fbpx

O knihách / zo života

Keď King písal pred 40 rokmi o niekom ako Trump

28.9.2020

Značky:, , ,

V druhom dieli rubriky Recenzie neznámych klenotov sa pozrieme na jednu z najlepších kníh Stephena Kinga, ktorú možno ani nepoznáte. No mali by ste.

Stephen King
Stephen King
Zdroj: Shutterstock

Je to jeden z jeho najsilnejších románov, aj keď je v ňom veľmi málo hororu. Presnejšie, hľadali by ste ho tam s pinzetou, aj to s veľkou námahou.

Stephen King je dnes známy ako kráľ. Tak ako je Michael Jackson King of Pop – Kráľ popu, je King Kráľom hororu. Hororu, ktorý on chápe staromódne, boj so zlom, kde to zlo je väčšinou démon, netvor, mutant, zombia, skrátka príšera, Štefan Baštín to nazval “zlovestná vec bez mena”.

Tu však zrazu dokázal, že to nie je východiskový stav jeho kníh. Stephen King totiž pred 41 rokmi napísal jeden zo svojich najlepších, no najmenej hororových príbehov – Mŕtva zóna. Taký trošku zabudnutý, nenápadný.

King vyzýva sám seba

Johnny Smith upadne po autonehode do kómy. Na prekvapenie všetkých sa prebudí po vyše štyroch rokoch. Nixon už nie je prezidentom, Američania odleteli z Vietnamu a kalkulačka sa dá strčiť do vrecka nohavíc.

Okrem šoku z prebudenia po takom čase, sa u Johnnyho začnú ukazovať jasnovidecké, až prorocké schopnosti. Kľúčom je dotyk, najmä podanie rúk. Väčšinou Johnny vidí budúcnosť, niekedy minulosť, vie predvídať, no nie vždy.

Príbeh kĺže trošku lenivo, prvé dve tretiny príbehu prakticky nejestvuje hlavný záporný hrdina. King tak získava priestor pre psychologický rozbor hlavnej postavy. Z Johnnyho spravil jednu z najsympatickejších hlavných postáv svojich desiatok románov.

Je vtipný, zábavný, King vo svojom piatom románe majstrovsky pracuje s výstavbou motivácie jeho činov. Ešte pred filmovou érou Marvelu sa v Mŕtvej zóne prostredníctvom Johnnyho Smitha pýta, ako by sa mal zachovať človek, ktorý má schopnosti. Superhrdina.

Zabili by ste Hitlera, keby ste sa vrátili o 70 rokov? Aj keby ste počítali so všetkými konzekvenciami?

“Je to úžasné. Mám pocit, že King posúva sám seba, akosi sa vyzýva, aby napísal niečo iné, než čo čakáte. Mŕtva zóna je pomaly horiaci psychologický triler o vyliečení a strate,” píše James Smythe na webe The Guardian.

Zabili by ste Hitlera?

Aj keď je tam zo začiatku len tak načrtnutý, až nepochopiteľne, hlavným záporným hrdinom je Greg Stillson. Predavač biblií, večný hľadač amerického sna, ktorý, ako mnohí jemu podobní, verí, že je tam preňho. Len musí nájsť správnu cestu k nemu.

Vábi ho moc, vysníval si politickú kariéru, ktorá má smerovať až na úplný vrchol. Stane sa starostom zapadnutého mestečka a neskôr aj senátorom.

Je hrubý, ctižiadostivý, egoistický, rozpráva hlúposti, ale také tie populárne hlúposti, s pracovnou prilbou na hlave voličom na stretnutiach pripomínajúcich rockové koncerty sľubuje, že keď ho budú voliť, tak vyprázdni skládky a všetky odpadky vystrelí do vesmíru a tiež všetci dostanú teplé párky.

Teplé párky pre všetkých!

Pripomína vám to niekoho?

Na jednom zo stretnutí s voličmi si podá ruku s Johnnym Smithom, ktorý vidí jeho budúcnosť. A vidí, čo čaká Ameriku, keď sa tá budúcnosť naplní. A tak sa dostáva na križovatku, pocíti ťažobu zodpovednosti, superhrdinskú dilemu.

Zabili by ste Hitlera, keby ste pomysleli, že by ste pravdepodobne pritom sami boli zomreli?

Kingova tvorba
Kingova tvorba
Zdroj: Shutterstock

Najlepší Kingov román?

King v Mŕtvej zóne rozpráva príbeh vtedajšej Ameriky, bohato presahuje mimo svojho žánra, ako dušou aktivista a rebel útočí na Nixona, vojnu vo Vietname. Hovorí o politickej pretvárke, špine, korupcii.

V Johnnyho matke vidíme až deštrukčnú kritiku náboženského fanatizmu, ktorý po očistení o románové dramatické nánosy pochopíme, že to nie je jav nepodobný slovenskej realite.

“Mŕtva zóna sa vymyká z kontextu ostatných Kingových románov. Podarilo sa mu zachytiť v umeleckej skratke pulz doby ako v nijakej inej próze, ktorú napísal. Predovšetkým zábery na politické praktiky v predvolebnom období sú miestami až halucinačne jasné, sugestívne a presvedčivé. Ukazuje sa, že práve v Mŕtvej zóne Stephen King dosiahol optimálnu koreláciu medzi fantáziou a skutočnosťou,” píše Štefan Baštín v epilógu slovenského vydania Mŕtvej zóny z roku 1987.

Štýlom sebe vlastným píše King filmové obrazy, situácie nielen cítite, ale aj vidíte, bolesť hlavného hrdinu prežívate.

Mŕtva zóna je Kingovým poradím piatym románom v kariére. Za sebou už mal Carrie či Svedectvo, a pred sebou hity ako To, Cujo či Cintorín zvieratiek. Nebojíte sa besného psa, nedesí vás zlo prezlečené za klauna či upíri z mestečka Jerusalem’s lot. Napriek tomu je Mŕtva zóna uveriteľný, mrazivý a nadčasový román.

“Mŕtva zóna je jeho najlepším románom. Vyvrcholila v ňom jedna fáza jeho kariéry. A poznám ďalších ľudí, čo si myslia to isté,” dodáva hororový autor Rick Hautala v rozhovore pre biografickú knihu o Stephenovi Kingovi – Život a dielo kráľa hororu.

5 likes

Author

Zoran Boškovič

Vyštudovaný novinár po anabáze v médiách teraz pracuje v reklamke. Miluje čítanie, najmä také, ktoré ho dokáže vystrašiť, čo sa dosiať podarilo iba Stephenovi Kingovi a H.P. Lovecraftovi. To isté platí pre filmy, no v tomto smere sa to podarilo už viacerým. Uvidíte ho buď čítať, pozerať filmy, alebo sa smiať. Divoko smiať.

Your email address will not be published.

*/?>