fbpx

Rozhovory

Barbora Vanická a jej fantastické bytosti

6.8.2020

Barbora Vanická pracuje v Košiciach ako poradenská psychologička. Na svojom konte má zatiaľ jednu knižku Dvere v kúte sveta pre detské publikum, no už teraz má v hlave rozpracované jej pokračovanie. Vyšla vo veľkom vydavateľstve Ikar a žánrovo ide o fantasy, ktorého na slovenských knižných pultoch stále nie je dosť.

Barbora Vanická
Barbora Vanická je psychologička, hrdá Košičanka a nevyliečiteľná optimistka
Zdroj: Miroslava Šárová

Minulú jeseň vyšla Barbore Vanickej prvotinaDvere v kúte sveta’, pričom ide o  žáner fantasy. „Je to príbeh o chlapcovi, ktorý otvorí nesprávne dvere a ocitne sa v Stromorohu – čarovnej krajine okolo umierajúceho stromu Anat. Ten strážia fantastické bytosti. Adam našťastie neostane sám. Stretne ďalšie štyri deti, s ktorými sa rozhodne Stromoroh zachrániť a potom nájsť spoločne cestu domov,“ naznačuje dej knižky jeho autorka. Malí čitatelia a čitateľky narazia (ako sa na správnu žánrovku patrí) na riadnu dávku mágie v podobe správcov, ktorí Stromoroh strážia.

Láska k príbehom vedie k písaniu aj ku psychológii

K písaniu sa Barbora dostala cez lásku k príbehom – prečítaným, odpočutým, videným, vysnívaným. To bol vlastne aj dôvod, prečo sa stala psychologičkou. „Ľudia sa mi radi zdôverujú s ich životnými príbehmi. Bolo len otázkou času a odvahy, kedy napíšem aj svoj vlastný,“ opisuje svoje autorské začiatky liečiteľka duší.

Barbora chcela vzdať hold žánru fantasy a napísať príbeh o magickej, nevyčerpateľnej kráse prírody, ale tiež o inakosti či hľadaní kamarátstiev. „Keď máte len dvanásť rokov a svet vám dáva zmysel iba trochu, je ťažké sa zorientovať v sebe aj v iných. Možno preto sa zrodil v mojej hlave hlavný hrdina Adam – rovesník malých čitateľov a čitateliek, ktorý to všetko utiahne na svojich pleciach za nich. Či ešte lepšie – spolu s nimi,“ vysvetľuje Adamov ‘údel‘ jeho tvorkyňa.

Barbora Vanická
Barbora Vanická a jej prvá kniha Dvere v kúte sveta
Zdroj: Miroslava Šárová

Stále som neznáma osoba v slovenskom literárnom svete, takže som nevedela, kto a či vôbec moju prvotinu vydá,“ opisuje Barbora svoju skúsenosť s vydavateľstvami. Rukopis preto prosto vytlačila, rozoslala vydavateľským domom na Slovensku a čakala. „Bála som sa, že dostanem veľa odmietavých listov, ale nebolo to tak zlé. Ozvali sa mi rovno z Ikaru, že po istých úpravách to vidia na vydanie. V decembri 2018 padlo rozhodnutie, že knižka vyjde a teraz je už takmer rok na svete,“ dodáva hrdo autorka.

Slovenského žánru fantasy je pomenej

Prvotina si pomaličky nachádza svoju cestu k detskému publiku. „Školy v košickom kraji mi pomáhajú organizovať besedy a čítačky pre deti, lebo cieľová skupina je druhý stupeň základných škôl. Neviem si vynachváliť spoluprácu s Knižnicou pre mládež mesta Košice, ktorá robí úžasné akcie pre mladých knihomoľov a knihomoľky. Najväčšou výzvou pre mňa je však momentálne zvládnutie marketingu a práca so sociálnymi sieťami. Ale verím, že aj to pôjde,“ nevzdáva sa debutantka.

