fbpx

O knihách

Vraha spoznáme v polovici. Napriek tomu sa do konca nenadýchnete

26.5.2020

Druhý prípad výnimočnej inšpektorky Sarah Geringënovej má presah až do dávnej minulosti, v ktorej ženy vládli svetu.

Keď inšpektorku Sarah Geringënovú povolajú uprostred víkendu k prípadu, hneď jej bude jasné, že musí ísť o čosi mimoriadne naliehavé. Vyšetrovanie ju zavedie až na ďaleký nórsky ostrov neďaleko ruských hraníc, kde sa našlo telo mŕtvej ženy zvierajúcej kus bieleho vápenca v ruke.

Prípad naberá na vážnosti, keďže telo patrí predsedníčke nórskej vlády. Tá mala v týchto odľahlých končinách svoje sídlo, aby mohla víkendy tráviť v spoločnosti chorého otca.

Sarah Geringënová rieši nový prípad, pri ktorom tuhne v žilách krv aj tým najodolnejším. Tajuplný, napínavý a akčný triler od autora bestsellera VÝKRIK.
foto: Caroline Turazová

Spočiatku sa zdá, že ide o pomstu ruských nacionalistov, no postupne sa odhaľujúce skutočnosti prípad stále viac zamotávajú.

Neďaleko predsedníčkinho tela sa totiž našla odrezaná býčia hlava, vražednou zbraňou bol s najväčšou pravdepodobnosťou meč, po vrahovi nebolo ani stopy, obeť si dokonca zoškrabala časť kože, na ktorej sa nachádzal jediný odtlačok jej vraha a na zázname z vysielačiek jej ochrankárov bolo jasné, že predsedníčke nešlo o záchranu svojho života, no hlavne o záchranu niečoho, na čom pracovala. 

Spolok troch žien

Postupným vyšetrovaním sa tak odhalí, že nešlo o obyčajnú vraždu. Katrina Hagebaková bola totiž zavraždená podobným rituálom, aký vykonali naposledy pred 2700 rokmi.

Pátranie políciu tak zavedie až k spolku troch žien plánujúcich predstaviť objavy, ktoré by mohli zmeniť svet. Jedna z nich však je už mŕtva, podarí sa jej tak ochrániť zvyšné dve pred vrahom, ktorý je aj samotnej vyšetrovateľke neustále v pätách?

Najnovší triler od francúzskeho autora Nicolasa Beugleta, Komplot, vyšiel v originále už v roku 2018, no slovenský čitateľ si naňho musel počkať až do marca tohto roku. Čakanie však rozhodne stálo za to. Komplot nie je obyčajným trilerom. Ide o výnimočný príbeh s nesmierne prepracovným dejom. Vďaka vražde predsedníčky vlády sa dozvedáme o spolku troch žien, ktoré odhalili šokujúce zistenia, ktoré môžu zmeniť spoločnosť, vedu, ale aj náboženstvo.

Čitatelia sa s inšpektorkou Sarah Geringënovou mohli stretnúť už v predchádzajúcom románe Nicolasa BeugletaVýkrik – z roku 2016 (v slovenskom jazyku vyšiel vo vydavateľstve Lindeni v roku 2018), v ktorom rieši na prvý pohľad úplne obyčajný prípad úmrtia v psychiatrickej nemocnici v Osle. Ten ju však zavedie až k vedeniu ústavu, ktorý sa pokúša čosi utajiť.

V tomto trileri cez tajné odkazy či šifry inšpektorka postupne odhaľuje jednotlivé diely neľahkej skladačky, kvôli pravde cestuje na druhú polovicu zemegule a riskuje, že príde o úplne všetko.

Vrah je známy od polovice

Vďaka jej pátraniu tak spoznávame príbeh o žene, ktorú podobným rituálnym spôsobom zabili pred 2700 rokmi v Anglicku. Dozvedáme sa o vplyve génov matky na inteligenciu dieťaťa a tiež podielu mužských génov na vývine mozgovej kôry.

recenzia_komplot
Novinár, scenárista, moderátor, producent, zasnený 44-ročný Nicolas Beuglet
zdroj: leparisien.fr

Zisťujeme, že ani všetky legendárne báje, mýty či dokonca biblické príbehy nie sú tak jednoznačné, ako sa na prvý pohľad môžu zdať a ukazujú, ako sa spoločnosť už pred tisíckami rokov postavila k ženám. Autor nám predstavuje skupiny zamerané proti feminizmu, mizogýnov, podľa ktorých je svet až príliš zženštelý a skutočná mužnosť už takmer vymizla. 

Popri vyšetrovaní vraždy spoznávame aj osobný život Sarah. S partnerom, novinárom Christopherom Clarencom, vychováva jeho synovca, ktorý prišiel vinou tragickej nehody o rodičov. Christopher však v novej práci zisťuje veci, o ktorých mu Sarah nikdy nepovedala a on sa tak obáva chvíle, keď sa jej bude musieť postaviť zoči voči a spýtať sa jej na celú pravdu. 

Zaujímavosťou trileru Komplot je, že autor odhalí vraha v polovici knihy. Ani to však príbeh Nicolasa Beugleta neoberie čo i len o percento napätia. Do konca totiž netušíme, čo sa tieto tri ženy snažili odhaliť a aj keď sa môže zdať, že pointu chápeme, v závere sa ukáže, že pravda nie je taká jednoznačná.

5 likes

Author

Caroline Turazová

Volám sa Caroline a pochádzam z menšieho mesta na strednom Slovensku. Som študentkou medicíny, no ani popri tejto náročnej škole som nestratila svoje mnohé koníčky! Veľmi rada fotím, píšem, kreslím, tvorím, objavujem nové miesta... Jednou z mojich najväčších lások sú však knihy, s ktorými trávim takmer každý deň. Rada sa vŕtam v kníhkupectvách či preplnených antikvariátoch a vždy mám problém vybrať si len jednu knihu.

Your email address will not be published.

*/?>