fbpx

O knihách

Rodinná tragédia z nehostinného austrálskeho vnútrozemia

26.5.2020

Tretí román úspešnej austrálskej spisovateľky Jane Harper, Stratený muž nás prenáša až do neľútostnej austrálskej prírody.

Doteraz stereotypný život bratov Brightovcov zmení nález mŕtvoly nezvestného brata Camerona neďaleko legendami opradeného Statkárovho hrobu, z ktorého vždy vyžarovala zvláštna energia.

Jane Harper napísala za tri roky tri bestsellery, podľa jedného z nich nakrúcajú v Hollywoode film.
foto: Caroline Turazová

Bratov toto miesto neustále lákalo, pre Camerona sa stalo motívom jeho najlepšieho obrazu, ktorý pre rodinu veľa znamenal.

Prvé závery potvrdzujú nešťastnú náhodu. Všetko naznačuje, že jeho smrť je výsledkom dehydratácie a neznesiteľnej horúčavy, ktorá je pre danú dobu typická.

Náznaky však nie sú faktom.

Ak išlo o vraždu, vraha mali medzi sebou

Bratia Nathan a Bub sa vracajú na rodný statok, na ktorom bývali Cameron spolu s manželkou, dcérami, matkou a troma zamestnancami. Nikto z nich nedokáže pochopiť tragickú udalosť. Bol predsa až príliš skúsený na to, aby takto riskoval svoj život. Ak však Camerona niekto zabil, vrah musí byť stále medzi nimi. Široko-ďaleko totiž nebol nik iný a  nikto cudzí sa v oblasti dlho nepohyboval.

Zatiaľ čo naňho blízki spomínajú a pripravujú dôstojný pohreb, na povrch začínajú postupne vychádzať nové podozrenia.

Neustále odhalenia sú odkrývané prostredníctvom najstaršieho brata Nathana, ktorý sa spolu so synom Xanderom snaží dopátrať skutočnému dôvodu bratovej smrti.

Zistenia totiž prinášajú lúče negatívneho svetla na brata, ktorého mal azda každý rád.

V spomienkach sa tiež vraciame do detstva bratov, ktorým otec Carl robil zo života peklo. Matka Liz bola len nemým trpiteľom a bratia tak boli odkázaní na to sa naučiť, ako sa otcovi čo najšikovnejšie vyhnúť, aby nedošlo k najhoršiemu.

Nathan sa často vracia aj do doby, keď ešte žili s manželkou a synom ako rodina na jeho statku. Autorka Jane Harper tak umožní nahliadnuť aj do najhlbších miest jeho duše.

Podmanivá sila austrálskej prírody

Divočina, rozľahlé statky, divoké zvieratá, púšť.

Aj keď hlavnou dejovou líniou románu je odhaľovanie skutočností spojených so záhadnou smrťou prostredného brata Camerona, autorka necháva bohatý priestor austrálskej prírode.

Je to aj ona, ktorá znemožňuje vyšetrovanie. Rozhoduje úplne o všetkom. Odráža sa to aj v charakteroch jednotlivých postáv a ich vzťahoch. Tak ako sú vzdialené ich statky, tak isto sú vzdialení aj oni sebe navzájom.

Jane Harper je autorkou medzinárodných bestsellerov 
SuchoSila prírody a Stratený muž
zdroj: janeharper.com.au

Stratený muž nám prináša úplne iný pohľad na riešenie vraždy a medziľudských vzťahov, na aký môžeme byť zvyknutí. Aj vďaka tomu ide o veľmi zaujímavý, miestami drsný príbeh starostlivo vystavaný talentovanou autorkou. Každá nová kapitola totiž prináša nové zvraty, ktoré príbeh len zamotávajú a to, čo sa v skutočnosti stalo Camovi, zisťujeme až v samom závere.

Vtedy totiž všetky dieliky zložitej skladačky do seba zapadnú a prinesú prekvapujúce rozuzlenie.

3 likes

Author

Caroline Turazová

Volám sa Caroline a pochádzam z menšieho mesta na strednom Slovensku. Som študentkou medicíny, no ani popri tejto náročnej škole som nestratila svoje mnohé koníčky! Veľmi rada fotím, píšem, kreslím, tvorím, objavujem nové miesta... Jednou z mojich najväčších lások sú však knihy, s ktorými trávim takmer každý deň. Rada sa vŕtam v kníhkupectvách či preplnených antikvariátoch a vždy mám problém vybrať si len jednu knihu.

Your email address will not be published.

*/?>