fbpx

O knihách / zo života

Gatesova najobľúbenejšia kniha k vám prehovára

12.8.2020

Páčilo sa vám dielo Moc faktov? Potom by ste mali pridať knihu Buď svetlo na svoj knižný zoznam.

Kniha Moc faktov si v minulom roku získala mnoho nadšencov. Po výkrikoch skeptikov, že sa všetko na tomto svete zhoršuje, vliala medzi ľudí opäť nádej. Vieru, že nie je v skutočnosti všetko kreslené len tmavými farbami.

Buď svetlo
Tento knižný bestseller prinieslo vydavateľstvo Tatran
autor: Andrea Gálová

S podobnými myšlienkami sa rozhodol podeliť profesor pôsobiaci na Harvarde a autor oceňovaných titulov, Steven Pinker. Na konci roka 2019 prinieslo vydavateľstvo Tatran preklad jeho knihy Buď svetlo.

Nadšenie z diela neskrýval ani zakladateľ spoločnosti Microsoft Bill Gates: Buď svetlo je nielen najlepšie kniha, akú Pinker napísal, je to moja nová najobľúbenejšia kniha všetkých čias.

Dokáže vás nadchnúť podobne ako amerického miliardára?

Komplexný obraz o svete

Ľudstvo si v priebehu existencie prešlo mnohými spoločenskými zmenami. Sprevádzané boli rôznymi kultúrnymi, filozofickými a náboženskými postojmi meniacimi sa v čase a priestore. Jedným z nich bolo hnutie Osvietenstvo. Smer velebiaci rozum, vedu, pokrok a humanizmus.

Aspekty, ktoré do toho momentu boli skôr v úzadí na úkor náboženstva a zaužívaných právd.

Kniha Buď svetlo je oslavou práve tohto pokroku a na príkladoch dokazuje, kam sa už spoločnosť dopracovala zásluhou rozumu a vedy.

Spája v sebe poznatky z filozofie, psychológie, ekonómie, matematiky, fyziky, histórie i sociológie.

Jedná sa tak dielo, o ktorom môžeme pokojne mieniť, že podáva komplexný obraz o svete.

Poznanie – základ kritického myslenia

Kniha začína pomerne zložito. Teoretické predstavenie osvietenských myšlienok je však nasledované zrozumiteľným a pútavým čítaním.

Autor sa sústreďuje na podstatné oblasti života a rozoberá ich posun smerom vpred. Od zdravia, potravy, bohatstva, šťastia, až po analýzu stavu demokracie, ľudských práv či životného prostredia. Všetko fakty podložené grafmi, príkladmi a silnými argumentmi odborníkov či samotného autora.

Záverečná kapitola je venovaná nielen obhajobe pokroku, ale aj hrozbám, ktoré ho môžu spomaliť.

Buď svetlo
Knihu Buď svetlo nesmie chýbať v knižnici žiadného milovníka non-fiction

Čím viac nám záleží na stave ľudstva, tým častejšie si zamieňame krivdy vôkol nás za príznaky upadajúcej spoločnosti namiesto toho, aby sme si uvedomili, že sme si nastavili prísnejšie kritériá a že sme ochotní tolerovať menej neprávosti ako v minulosti, píše Pinker.

To, čo sa mnohé roky snaží život zlepšovať, je zatracované. Popieranie výsledkov dlhej cesty pokroku je niečo, čo dokáže civilizáciu zabrzdiť a ohroziť.

Určite sa nájdu v knihe aj myšlienky, s ktorými nemusíte súhlasiť, napríklad vyjadrenia autora smerom k náboženstvu, spiritualite či genetickému inžinierstvu, no treba vždy brať v úvahu obe strany mince. Na vytvorenie názoru by mal človek poznať argumenty a na základe nich vyhodnocovať svoj postoj.

Čas pozrieť sa pravde do očí

Kniha Buď svetlo je skutočne pokroková. Vnáša svetlo do mnohých otázok, ktoré ľudí trápia. Pracuje s podloženými argumentmi a snaží sa vysvetliť, že cesta rozumu a vedy otvárajú dvere do modernej budúcnosti.

Iste je tu veľa problémov, ktoré nesmú ostať za zatvorenými dverami, ale šíriť medzi ľudí pesimizmus a strach nie je cestou.

Nájdime v pokroku silu do boja s prekážkami, ktoré nás na individuálnej aj celosvetovej ceste ešte čakajú.

Ako samotný autor dodáva: Nikdy nebudeme žiť v dokonalom svete a je priam nebezpečné  pokúšať sa taký budovať. Neexistuje však hranica možných zlepšení života ľudí, ak budeme pri riešení problémov aj naďalej používať rozum.

2 likes

Author

Andrea Gálová

Knihožrútka strednej úrovne.V mojom vnútri vždy zvádzajú boj dve osobnosti: zasnívaná idealistka a nekompromisná realistka. Zvyčajne sa dohodnú a urobia kompromis ? Milujem vôňu nových kníh a vzduchu po daždi ,kávu vo všetkých jej formách a kvety. Môjmu knižnému srdcu sú blízke reportáže, trilery a romány, nepohrdnem ani kvalitnou klasikou. Veľkým prianím je,aby deň mal viac ako 24 hodín a ostalo tak viac času na čítanie.

Your email address will not be published.

*/?>