fbpx

Rozhovory

Kristína Baluchová má lietanie v krvi

13.8.2020

Po ukončení kariéry letušky napísala Kristína Baluchová blog o konci leteckej spoločnosti SkyEurope, ktorý mal obrovskú odozvu. Prvá novela na seba nenechala dlho čakať. Vďaka vydaniu debutu sa z koníčka stalo povolanie. Nedávno jej vyšla deviata kniha, čo je zároveň štvrtá zo série o dobrodružstvách Kapitána Padáka – pre detské publikum.

Kristína s prvým prekladom Kapitána Padáka do češtiny
foto: Kristína Balúchová

Kristína Baluchová má za sebou kopec povolaní a všetky zužitkováva pri písaní kníh – v súčasnosti najmä tých pre deti. Pracovala ako letuška, psychologička, manažérka ľudských zdrojov, mala na starosti chránené dielne v Bratislave aj v Dubaji. Popri písaní pracovala aj ako redaktorka v TV Bratislava, no momentálne sa venuje najmä starostlivosti o dcéry Vilmušku a Jasmínku. Na vizitke pod menom jej svieti podtitul: „storyteller“, čím je vysvetlené vlastne všetko. Na pultoch kníhkupectiev sa nedávno objavilo štvrté pokračovanie jej série o Kapitánovi Padákovi. Je opäť, ako inak, najmä o lietaní. Ale aj o zachraňovaní lesov.

Prečo písať o lietaní a letectve

Pred desiatimi rokmi napísala blog o krachu aerolínií, pre ktoré pracovala, lebo to jednoducho muselo ísť von. Teda do počítača a odtiaľ na internet. Predpokladala však, že to veľa ľudí čítať nebude. Jej vtedajší priateľ jej vtedy zo žartu (a, samozrejme, z lásky) navrhol, že jej dá jedno euro za každé kliknutie, teda prečítanie, ktoré blog bude mať. „Deň po uverejnení mal tisícky pozretí a myslím, že môj terajší manžel mi stále dlhuje viac než dvadsaťtisíc eur,“ smeje sa Kristína pri spomienke na svoje autorské začiatky.

Počas gymnázia si písala denník a básne, ale tie nikdy nepublikovala. Blogovať začala až po vysokej škole a práve vtedy dostala pozitívnu spätnú väzbu, že pútavo píše. Po stretnutí s jej literárnym vzorom Ianom McEwanom si povedala, že napíše knihu. Prvá novela o práci letušky a o krachu jej zamestnávateľa vyšla v roku 2011. Dodnes však uvažuje o tom, či spravila dobre, keď pristúpila na návrh vydavateľstva – prepísať príbeh z faktografickej doku-drámy na príbeh o láske na pozadí zániku aerolinky.

Cestovateľských kníh je aj na našom knižnom trhu veľa, o lietaní však píše málokto. „Snažím sa zužitkovať všetky moje zážitky z lietania a preniesť ďalej najmä tú lásku k nemu. Mám rada pocit, keď môže čitateľ od prvej strany ‚vzlietnuťʻ a slobodne putovať po svete. Moje prvé knižné tituly, venované dospelému publiku, sa týkali lietania. Detské knihy zo série Kapitán Padák sa tiež odohrávajú z  väčšej časti vo vzduchu. Teda skôr na palube lietadla,“ vysvetľuje autorka Kristína Baluchová.

Najväčšia radosť na knižných čítačkách
zdroj: Kristína Baluchová

Kapitán Padák priťahuje dobrodružstvá ako magnet

Po narodení staršej dcéry Vilmy sa Kristína prirodzene preorientovala na tvorbu pre deti. Detská séria Kapitán Padák naučí dievčatá a chlapcov vo veku osem až dvanásť rokov veľa o povolaní pilotov (a už aj pilotiek!) a obsluhe lietadiel – motorových, aj tých bez motora. V prvom príbehu sa hlavný hrdina, dopravný pilot Daniel Padák, pokúsil prekabátiť dátumovú hranicu na ostrovoch v Tichom oceáne, v dvojke vyriešil záhadu pašovania vzácneho vtáctva v Spojených arabských emirátoch. V treťom príbehu absolvoval pátraciu akciu v rovníkovej Afrike. V kenskej Mombase sa spolu s najbližšími pokúsil o vyriešenie záhady miznúcich liekov proti malárii, ktoré tam priviezla skupinka slovenských lekárov.

