fbpx

O knihách

Majstrovské dielo, NY Times upozorňuje: Očakávajte zázrak

24.9.2020

Značky:, ,

Rodinná dráma o strate domova, ale aj bezodnej súrodeneckej láske.

Ann Patchett: Holandský dom
Ann Patchett: Holandský dom

Domov je prístav, do ktorého sa väčšina ľudí rada vracia. Je to miesto, kde človek nachádza istotu a pohodlie. Kúsok sveta, kde sa netreba na nič hrať. Ibaže nie každému sa v živote dostalo toľkého šťastia, aby poznal podobné miesto. Mnoho ľudí domov nikdy nemalo alebo oň prišlo.

O takejto, osudom skúšanej rodine rozpráva aj kniha Holandský dom. Dielo spisovateľky Ann Patchett, ktoré zaznamenalo vo svete veľmi pozitívne ohlasy. „Majstrovské dielo o narušených rodinných vzťahoch, sile súrodeneckého puta a podstate toho, čo nazývame domovom,“ myslí si anglická autorka a novinárka Hannah Beckerman.

A ako sľubuje New York Times Review: „Očakávajte zázrak.“

Zo sna do reality

Danny a Maeve boli šťastnými deťmi. Zo začiatku mali všetko, na čo si len spomenuli. Vyrastali obklopení láskou v nádhernom dome, s oboma rodičmi. Lenže šťastie sa skôr či neskôr skončí, mizéria konca mať nemusí.

Jedného dňa ich matka, nezvládajúca ťarchu domu a prepychu, odišla. Nechala deti len s manželom. S pragmatickým mužom zlyhávajúcim v prejavovaní citov. Netrvalo dlho a do domu si priviedol inú ženu. Mladú Andreu, vdovu s dvoma malými dievčatkami.

Z novej manželky sa však dlho netešil, po tragickej udalosti zomrel na infarkt. Macocha už nemala ďalej dôvod hrať sa na matku cudzích detí a naplno sa prejavila. Pripravila nemilé prekvapenie. Bez štipky súcitu im vzala nielen domov, ale aj celý majetok.

Život ich tak postavil pred nové výzvy a oni sa museli popasovať so vzniknutou situáciou. Každý po svojom, no vždy bok po boku, v dobrom i v zlom. Ako sa nerozluční súrodenci dokázali vyrovnať s duchom minulosti? Prežili naplnený život napriek ranám osudu v mladom veku?

Holandský dom ako nemý svedok

Kniha v sebe nesie príbeh smútku a hľadania sa. Vypovedá o snahe nájsť svoje miesto v živote, aj napriek obrovským stratám. Do popredia autorka stavia silné puto medzi bratom a sestrou. Nesie sa ako žiara majáka celým dejom a nezhasína. Je to jasné svetlo, ktoré zosobňuje domov v konkrétnej osobe. Lebo domov je nielen miesto, ale aj nastavenie mysle. Pocit, že človek k niekomu patrí.

A tejto láske prihliada nezabudnuteľná stavba z detstva. Holandský dom, ktorý súrodencov stále k sebe priťahuje. Stelesňuje všetky krivdy, trápenie a spomienky. Hľadí nemo na to, ako rastú. Na ich radosti a starosti a pritom on ostáva rovnaký. Odoláva vplyvom času a je svedkom všetkým zmien. Rovnako aj ich boja poznačeného vyrovnávaním sa s dôsledkami minulosti. „V skutočnosti minulosť hodnotíme očami prítomnosti. Dívame sa na ňu cez to, čo vieme teraz, takže ju nevnímame ako ľudia, akými sme boli, ale ľudia akými sme, a to znamená, že ju od základov meníme,“ spomína sa v jednom z mnohých súrodeneckých rozhovorov.

Celý príbeh je napísaný pútavo, obohatený krásnymi opismi prostredia. V deji sa prelínajú minulosť s prítomnosťou. Autorka zobrazuje hlavné postavy v priebehu celého ich života a čitateľ sa dozvedá, čo dosiahli a kam sa posunuli.

Postupne prichádzajú odpovede na nezodpovedané otázky. Rozuzlujú sa vzťahy, odkrývajú  tajomstvá.

Najväčším plusom je talent samotnej autorky rozpovedať navonok všedný príbeh pútavo, s veľkou dávkou citu a empatie. Jedinečnosť tejto knihy spočíva práve v jej blízkosti. Ľudskosti a úprimnosti.

15 likes

Author

Andrea Gálová

Knihožrútka strednej úrovne.V mojom vnútri vždy zvádzajú boj dve osobnosti: zasnívaná idealistka a nekompromisná realistka. Zvyčajne sa dohodnú a urobia kompromis ? Milujem vôňu nových kníh a vzduchu po daždi ,kávu vo všetkých jej formách a kvety. Môjmu knižnému srdcu sú blízke reportáže, trilery a romány, nepohrdnem ani kvalitnou klasikou. Veľkým prianím je,aby deň mal viac ako 24 hodín a ostalo tak viac času na čítanie.

Your email address will not be published.

*/?>