fbpx

O knihách

Slovenská autorka, ktorá otvára témy, o ktorých sa nehovorí

8.3.2021

Vzrušujúci príbeh, v ktorom pôjde o život.   

Unesená

Známa slovenská spisovateľka Lucia Sasková má na svojom konte osem románov, ktorými si získala mimoriadnu priazeň čitateľov. Každou vydanou knihou prekvapí témou aj svojou zručnosťou.

Jej deviaty román Unesená má zaujímavú obálku. Ale nielen to. Príbeh, ktorý v nej ponúka, je poriadne napínavý a vzrušujúci.

Čo sa skrýva za maskou dokonalého muža

Po tragickej smrti rodičov čaká hlavnú hrdinku život, na aký nebola pripravená. Okrem straty blízkych sa borí s finančnými problémami aj samotou. Nemá však na výber. Jej život musí pokračovať ďalej.

Na svadbe svojej sesternice spoznáva príťažlivého muža. Verí, že ich stretnutie je náhodné. Postupom času vzniká medzi nimi komplikovaný vzťah, v ktorom zohrajú dôležitú úlohu mužova záhadná práca a peniaze, ktoré mu nikdy nechýbajú. Čo sa skrýva za maskou dokonalého muža?

V podstate ide o klasický literárny námet, v ktorom žena spozná muža s tajomstvami. Veď kto ich nemá. Ale ak sú nebezpečné a dokážu niekomu obrátiť život naruby, už to nie sú len tajomstvá.

Najmä ak je súčasťou možná smrť.    

Kontroverzné témy

Čím vás táto kniha prekvapí? Hlavne akciou a dejovými zvratmi. Autorka sa v nej drží svojho štýlu. Zaujímavé postavy, správne vygradovaný dej, kontroverzné témy.

Vo svojich románoch otvára témy, o ktorých sa nehovorí. V predošlých románoch to boli psychické zdravie, prostitúcia, smrteľné choroby, znásilnenie.

Knihu Unesená charakterizuje predovšetkým napätie a tajné odkazy, ktoré treba rozlúštiť. V hre sú aj peniaze, manipulácia, únos, vraždy. Trochu to pripomína drsnú detektívku, ktorou tento román však nie je.

Veľa priestoru sa tu dostáva dialógom a napínavému deju.

Kniha začína pozvoľna. Zdá sa, že sa tam najprv nič nezvyčajné nedeje. Čítame o bežnej realite, ktorú zažívame aj my. Až kým v deji nepríde k zásadným zvratom. Je to ako cesta autom, jemný rozbeh a potom už len rýchla jazda.   

Román Unesená v podstate nemá hluché miesta. Má rýchly spád a zaujímavú zápletku. V závere však zvoľňuje tempo rovnako, ako to bolo v úvode.

Lucia Sasková píše o témach, ktoré ju osobne fascinujú. V rozhovore pre Magazín o knihách dostala otázku, či sa inšpiruje aj reálnymi skúsenosťami:„Moje knihy síce nie sú príbehy, ktoré zažili moji známi/neznámi, sú to však príbehy, ktoré sa môžu stať každému z nás. Keď píšem príbeh, ktorý sa odohráva na psychiatrii, alebo sa opieram o akúkoľvek diagnózu, bolo by nezodpovedné všetko si vymyslieť. Pretože človek nikdy nevie, či knihu nečíta niekto s rovnakým alebo podobným problémom a psychické diagnózy sú chodením po tenkom ľade.“

Unesenáje oddychové, ale i napínavé čítanie. Ťažké osudy a nečakané zvraty.


Takto píše Lucia Sasková.  Potvrdila to aj svojou, v poradí už deviatou vydanou knihou.

Knižná múza
1 likes

Author

Terézia Zoľáková

Som introvert s ukecanými výchylkami. Milujem knihy už od detstva, cestovanie a turistiku od dospelosti, fotografovanie za posledných pár rokov a momentálne som našla záľubu v pečení a záhradčení. A to najlepšie na koniec: môj vek neuhádnete ? Pokiaľ neuvidíte čierne na bielom.

Your email address will not be published.

*/?>