fbpx

O knihách

Autor Moci faktov prežil výnimočný život

11.10.2021

Hans Rosling – autor populárneho diela Moc faktov – necháva nazrieť do svojich spomienok v knihe Ako som sa naučil rozumieť svetu.

Obálka knihy Ako som sa naučil rozumieť svetu (Hans Rosling)

Meno Hans Rosling začalo v spoločnosti rezonovať najmä po úspechu knihy Moc faktov, ktorá v čitateľskej obci zaznamenala veľmi pozitívne ohlasy.

Mnohým ľuďom otvorila oči a vnukla nový pohľad na svet. Vytvorila priestor na zamyslenie sa, aké informácie prijímame a považujeme za pravdivé. Nastavila zrkadlo každému z nás a ukázala, ako sa vo svojich presvedčeniach môžeme mýliť. Takéto precitnutie je dôležité najmä v období, keď falošné správy mútia vody internetového priestoru a polarizujú verejnosť.

Rosling sa nevenoval len písaniu. Prešiel viacerými povolaniami a zasvätil život pomoci ľuďom. A práve vďaka knihe Ako som sa naučil rozumieť svetu, sa môžeme dozvedieť o jeho ceste viac. Pri zrode tejto autobiografie participovala aj novinárka Fanny Härgestam, ktorá s autorom a jeho blízkymi viedla rozhovory a po jeho smrti dokončila časti, ktoré už on nestihol.

Jeho odkaz a celoživotné skúsenosti tak zostali zvečnené vďaka dielu, ktoré slovenským čitateľom prináša vydavateľstvo Tatran.

Človek plný odhodlania

Hans Rosling bol výnimočný človek. Každá etapa jeho cesty sa vyznačovala aktivitou a maximálnym nasadením. Veľkú časť života venoval zlepšovaniu sveta, či už ako lekár v Afrike alebo neskôr ako významná kapacita vo vedeckých kruhoch.

Memoáre odhaľujú jednotlivé dieliky jeho životného putovania a vytvárajú ucelený príbeh obdivuhodného človeka. Autor si buduje s čitateľom blízky vzťah hneď od začiatku a doslova mu vkladá do rúk kľúč od svojich spomienok. Je to otvorená a veľmi intímna spoveď. Predstavuje svoj rodokmeň, detstvo i neskorší súkromný a profesijný život.

Okrem bežných okolností spomína aj na situácie, ktoré boli pre neho zlomové a priviedli ho z africkej dediny až na pôdu významného globálneho stretnutia. V jeho príbehu sa objavujú mnohé osobnosti aj významné udalosti. O všetkom rozpráva s obrovskou dávkou rešpektu, pokorou a vďakou. Celý dojem umocňujú fotografie z osobného archívu.

Roslingova osobná spoveď sa nevyhýba ani bolestivým udalostiam a odhaľuje aj smutné okamihy, ktoré ho v priebehu rokov postretli. Rozprávanie však nie je zaťažené prehnanými emóciami, ostáva verný svojmu vecnému štýlu.

Aj napriek rôznym nepríjemnostiam autor ponúka stránky presiaknuté optimizmom a nadšením z poslania, ktorému veril a šíril všade navôkol. Z jeho slov cítiť obrovské nadšenie, odhodlanie a vytrvalosť. Kľúčové charakterové vlastnosti sprevádzajúce ho celý život.

Inšpiratívny príbeh človeka

Ak radi čítate o inšpiratívnych ľuďoch, knihu Ako som sa naučil rozumieť svetu by ste určite nemali obísť. Jedná sa o fascinujúci príbeh, ktorý mapuje prerod mladého, neskúseného lekára s obrovským zápalom na celosvetovo uznávanú osobnosť. Je ďalším dôkazom toho, že aj keď život prináša mnoho prekážok, netreba sa nikdy vzdať.

Po dočítaní knihy zotrvávajú pocity obdivu a úcty k človeku, ktorý svojou tvrdou prácou prispel k lepším zajtrajškom a dokázal meniť beznádej na vieru.

Kniha Ako som sa naučil rozumieť svetu (Hans Rosling)
1 likes

Author

Andrea Gálová

Knihožrútka strednej úrovne.V mojom vnútri vždy zvádzajú boj dve osobnosti: zasnívaná idealistka a nekompromisná realistka. Zvyčajne sa dohodnú a urobia kompromis ? Milujem vôňu nových kníh a vzduchu po daždi ,kávu vo všetkých jej formách a kvety. Môjmu knižnému srdcu sú blízke reportáže, trilery a romány, nepohrdnem ani kvalitnou klasikou. Veľkým prianím je,aby deň mal viac ako 24 hodín a ostalo tak viac času na čítanie.

Your email address will not be published.

*/?>