fbpx

O knihách

Nové knižné poňatie Achilla bojuje aj proti homofóbii

6.3.2020

Autorka Madeline Miller nazerá na príbeh bájneho gréckeho hrdinu z novej perspektívy.

Madeline Miller sa stala na Slovensku známou vďaka románu Kirké. Jej bohyňa zaujala aj tých čitateľov, ktorí dovtedy neboli naklonení knihám s tematikou gréckej mytológie.

Svojím štýlom písania a zaujímavou témou dokázala zaujať širokú verejnosť a tak jej historický počin Spev o Achillovi, bol netrpezlivo očakávaný aj u nás. Toto dielo sa, podobne ako Kirké, stalo bestsellerom vo svete.

Príbeh plný citu, lásky, i hnevu, bolesti a utrpenia.
Foto: Andrea Gálová

„Spev o Achillovi patrí k najlepším súčasným románovým adaptáciám Homéra a ponúka pozoruhodne ucelený a empatický pohľad na Achilla… Millerovej sa podarilo vniesť nečakané napätie do príbehu s vopred určeným koncom,“ napísal Wall Street Journal. Príbeh nadchol aj slávnu autorku ságy o Harry Potterovi, J. K. Rowling: Skvelá kniha.“

Ak si myslíte, že príbeh o Achillovi dôverne poznáte, kniha od Miller vás presvedčí o opaku.

Zakázaná láska

Dejiny sú plné hrdinov, no niekedy sa zabúda na postavy, ktoré stoja vždy verne pri nich a formujú ich charakter. Preto sa autorka rozhodla zamerať na prvý pohľad nevýraznú postavu gréckej mytológie, Patrokla. Princa, ktorého sa vzdala vlastná rodina. Človeka bez vyhliadok do života, nevynikajúceho v boji či kráse.

Už v mladom veku sa Patroklos zoznamuje s bájnym Achillom a stáva sa jeho verným spoločníkom. Bok po boku spoznávajú svet, učia sa bojovať, prekonávajú spolu všetky životné nástrahy, objavujú svoje vzájomné city.

Patroklos rýchlo zisťuje, že ho k jeho druhovi pripútalo nielen priateľstvo, ale aj hlboký obdiv: „Až vtedy som si uvedomil, ako veľmi som sa zmenil. Už mi nevadilo, že som nad ním nezvíťazil v behu, v plávaní, hode oštepom alebo v žabkách. Bol predsa poloboh! Prečo by som sa mal hanbiť, že ma prekonal? Stačilo mi vidieť, ako vyhráva, dívať sa na bleskurýchle nohy, čo sa mihali v piesku, sledovať mocné ramená, ako rozrážajú vlny. Nič viac som nepotreboval.“

Postupne sa ich city prehlbujú a oddávajú sa aj najtajnejším túžbam napriek nevôli Achillovej matky, bohyne. Spolu podstupujú aj cestu do Tróje. Cestu za naplnením Achillovho osudu.

A tu ich už čaká dobre známy koniec.

Starý príbeh, nové prevedenie

Každého dozaista prekvapí, ako život Achilla poňala autorka. Farbisto, podmanivoa vášnivo. V príbehu je vykreslený nielen ako bojovník, ale aj ako cítiaca ľudská bytosť. A práve tejto jeho stránke je venovaná podstatná časť knihy. Zobrazeniu cez oči milujúceho človeka. Cez jeho oporný bod, ktorý neváhal pre správnu vec položiť aj život.

Nie je však opisovaný len takpovediac cez ružové okuliare. Súdia sa aj jeho nedostatky a negatívne vlastnosti. Hrdosť, bezohľadnosť a chlad prameniaci z jeho postavenia a slávy. No ako sa píše v knihe, „sláva je zvláštna vec. Niektorí muži sa po smrti preslávia, zatiaľ čo iní upadnú do zabudnutia. To, čo si cení jedno pokolenie, vzbudzuje v ďalších generáciách odpor.“

Spev o Achillovi, prvý román, za ktorý autorka dostala Orange Prize za beletriu 2012
a tiež New York Times Bestseller. 
zdroj: madelinemiller.com/

V diele sa stretnete aj s notoricky známymi márnomyseľnými bohmi, ich deťmi, mýtickými bytosťami a postavami povedomými z Trójskej vojny. Všetko spolu tvorí kompaktný obraz o najslávnejšom gréckom bojovníkovi, ktorý nemal chladné, bezcitné srdce, ale, naopak, srdce, ktoré horelo láskou pre jediného človeka.

Grécke báje opäť na výslní

Madeline Miller veľmi vhodne sníma prach zo známych gréckych mýtov a približuje ich aj mladším generáciám. Podáva príbehy mytologických bytostí v inom svetle a ponúka ich v kontexte súčasnej doby. Upozorňuje prostredníctvom nich na fenomény moderného sveta.

A tak aj Spev o Achillovi je na jednej strane príbeh plný citu, lásky, i hnevu, bolesti a utrpenia. No na strane druhej, je to autorkina snaha predostrieť čitateľom, ako sa dokážu milovať ľudia rovnakého pohlavia a tak bojovať proti homofóbii vládnucej naprieč spoločnosťou a tak nesmierne aktuálnej i dnes, i na Slovensku.

4 likes

Author

Andrea Gálová

Knihožrútka strednej úrovne.V mojom vnútri vždy zvádzajú boj dve osobnosti: zasnívaná idealistka a nekompromisná realistka. Zvyčajne sa dohodnú a urobia kompromis ? Milujem vôňu nových kníh a vzduchu po daždi ,kávu vo všetkých jej formách a kvety. Môjmu knižnému srdcu sú blízke reportáže, trilery a romány, nepohrdnem ani kvalitnou klasikou. Veľkým prianím je,aby deň mal viac ako 24 hodín a ostalo tak viac času na čítanie.

Your email address will not be published.

*/?>