„Kapitán Padák priťahuje nebezpečné situácie a dobrodružstvá v rôznych kútoch sveta ako magnet. Nie je to však žiaden superhrdina, hoci niektoré jeho dobrodružstvá tak vyzerajú. Skôr ide o taký pozitívny vzor, ktorý v detstve decká občas potrebujú nájsť,“ opisuje svojho knižného hrdinu jeho „stvoriteľka“. V najnovšom dobrodružstve sú v hre nielen boeingy, ale aj bezmotorové vetrone a dokonca drony! „Vďaka mojim príbehom si deti spolu s rodičmi prehĺbia vedomosti nielen z oblasti fyziky, zemepisu či prírodopisu, ale podľahnú vášni, ktorej podľahla aj Padákova neterka Ivanka. A to lietaniu. Zamilovať sa do lietania je veľmi ľahké! Vidím to na besedách,“ usmieva sa spokojne autorka. Vie, o čom hovorí – na palubách lietadiel strávila ako letuška päť rokov.

Pri začítaní sa do štvrtého príbehu Kpt Padáka spoznajú deti výroky filozofa na tróne, Marka Aurélia, ale aj odvážne rýmy domáceho repera Markusa Rebéliusa. Dozvedia sa viac o lykožrútoch, ktoré napádajú tatranské dreviny, a tiež o živote hlucháňa hôrneho. Práve ten vymiera pre následky nezodpovednej ťažby v našich lesoch. „Aj keď to znie príliš vážne, snažím sa mojich milých malých čitateľov a čitateľky motivovať k zodpovednosti. V tomto konkrétnom prípade ide o veľkú tému ochrany tatranskej prírody a zachovania rozmanitosti našich lesov,“ vysvetľuje svoj zámer Kristína. „Už teraz sa teším na besedovanie s deckami. Vnímam dôležitosť tohto procesu, pri tejto eko-téme ešte o čosi viac,“ dodáva popularizátorka čítania a tiež zodpovedného životného štýlu.

Kristína Baluchová
Knižnice sú jej najobľúbenejším miestom
zdroj: Kristína Baluchová

Viac ako osemdesiat čítačiek po celom Slovensku

Kristína absolvovala za posledné dva roky viac ako osemdesiat autorských čítaní a besied v knižniciach a na školách po celom Slovensku. A možno pokorí aj rekord, alebo skôr osobný plán – zaokrúhliť číslo navštívených knižníc a tam absolvovaných čítačiek na rovných sto, samozrejme, ak to korona-opatrenia dovolia.

„Tým, že počas roka veľa debatujem s detskými čitateľmi a čitateľkami, mám podnetov na premýšľanie i spracovanie až-až,“ prezrádza Kristína spokojne. „Deti sú najlepšími kritikmi. Ich otázky sú niekedy neuveriteľné a tak roztomilé! Ak dostanem od pani učiteľky po mojej návšteve spätnú väzbu, že decká ostali aj cez prestávku sedieť v triede a skoro všetci si čítali z mojej knihy či debatovali o príbehu, veľmi sa teším,“ dodáva nadšene.

Z detstva si vie najrýchlejšie vybaviť knižku Môj macík. Samu seba označuje za tak trochu „old-school“ čitateľku – aj pri dospeláckej literatúre, aj pri tej detskej. Takže vždy rada siahne a nedá dopustiť na časom overené dobrodružstvá Troch pátračov, Pána Tragáčika či Anny zo Zeleného domu. Z novšej domácej tvorby čítala nedávno Mimi a Lízu, ktorá sa jej mimoriadne páčila. „Počas prázdnin si zadovážím novinku Ňuňo od Denisy Fulmekovej, keďže je to autorkina prvá detská kniha. Plus sa teším na ilustrácie od talentovanej Hedvigy Gutierez, ktorej tiež dlho fandím, a budem s ňou mať česť čoskoro spolupracovať,“ vysvetľuje Kristína.

Keďže má doma police preplnené knihami, snaží sa na novinky poľovať s čitateľským preukazom v knižnici. Knihu Kvapky na kameni si však praje vlastniť a opätovne sa k nej vracať. „Nemám rada slovo rebelky, skôr výnimočné ženy. A táto kniha je o takýchto ženských osobnostiach, naviac československých. Veľmi sa teším na moment, keď si z nej budú raz čítať moje dcéry Vilma a Jasmína,“ hovorí Kristína Baluchová.

Séria článkov o slovenských autorkách pokračuje tu.

6 likes

Author

Boba Markovič Baluchová

Boba = eticky píšuca novinárka, blogerka, pedagogička, trénerka mediálnej výchovy a gramotnosti, aktívne fungujúca v mimovládnom aj univerzitnom prostredí. Rada číta severské kriminálky, mudruje o umení, dvakrát do týždňa chodí do kina, počúva advanced music, zo svojich ciest posiela stovky pohľadníc, nakupuje výhradne v second-handoch a snaží sa zodpovedne vychovávať svoju dcéru Tove Tui.

Your email address will not be published.

*/?>