V Osvienčime to nebolo o tom, či zomriete alebo prežijete, ale o tom, kedy zomriete. Nik neunikol.
Doktorovi Miklósovi Nyiszlimu sa podarilo prežiť a vyrozprávať svetu príbeh pekla, ktoré nacisti vybudovali pri ústí rieky Soli. Peklo, z ktorého sa nikdy nikto nemal vrátiť, peklo, v ktorom zhoreli milióny životov, nádejí a snov. Toto peklo je dnes známe ako vyhladzovací tábor Osvienčim – Birkenau.
Na jar v roku 1944, po okupácii Maďarska nemeckými jednotkami, začalo platiť nariadenie, ktoré zakázalo obyvateľom židovského pôvodu vykonávať povolanie učiteľa, lekára či advokáta. Prinútilo ich nosiť žltú hviezdu a následne boli zhromažďovaní v getách, a odtiaľ ako dobytok odvlečený do Osvienčimu, kde na nich čakala smrť.
Presne takýto osud postihol aj doktora Miklósa Nyiszliho s jeho rodinou.
Osudové rozhodnutie
Písal sa jún 1944, keď doktor Nyiszli spolu s manželkou, dcérou, sestrou a rodičmi dorazil do Osvienčimu. Ihneď boli podrobení selekcii, pri ktorej Josef Mengele, známy ako anjel smrti, rozdeľoval ľudí na tých, čo zomrú ihneď a tých, ktorí zatiaľ ostanú na žive.
Po výbere, kedy zo šesťčlennej rodiny ostala trojčlenná, nasledoval ďalší. Mengele si dal zhromaždiť všetkých lekárov z transportu a vyzval ich, aby vystúpili tí, čo študovali v Nemecku a majú podrobné znalosti z patológie. Z päťdesiatich lekárov sa odhodlal vystúpiť jeden jediný. Bol to doktor Miklós Nyiszli.
Ako sám v knihe spomína: „Teraz musím dodať niečo, čo som vtedy netušil, a to, že ľudia zo skupiny naľavo, pár minút po tom, čo ich odviezli, prešli dverami krematória. A spoza tých sa nikdy nikto nevrátil.“
Takto sa začína kniha Bol som Mengeleho asistentom.
V knihe nám autor prerozpráva celý svoj osemmesačný pobyt vo vyhladzovacom tábore Osvienčim – Birkenau, kde sa stal členom takzvaného Sonderkommanda. Jeho úlohou bolo robiť ošetrujúceho lekára dôstojníkom SS a vykonávať pitvy tiel väzňov, ktoré Mengele nariadil. Zistil, akými spôsobmi zabíjajú ľudí. Stal sa tak očitým svedkom Mengeleho praktík a najohavnejších tajomstiev lekárskej vedy tretej ríše.
Všetky hrôzy, ktorých bol svedkom, alebo ich sám zažil na vlastnej koži, sú v knihe vykreslené do bolestivých detailov. Pri živote ho udržalo jediné, a to túžba vyrozprávať svetu, aké príšerné veci je schopný urobiť jeden človek druhému. Po oslobodení patril k svedkom, ktorí vypovedali pred Medzinárodným vojenským tribunálom v Norimbergu. A hoci sám hovorí vo vyhlásení: „Keď som prežíval všetky tie nepredstaviteľné hrôzy, nebol som spisovateľom, ale lekárom.“ Bol medzi prvými, ktorí mali odvahu vydať svoj príbeh v knižnej podobe.
Hlavne nikdy nezabudnúť
Kniha je útla, nepotrebuje však ani o stranu navyše, aby človekom otriasla ešte viac. Je písaná vo forme ja – rozprávania, čo jej ešte viac pridáva na autentickosti a sugestivite. Pri jej čítaní sa dostavia pocity smútku, strachu, hnevu a pri uvedomení si, že sa nejedná o fikciu aj veľkého znepokojenia. Kam až je schopný zájsť človek túžiaci po moci?
Kniha Bol som Mengeleho asistentom je skutočný príbeh lekára Miklósa Nyisliho, ktorý dokázal uniknúť smrti. Otvára čitateľovi oči a pripomína mu, že na túto neuveriteľne tragickú časť histórie ľudstva sa nesmie nikdy zabudnúť.
Táto šokujúca kniha je žiaľ príbehom len jedného človeka, zatiaľ čo bránami vyhladzovacieho tábora Osvienčim-Birkenau prešlo podľa odhadov 2,5 milióna ľudí a väčšina z nich sa odtiaľ nikdy nevrátila. Boli navždy umlčaní kvôli myšlienke zrodenej z chorej mysle.
Kniha vyšla v roku 2020 vo vydavateľstve Ikar.