fbpx

O knihách

Zachovaj sa podľa predpisov a pomsta ťa neminie

15.11.2019

Sebastian Fitzek novinkou Izolovaní opäť spôsobuje zimomriavky.

Nemecký spisovateľ Sebastian Fitzek nepochybne patrí medzi najúspešnejších autorov trilerov. Preklady jeho kníh sú netrpezlivo očakávané oddanými čitateľmi.

Preto nie je žiadnym prekvapením, že jeho nový psychotriler, Izolovaní, strhol na seba patričnú pozornosť a získal pozitívne ohlasy.

 „Fitzek sa hrá s hrôzou. Ak ste už začali čítať jeho knihu, nemôžete prestať ani vtedy, keď ste už dávno prekročili hranice toho, čo dokážete zniesť,” zhodnotili v nemeckom literárnom televíznom programe, Bücher und Moor . Rovnako svoje nadšenie v NDR Talkshow vyjadrila aj nemecká umelkyňa Barbara Schöneberger: „Odporúčam prečítať! Je to neskutočne napínavá kniha. Nemohla som ju odložiť a zhltla som ju v priebehu dvoch dní na jeden dúšok.“

Na tvorbe tohto titulu sa podieľal aj renomovaný súdny lekár Michael Tsokos. A táto spolupráca rozhodne nebola krokom vedľa. Veď posúďte sami.

Všetky slovenské knihy spisovateľa Sebastiana Fitzeka
foto: Andrea Gálová

Obete vzdialené stovky kilometrov

Paul Herzfeld je významnou postavou súdneho lekárstva v Berlíne. Všetky komplikované prípady končia na jeho pracovnom stole. Spolu so svojim tímom objasňuje tie najbrutálnejšie vraždy.

Keď sa v jeho pitevni objaví zohavené telo ženy, neprikladá mu žiadnu veľkú pozornosť. Len do chvíle, kým pri dôkladnej obhliadke mŕtvoly nájde v hlave záhadný predmet. To však ešte netuší, že je určený práve jemu. Nachádza odkaz obsahujúci meno vlastnej dcéry a telefónne číslo.

Medzičasom ilustrátorka komiksov Linda, skrývajúca sa na ostrove Helgoland pred násilným bývalým priateľom, objaví na pláži mŕtve telo. Muž má pri sebe tašku. Linda nedokáže odísť bez toho, aby ju vzala so sebou. V jej vnútri sa ukrýva mobil, ktorý začne netrpezlivo vyzváňať. Dlho zvažuje, ako sa zachovať.

Nakoniec sa rozhodne hovor prijať. Na druhej strane sa ozve doktor Herzfeld. Linda ani netuší, čo ju bude, na prvý pohľad nevinný telefonát, stáť. Spolu s patológom vstupujú do hry s ľudským životom. Dôkazom je hlasová správa lekárovej dcéry, hovoriaca jasnou rečou:

„Bojím sa, že zomriem, oci. Chce ma zabiť. Ak neurobíš presne to, čo bude chcieť, zabije ma. Sleduje každý tvoj krok.“

Bude Herzfeld schopný včas rozlúštiť všetky indície a nájsť svoju dcéru? Akú úlohu zohrá Linda  na vzdialenom ostrove v Severnom mori? Kto a prečo sa rozhodol trestať významného súdneho lekára?

Gradujúce napätie až do posledného okamihu

Fitzek je autor, ktorý má schopnosť lapiť človeka do svojej siete už od prvých strán. Zvedavosť, napätie, strach. A to v priebehu pár minút. Potom už len pevne drží svojho čitateľa a do poslednej strany ho necháva v neistote. Keď si už myslíte, že vás nedokáže ničím prekvapiť, uštedrí ďalší úder.

A to všetko dostanete i v novinke Izolovaní. Príbeh desivý, mučivý, naplánovaný do detailov a vyšperkovaný do posledného okamihu.

Pohrá sa s vašou mysľou a vy mu to uveríte do poslednej bodky. So zatajeným dychom. Len ticho sledujete jeho majstrovské dielo a nechávate sa unášať na vlne zvráteností, no aj smutných ľudských osudov vedúcich k nepochopiteľnému konaniu. 

Podobne ako v knihe Strach z lietania, je v centre pozornosti otec bojujúci o záchranu života svojej dcéry. No napriek tomu čitateľ určite nepodľahne nude zo známeho scenára.

Hlavné postavy si okamžite získajú sympatie. Nechýba im odvaha, jasný um a rozhodnosť. Charaktery sú vykreslené nekomplikovane a ich prepojenia sú odhaľované postupne. Spolu vytvárajú bezchybnú mozaiku krvavej reality.

Celkový dojem trileru je dotvorený detailnými postupmi pitvy, ktoré sú jedinečným obohatením deja. Opäť raz skvelé dielo nútiace vašu fantáziu pracovať na plné obrátky.

Jeseň prináša pochmúrne, krátke dni a všade prítomnú melanchóliu. Čas priam stvorený na čítanie psychotrilerov. Čas priam stvorený na Sebastiana Fitzeka a knihu Izolovaní.

Sebastian Ftizek
© 2017 Gene Glover / Agentur Focus

Začítajte sa aj do inej recenzie od autorky. Napríklad do knihy Kde raky spievajú.

3 likes

Author

Andrea Gálová

Knihožrútka strednej úrovne.V mojom vnútri vždy zvádzajú boj dve osobnosti: zasnívaná idealistka a nekompromisná realistka. Zvyčajne sa dohodnú a urobia kompromis ? Milujem vôňu nových kníh a vzduchu po daždi ,kávu vo všetkých jej formách a kvety. Môjmu knižnému srdcu sú blízke reportáže, trilery a romány, nepohrdnem ani kvalitnou klasikou. Veľkým prianím je,aby deň mal viac ako 24 hodín a ostalo tak viac času na čítanie.

Your email address will not be published.

*/?>