fbpx

O knihách

5 knižných tipov ideálnych na leto

20.5.2020

Začítajte sa a inšpirujte sa tipmi na ideálne letné čítanie, ktoré vám spríjemní príjemné teplé večery.  

Keď niekto povie leto nevybaví sa nám len horúčava, bazén či dovolenka, ale možno aj viac chvíľ na čítanie. Na leto sú ideálne kratšie, nie príliš prepracované a myšlienkovo nasýtené romány, ale skôr tie s ľahšími témami, pri ktorých čitateľ zrelaxuje a prenesie sa do príťažlivého prostredia. Vybrali sme 5 kníh, ktoré by tieto atribúty mohli spĺňať (aj keď aj pri nich potrebujete pozapájať mozgové závity).

Počas jedného leta sa zoznámime s Marínou, ktorá má fungujúcu rodinu, prácu, kde stretáva veľa zaujímavých ľudí a má ešte čosi.  Čo, to sa dozviete v knihe Sedem cností tohto leta.
foto: Martina Pinková

Silvia Bystričanová – Sedem cností tohto leta

Slovenskú autorku Silviu Bystričanovú vydáva vydavateľstvo Slovart. Jej romány sú (okrem iného) špecifické a rozpoznateľné aj jednotným, pestrým vzhľadom obálok. Najnovšia próza Sedem cností tohto leta rozpráva tak trochu aj o lete a jeho jedinečnom čare. 

Prenesieme sa v nej do príjemného prostredia jednej rodinky bojujúcej s vlastnými problémami týkajúcich sa vzťahov či lásky. Autorka je špecifická svojim štýlom písania, ktorý je rozpoznateľný nevtieravým, ľahkým plynutím deja, bez napätia, intríg či nečakaných zvratov.

Čitateľ vďaka jej vždy vhodnému výberu slov pookreje a text nadobúda reálne kontúry. Jednotlivé postavy si zamiluje a knihu v závere odkladá veľmi nerád.

Nórska spisovateľka Maja Lunde, autorka úspešného románu Príbeh včiel, znova sugestívne vykresľuje dystopickú budúcnosť, ktorá sa môže začať oveľa skôr, ako sa nazdávame.
foto: Martina Pinková

Maja Lunde – Modrá

Autorka Maja Lunde prichádza s druhou knihou z pripravovaného štvordielneho cyklu, v ktorom sa venuje klimatickým zmenám. V románe Modrá sa zameriava na problematiku vodných zdrojov.

Próza je zaujímavá nielen svojou témou, ale i tým, že sa v nej striedajú dve dejové línie. V tej prvej sa stretávame so Signe (píše sa rok 2017), ktorá je aktivistka a snaží sa čo možno najviac chrániť vodné zdroje. V druhej je to Daniel (píše sa rok 2041), ktorý už žije so svojou dcérou Lou vo svete, v ktorom je nedostatok vody, pôda je vysušená a sužujú ju požiare.

Tieto dva príbehy čitateľa v závere prekvapia vzájomným prepojením sa, ktoré mu prinesie veľa podnetov na premýšľanie.  Knihu si určite zaobstarajte na toto leto.

Príbeh neotvára len tému páchania násilia na dieťati, ale tiež ukazuje, aká je detská myseľ aj napriek zlobe bystrá a zároveň fantazijná.
foto: Martina Pinková

Glendy Vanderahová – Kde sa les dotýka hviezd

Príbeh v románe Kde sa les dotýka hviezd čitateľa zavedie na podmanivé miesta prírody, ktoré spoznáva vďaka hlavnej hrdinke Joanne. Tá sa v rámci doktorandského štúdia venuje výskumu hniezdenia vtákov.

V jeden deň sa však pred jej prenajatou chatou objaví malé dievčatko, ktoré tvrdí, že prišlo z vesmíru. Aby dospelo, na Zemi sa má stať svedkom siedmich zázrakov. Viditeľné známky násilia na dieťati však Joanne napovedajú, že pravda bude asi niekde inde.

S pomocou suseda sa snaží zistiť, odkiaľ pochádza a čo sa jej stalo. Podarí sa im to? A čo ak si za ten čas dievčatko priveľmi obľúbia?

Príbeh neotvára len tému páchania násilia na dieťati, ale tiež ukazuje, aká je detská myseľ aj napriek zlobe bystrá a zároveň fantazijná.

Román Gleny Vanderahovej Kde sa les dotýka hviezd vydalo vydavateľstvo Tatran a je ideálnym čítaním na leto.

Novinka z vydavateľstva Tatran už čoskoro aj na pultoch všetkých dobrých kníhkupectiev.
foto: Instagram Tatran vydavateľstvo

Lucinda Rileyová – Motýlia izba

Lucinda Rileyová je na našom knižnom trhu známa najmä vďaka svojej sérii Sedem sestier. Sedem sestier je sedem románov inšpirovaných súhvezdím Plejády (siedmimi hviezdami v súhvezdí Býka). V každej z nich autorka predstavuje jednu zo sestier, ktorá pátra po svojich koreňoch.

Román Motýlia izba je samostatným príbehom, ktorých má autorka tiež hneď niekoľko. Ako sú pri jej knihách už čitatelia zvyknutí, aj v tejto nájdu prelínanie sa súčasnosti s minulosťou. Stretávajú sa s hlavnou hrdinkou Posy, ktorá v jednej dejovej línii dospieva a hľadá sa a v tej druhej je to už sedemdesiatročná dáma, ktorá si však stále neužíva starobu, ale je akýmsi mentorom pre svoje dospelé deti.

Čitateľ sa ponára do veľkolepej rodinnej ságy, v ktorej panujú rozličné vzťahy a riešia sa rôzne problémy.

Kniha je plná textov, ktoré mnohé veci odhaľujú a ponúkajú návod, ako preplávať životom, láskou, manželstvom, rodičovstvom, každodennými radosťami aj stratami. 
foto: Martina Pinková

Eva Borušovičová – Do plaviek

Scenáristka a režisérka Eva Borušovičová písala roky stĺpčeky do rôznych denníkov či týždenníkov. Tie sa rozhodla pospájať a vydať v jednom knižnom zväzku – Do plaviek.

Knihu nemožno pokladať za ideálne letné čítanie témou, lebo tých je tam neúrekom a zabŕdajú do rôznych životných sfér (od manželstva až po politiku), ale najmä rozsahom jednotlivých textov. Ten málokedy prekračuje pár strán, vďaka čomu môžete knihu chytiť do rúk aj počas krátkej prestávky a prečítať si jeden či dva texty.

Spája ich jedno – myšlienka či pointa, ktorá čitateľa istým spôsobom zasiahne a nad ktorou zostane chvíľu premýšľať. Lebo je mu povedomá a často odzrkadľuje jeho vlastné prežívanie.

6 likes

Author

Martina Pinková

Väčšinou ma nájdete osamote, s nosom stále zastrčeným v knihe. Pokiaľ nečítam, o knihách píšem či ich fotím. Snažím sa inšpirovať k siahnutiu po knihe aj iných. Ďalšími mojimi potešeniami sú príroda, priatelia, umenie a seriály. Napĺňa ma tiež práca s textom.

Your email address will not be published.

*/?>