fbpx

O knihách

Detské knihy, ktoré pohladia nielen oči, ale i dušu

15.3.2020

Po detských knihách siahajú čoraz častejšie aj starší čitatelia. Vtedy, keď idú čítať svojim deťom, alebo vtedy, keď si chcú oddýchnuť od románov a dlhých próz pri niečom milom a srdce povznášajúcom. Také sú detské knihy.

Ak už veľmi neviete, čo svojim ratolestiam (a sebe) na čítanie zaobstarať, inšpirujte sa našimi tipmi. Vybrali sme slovenských i zahraničných autorov.

Nájdite s malou Gerdou jej nový domov
foto: IG ustredna_kniznica_sav

? Adrián Macho: Gerda: Príbeh veľryby

Adrián Macho, popredný slovenský ilustrátor, navrhol a ilustroval detskú knihu, ktorú textom obohatil Peter Kavecký. Gerda je malá veľryba, ktorá sa jedného dňa stratí v šírom oceáne. Počas svojej plavby za novým domovom stretáva viaceré niečím netradičné zvieratká, vďaka čomu sa detský percipient naučí priateľstvu a tolerantnosti.

V knihe hrajú prím originálne ilustrácie, avšak aj text je poučný a zaujímavý. Je plná pekných a pravdivých myšlienok o rodine, priateľstve, živote, strachu i šťastí, o hľadaní samého seba. Učí deti, aby sa riadili srdcom, ktoré ich vždy privedie na správnu cestu. Pochopia, že za každých okolností sa majú správať priateľsky a veriť sebe samému.

Autor textom poukazuje napríklad aj na aktuálnu tému, akou je znečisťovanie oceánov, čo by sme mali s deťmi preberať od ich útleho veku.

Kniha je vhodná pre deti od troch rokov. (Autor už vydal aj druhú knihu o veľrybe Gerde Gerda: Strach má veľké oči.)

Vďaka tejto knihe budú deti aspoň trochu vedieť, čo robiť, keď sa stretnú so šikanou.
foto: Martina Pinková

? Helge Torvundová: Vivaldi

Vivaldi je pútavý  a náučný príbeh jedného dievčatka a kocúra pomenovaného podľa slávneho svetového umelca Vivaldiho. Hlavná hrdinka Tyra v škole nerozpráva. Spolužiaci ju preto pokladajú za zvláštnu a čudnú, ohovárajú ju poza jej chrbát. Preto jej je najlepšie doma, pri svojom kocúrikovi a klavírnej hudbe. Čo sa to však deje? Prečo Tyra v škole vôbec nerozpráva?

Príbeh nie je veselý, avšak poučný. Hovorí o tom, ako sa deti dokážu trápiť, keď vyčnievajú z davu, keď nie sú rovnaké ako ostatní spolužiaci a kamaráti. Vtedy sa utiahnu do vlastného vnútra a nájdu si potešenie, ktoré môže byť však len dočasné. Lebo raz musia ísť do školy opäť. Príbeh deťom pripomenie, že to, čo je iné, nie je automaticky zlé. Že inakosť je potrebné tolerovať, nie odcudzovať.

Detičky sa potešila krásnymi ilustráciami, vďaka ktorým si rovnako ľahšie zapamätajú aj jednotlivé fakty. Tieto fakty sú podané veľmi jednoducho – jednou, dvomi vetami.

? Maja Säfströmová: Ilustrované atlasy

Švédska ilustrátorka vytvorila niekoľko atlasov, ktoré už sú dostupné aj u nás. Sú nimi Ilustrovaný atlas neuveriteľných faktov o zvieratáchIlustrovaný atlas najčudesnejších prehistorických zvierat Ilustrovaný atlas najrozkošnejších mláďat.

Maja Säfströmová všetky atlasy ilustrovala sama svojimi špecifickými, milými kresbami, na ktoré používa len čiernu fixku. Zameriava sa v nich na jednoduché predstavenie rôznych druhov zvierat. Každé popisuje krátkymi vetami, často vtipnými, vďaka čomu si ich deti ľahšie zapamätajú. Ak hľadáte originálne detské knihy, poobzerajte sa práve po týchto.

Ak sa chcete o knihách dozvedieť trošku viac, začítajte sa do recenzií na Knihožrút blogu.

Pokiaľ neviete, ako svojmu dieťaťu vysvetliť, ako funguje život na Zemi, toto bude tá správna voľba.


? Oliver Jeffers: Tu sme Poznámky k životu na planéte Zem

Ďalší autor, ktorému už v slovenčine vyšli viaceré knihy. Jednou z nich je aj táto, ktorú venoval svojmu novonarodenému synovi Horlandovi. Takýmto spôsobom mu chcel čo najjednoduchšie vysvetliť, čo to tá naša planéta Zem vlastne je a kde sa nachádza.

Zhrnul v nej najdôležitejšie fakty o živote na Zemi. Od tých, kde sa nachádza a z čoho sa skladá, cez informácie o ľuďoch, častiach ich tela a ich najdôležitejších potrebách, až po zvieratá.

Táto detská kniha učí tolerancii a váženiu si ostatných bytostí a nabáda k využívaniu každej chvíle naplno. Taktiež upozorňuje, že dôležité je vážiť si aj našu planétu, lebo inú už mať nebudeme. Je vhodná pre deti od štyroch rokov.

Detské knihy Moniky Kompaníkovej sú plné náučných príbehov.

? Monika Kompaníková: Kde je Ester N?

Kniha Kde je Ester N? vznikla v spolupráci autorky Moniky Kompaníkovej a ilustrátorky Barbory Idesovej. Hlavnou postavou príbehu je školáčka Ester, ktorá sa jedno poobedie zhodou okolností ocitne pred Slovenskou národnou galériou. Spolu s najlepším zvieracím kamarátom sa v nej rozhodne ukryť pred dažďom a zimou. Potkan, pán Ernest, jej však ujde. Popri jeho hľadaní zažíva Ester množstvo dobrodružstiev, ktoré ju vedú k novým poznatkom o fungovaní a význame galérií.

Detský percipient sa dozvedá, kto stojí za fungovaním galérie, aké „zákutia“ sa v nej nachádzajú či prečo je dôležité umelecké diela reštaurovať. Vďaka vedomostiam, čo nadobudne, preňho možno začnú byť galérie oveľa zaujímavejšie ako predtým. Odporúčame tiež autorkinu rovnako výbornú detskú knihu Koniec sveta a čo je za ním.        

Ak ešte nemáte s vašimi malými drobcami svojich obľúbených detských knižných hrdinov, začítajte sa do článku, v ktorom vám predstavíme Drobcov a Websterovcov. ??

5 likes

Author

Martina Pinková

Väčšinou ma nájdete osamote, s nosom stále zastrčeným v knihe. Pokiaľ nečítam, o knihách píšem či ich fotím. Snažím sa inšpirovať k siahnutiu po knihe aj iných. Ďalšími mojimi potešeniami sú príroda, priatelia, umenie a seriály. Napĺňa ma tiež práca s textom.

Your email address will not be published.

*/?>