postaral o to, aby tieto zločiny z histórie zmizli. Keď som však narazil na prvý nepatrný odkaz, začal som po nich pátrať. Uchvátili ma natoľko, že som sa neustále snažil vyriešiť nezodpovedané otázky a vyplniť medzery v pôvodnom vyšetrovaní FBI,“ vysvetlil pozadie vzniku knihy autor.

Záhadné úmrtia

Osagovia. Indiánsky kmeň, ktorý sa vďaka nenásytnosti nových obyvateľov musel vzdať svojho domova. Opustil známe miesta a usadil sa v skalnatej Oklahome. S nehostinnou pôdou však získal omnoho viac. Niečo, čo nik nečakal. Ani samotná vláda. Pod povrchom sa totiž skrývala ropa.

To okamžite vystrelilo Osagov medzi najväčších boháčov v Amerike. S peniazmi však prišla aj závisť. Okolo Indiánov sa razom začala motať hŕstka príživníkov. Niektorí ako správcovia majetku, iní pod rúškom falošného priateľstva.

Netrvalo dlho a túžba po indiánskom bohatstve si vyžiadala prvé obete. Začali sa objavovať telá mŕtvych členov kmeňa a okolo ich smrti sa vznášalo mnoho otáznikov. Na pomoc s objasňovaním nevysvetliteľných úmrtí bola privolaná aj FBI. Hlavnú rolu pri hľadaní pravdy zohral detektív White, ktorý tvrdo pracoval na odhalení tajného sprisahania. Dokázal však rozpliesť zložitú sieť ľudí, ktorí sa zúčastňovali na organizovanom zločine? Podarilo sa mu odhaliť všetkých pôvodcov zla?

Dokonalá krimi zápletka

Vydavateľstvo Absynt už roky prináša nevšedné príbehy vychádzajúce zo skutočných udalostí. Nenudia a dokážu okamžite vzbudiť záujem. Inak tomu nie je ani v tomto prípade. David Grann zachytáva mrazivú históriu Osagov neuveriteľne pútavým spôsobom. Čitateľ má pocit, akoby držal v rukách dokonalo a premyslený krimi príbeh. Nadšenie sa však mení na zimomriavky v okamihu, keď si človek uvedomí, že ide o  tragické  príbehy reálnych ľudí.

Dej je vystavaný okolo príbuzných Mollie Burkhartovej. Vraždy sa dotknú celej jej rodiny a odhalia šokujúce tajomstvá. Spoločný menovateľ ostáva však rovnaký – túžba po získaní majetku.

S príbehmi obetí je prepletený aj vznik FBI. Práve vyšetrovania vrážd Indiánov im dopomohli k dobrej reputácii a zabezpečilo miesto na výslní.

Všetky udalosti sú v knihe vykreslené do niekedy až bolestných detailov, doplnené životnými príbehmi dotknutých osôb, opismi miest a dobovými fotografiami.

Počas čítania sa vystrieda mnoho pocitov. Pohoršenie, hanba smútok a azda i hnev pre neospravedlniteľné konanie. Priam sa pýta otázka – kam sú až ľudia ochotní zájsť pre peniaze? Zradiť rodinu, vytvárať falošné priateľstvá, či dokonca obetovať vlastné dieťa?

A kniha Vrahovia mesiaca kvetov prináša odpoveď. Jej obsah len potvrdzuje, že honba za majetkom maže akúkoľvek ľudskosť a necháva vyniknúť bezcitnosť a chamtivosť.

6 likes

Author

Andrea Gálová

Knihožrútka strednej úrovne.V mojom vnútri vždy zvádzajú boj dve osobnosti: zasnívaná idealistka a nekompromisná realistka. Zvyčajne sa dohodnú a urobia kompromis ? Milujem vôňu nových kníh a vzduchu po daždi ,kávu vo všetkých jej formách a kvety. Môjmu knižnému srdcu sú blízke reportáže, trilery a romány, nepohrdnem ani kvalitnou klasikou. Veľkým prianím je,aby deň mal viac ako 24 hodín a ostalo tak viac času na čítanie.

Your email address will not be published.

*/?>