Barbora je pravidelnou návštevníčkou knižníc, kde vyhľadáva aktuálnu tvorbu v žánri fantasy. „Na Slovensku je toho pomenej, ale je to len otázka času, kedy sa to napraví. Snažím sa čítať najmä knížky, z ktorých sa ako autorka môžem niečo naučiť. Nedávno som objavila Sergeja Lukjaněnka, kazašského spisovateľa, žijúceho v Moskve. Slovenské publikum môže poznať jeho slávnu ‘Nočnú hliadku‘ o zvádzaní boja medzi vyvolenými z kasty stúpencov síl Svetla a Tmy. Tento autor mi otvoril dvierka do súčasnej ruskej fantasy, čo je teda úplne iný svet,“ zdôvodňuje svoj výber oddaná fanúšička fantasy.

Stále miluje rozprávky, napríklad tie od Pavla Dobšinského, no s jej detstvom sa spája najmä rozprávka o víle Zlatke, ktorú vymyslela jej mama. „Bývala v lese, kam ľudská noha nikdy nevkročila. To bolo pre mňa vtedy nepredstaviteľné a veľmi napínavé. Domýšľala som si, ako asi vyzerá taký les, keď tam nebol jediný odtlačok ľudskej topánky. Z prechádzok po našich lesoch som si totiž pamätala presný opak – kopec stôp a iných dôkazov po prítomnosti ľudí,“ smeje sa nad spomienkou Barbora.

Pilotní čitatelia a čitateľky knižku ‘odobrili’, dokonca pochopili aj tie skryté správy z pozadia, ktoré tam pozornému publiku zanechala autorka. „Príbeh sa páčil aj môjmu bratovi, ktorý už síce nie je dieťa, ale jeho pozorné a úprimné čitateľské postrehy si o to viac vážim. Pozitívne zhodnotil môj debut,“ naznačuje s vďakou aj očakávaním v hlase Barbora.

Barbora Vanická
Dobrodružné čítanie, ktoré má čo naučiť o prírode, medziľudských vzťahoch, tolerancii a predsudkoch
Zdroj: Miroslava Šárová

Namiesto knižnej série splátka za byt

V rámci spätnej väzby sa jej nedávno do rúk dostala aj kresbička od dievčaťa, ktorá vznikla priamo počas Barborinho autorského čítania, knihy Dvere v kúte sveta : „Boli to dvere, ktoré knižný hrdina Adam otvoril. Náramne sa podobali tým z mojej predstavy, ktorú som do príbehu vložila,“ dodáva dojatá slečna spisovateľka.

Cez prázdniny by sama rada prelúskala sériu knižiek ‘Wrinkle in time‘ (po slovensky ‚Struny času‘) od Madeleine L’Engle. „Zatiaľ boli preložené len prvé dve časti pentalógie, takže sa moji blízki nemusia toľko ponáhľať s knižnými darčekmi,“ vysiela Barbora skryté signály svojej rodine v predstihu. Klasiku tínedžerskej sci-fi literatúry, ktorá ovplyvnila tvorbu spisovateľov a spisovateliek posledných päťdesiatich rokov, a pred rokom bola aj sfilmovaná, však odporúča všetkým, ktorí majú radi žáner sci-fi či fantasy. „Sériu v angličtine som sa už aj rozhodla objednať, no našetrené peniaze vždy stihne zhltnúť niečo menej romantické. Napríklad také nájomné za byt,“ povzdychne si mladá psychologička a autorka v jednom.

Vyhradila si čas aj na napísanie druhého dielu k svojej prvotine ‘Dvete v kúte sveta‘, nové dobrodružstvo Adama sa už črtá v jej hlave. Plus ju čakajú podnetné stretnutia s deťmi. Barbore Vanickej v tvorivom písaní teda poprajme pevnú vôľu, dostatok času na sústredenie, a jej debutu veľa spokojných mladých čitateľov a čitateliek

Ďaľšie články o slovenských autorkách si môžete prečítať tu.

4 likes

Author

Boba Markovič Baluchová

Boba = eticky píšuca novinárka, blogerka, pedagogička, trénerka mediálnej výchovy a gramotnosti, aktívne fungujúca v mimovládnom aj univerzitnom prostredí. Rada číta severské kriminálky, mudruje o umení, dvakrát do týždňa chodí do kina, počúva advanced music, zo svojich ciest posiela stovky pohľadníc, nakupuje výhradne v second-handoch a snaží sa zodpovedne vychovávať svoju dcéru Tove Tui.

Your email address will not be published.

*/?>