fbpx

O knihách

Čarovné umelecké dielo a okno do ľudského srdca

12.6.2020

Príbeh prekvapuje jednoduchosťou a hĺbkou, je to symfónia každodenných, ale o to dôležitejších tém, dôkaz, aké prosté je pustiť sa do niečoho s jasným cieľom.

Umelec Charlie Mackesy sa dlhodobo venoval najmä výtvarnému umeniu. Len pomerne nedávno sa rozhodol svoje maľby a myšlienky vložiť do jeho vlastnej knihy, Chlapec, krtko, líška a kôň, ktorá zožala celosvetový úspech.

„Slzy netečú len tak bezdôvodne, dokazujú tvoju silu, nie slabosť.“

Jeho kniha, ako už napovedá názov, rozpráva príbeh o malom chlapcovi, ktorý sa vydal na cestu. Počas jeho putovania stretáva najprv krtka, ktorý zaplní prázdnotu, ktorú chlapec pociťoval. Krtko je obrovským milovníkom koláčov a neustále chlapca zásobuje životnými  múdrami.

„Čo je podľa teba najväčšia strata času?“

„Porovnávať sa s druhými,“ odpovedal krtko.

Ďalším putovaním sa do ich partii pridáva líška, ktorú zachránia pred istou smrťou. Obaja, líška aj krtko, vedia, čo sa stane, keď líšku uvoľnia z pasce. Potlačia tak svoje vrodené inštinkty a je to práve krtko, kto svojimi maličkými zúbkami prehryzne drôt a vyslobodí líšku z pytliackeho oka. Štvrtým členom na ich putovaní je nakoniec kôň, ktorý však nie je tak obyčajný, ako by sa na prvý pohľad mohol zdať.

foto: Caroline Turazová

Ich spoločné putovanie je príbehom o láske, priateľstve, jeho obrovskej sile, láskavosti, úcte k druhým, ale aj k sebe samému. Nejde však o príbeh v pravom slova zmysle, kniha totiž nemá nejaký rozsiahly dej. Je však knihou, ktorá čitateľa dokáže naučiť mnohému a zároveň mu umožní nahliadnuť na svet inými očami. Charlie do knihy Chlapec, krtko, líška a kôň vložil množstvo myšlienok s hlbokým obsahom.

Byť láskavý sám k sebe je asi najväčšia láskavosť,“ povedal krtko.

Na prvý pohľad dokáže kniha rozhodne zaujať ilustráciami, ktoré sprevádzajú všetky autorove myšlienky, a tak spoločne dotvárajú dej. Ide o pomerne jednoduché, no o to krajšie ilustrácie. Pre mňa, ako pre milovníka výtvarného umenia, tak kniha získava na ešte väčšej hodnote.

Nejde však len o samotné maľby. Kniha má tiež svoj vlastný font písma, a tým pozdvihuje jej umeleckosť.

Ak požiadaš o pomoc, neznamená to, že sa vzdávaš,“ povedal kôň. „Znamená to, že sa odmietaš vzdať.“

Chlapec, krtko, líška a kôň je presne tou knihou, ktorá nás prenesie do iného sveta, umožní nám zastaviť sa a na chvíľu vypustiť všetky starosti.  

Ako sám autor napísal hneď v úvode jeho literárnej prvotiny, Chlapec, krtko, líška a kôň je knihou pre každého. Či už pre niekoho, kto má osem rokov, alebo niekoho, kto má osemdesiat. Rozhodne sa v nej nájde každý. Každému čitateľovi totiž má čo ponúknuť.

6 likes

Author

Caroline Turazová

Volám sa Caroline a pochádzam z menšieho mesta na strednom Slovensku. Som študentkou medicíny, no ani popri tejto náročnej škole som nestratila svoje mnohé koníčky! Veľmi rada fotím, píšem, kreslím, tvorím, objavujem nové miesta... Jednou z mojich najväčších lások sú však knihy, s ktorými trávim takmer každý deň. Rada sa vŕtam v kníhkupectvách či preplnených antikvariátoch a vždy mám problém vybrať si len jednu knihu.

Your email address will not be published.

*/?>