fbpx

O knihách

Less ~ Andrew S. Greer

20.6.2019

Kniha ~  Recenzia
4 – 5 minút čítania

Andrew S. Greer, americký autor, ocenený mnohými cenami, medzi nimi aj Pulitzerovou, sa opätovne dostáva do povedomia slovenských čitateľov vďaka vydavateľstvu ODEON. Kniha Less bola po prvý raz vydaná v roku 2017 a zožala nemalý úspech, ktorý trvá doteraz. V čom teda spočíva výnimočnosť dvestošesťdesiatosem stranovej knižky s názvom evokujúcim preklad slova, ktorý znamená menej?

V prípade, že by sme sa riadili prekladom názvu, nevymyká sa až tak pravde. V diele je toho naozaj menej. Menej postáv, menej dejovej dynamiky, čo však neznamená, že to knihu ukracuje o jej široký záber tém a množstvo myšlienok hodných zapísania. Ale pekne po poriadku. 

Less predstavuje meno hlavného hrdinu, autora, ktorého vek sa nezvratne blíži k päťdesiatke, čo mu spôsobuje nejednu vrásku. Frustrácii zo starnutia napomáha i fakt, že Less žije sám. Po niekoľkých, aj dlhodobejších, vzťahoch s rôznymi typmi mužov, zostáva sám, napospas existenciálnym otázkam, spájajúcich sa so starnutím, zmyslom života a významom človeka, samého seba, vo svete. Na tieto otázky sa, pochopiteľne, snaží nájsť odpovede rôznymi spôsobmi počas celého retrospektívneho rozprávania, avšak, nakoniec, keď sa dostane do kritickej situácie v znamení pozvánky na svadbu od svojej lásky, uchyľuje sa k radikálnej zmene. Arthur Less začína cestovať, prijímať pracovné ponuky v zahraničí, mimo iného aj učenie na nemeckej univerzite, s čím má skúsenosti aj sám A. S. Greer. 

Less sa ocitá na rôznych miestach, kde, nečakane, stretáva osoby, formujúce jeho dovtedajší život. Každá z týchto osôb mu nejako pripomenie jeden z jeho problémov, od ktorých sa tak urgentne snažil ujsť a Arthur sa znovu vráti späť do „väzenia“ minulosti a svojich vlastných, často skľučujúcich, myšlienok. Epicentrom veškerého trápenia, či už sa Arthur zaoberá svojim vekom, spisovateľskými neúspechmi, spoločenským nedocenením alebo neschopnosťou vyjadriť v slovách svoje mnohokrát ťažko uchopiteľné pocity, je nenaplnená láska. Matné aj ostré spomienky na momenty s mužom jeho života sú prítomné temer v každej zásadnej dileme, trápiacej Arthura.

Príbeh lásky – vtipný, dojímavý a krásny, ocenený Pulitzerovou cenou za literatúru.

Napriek tomu, že dielo nie je veľmi dynamické, autor to kompenzuje briskným humorom, iróniou a nie na prvý dojem čitateľným nadhľadom hlavnej postavy. Toto dielo mi veľmi pripomenulo sujet knihy od A. A. Ólafsdóttir – Nad propastí byla tma, kde je hlavný hrdina, Jónas Ebeneser, taktiež ako Less, konfrontovaný s vlastnými chybami, životnými zlyhaniami, rozhodnutiami, ktoré nie vždy dopadli tak, ako by si ich hlavná postava predstavovala. Obaja muži sa rozhodnú pre ráznu zmenu a odcestujú z domova a súbežne tak zo svojich komfortných zón plných stereotypov. Dej nie je na prvom mieste, dôraz je kladený na postavy a ich psychiku.

V čom sa však Greer líši od Ólafsdóttir je ľahkosť v písaní. Islandská autorka je známa svojimi dokonale melancholickými opismi vyvolávajúcimi atmosféru magického realizmu, kdežto Greer zostáva pevne pri zemi a melanchóliu vyvažuje satirou a nenútenými vtipnými poznámkami. A teda, ak sa vám žiada skutočne sa zahĺbiť do existenciálnych problémov z pera magickej Islanďanky, odporúčam uprednostniť knihu Nad propastí byla tma. V prípade, že sa chcete pozrieť bližšie na komplikovanosť života a mať pri tom horko-sladký úškrn na perách, potom Less je tým správnym dielom pre vás.

#zapocuvajsa
4 likes

Author

Barbora Tatierska

Som tvor, čo nevie prestať rozprávať o Škandinávii počas vŕtania sa v záhrade. Mojimi životnými konštantami sú knihy, umenie, káva, príroda a arabsko-indická kuchyňa. Pokiaľ ma nezastihnete pracovať, tak sa viac ako pravdepodobne nachádzam v najbližšom lese s nosom v knihe.

*/?>