fbpx

O knihách / zo života

Knihožrút na cestách – Londýn

11.7.2019

Všetko o Filmových štúdiách Harry Pottera v Londýne

Cestovanie ~ Harry Potter ~ Blog ~ Čarokníh
9 minút čítania

Harry Potter Warner Bros Studio
foto: Čarokníh

Od mojej návštevy Harry Potter štúdia v Londýne ubehol síce už mesiac, ale keďže som prakticky celý august bola odcestovaná k článku sa dostávam až teraz. A treba uznať, že ste si ho celkom dosť pýtali na Instagrame, takže som vám ho nemohla odoprieť. Okrem fotiek, ktoré sa mi už na stories nezmestili (stále sú uložené v pripnutých stories na profile ak ste ich nestihli) vám tu zhrniem moje dojmy a takisto aj informácie, ktoré sa vám zídu ak tam budete chcieť ísť vy.

Čo vlastne môžem očakávať od Harry Potter Warner Bros Studio v Londýne?

Filmové štúdia, ktoré môžete navštíviť v Londýne, predstavujú miesta, kde sa natáčalo množstvo scén z Harry Pottera. Veľa ľudí si ich mýli s Harry Potter svetom (The Wizarding World Of Harry Potter), ktorý sa nachádza v amerických mestách Los Angeles a Orlando. Áno, aj tu nájdete viacero budov v reálnej veľkosti, dokonca veľkú časť Šikmej uličky s najznámejšími obchodmi, dom, kde Harry vyrastal a podobne, ale celkovo je štúdio zamerané na ukážku toho, ako filmy vznikali. 

Dostávate tak jedinečnú možnosť nahliadnuť na výrobu filmu, dozvedieť sa ako sa vytvárali rôzne rekvizity, budovy či dokonca Zakázaný les. Môžte si pozrieť skutočné kostýmy, ktoré herci používali, a zistiť čím boli inšpirované. Uvažovali ste niekedy ako natáčali lietajúce scény na metle? Či existuje reálny vlak, v ktorom cestovali do Rokfortu, alebo to všetko boli kulisy? A reálne skonštruovali fialový trojposchodový autobus? Aj na tieto otázky a množstvo ďalších nájdete odpoveď práve v týchto filmových štúdiách. 

 Harry Potter Warner Bros Studio v Londýne
foto: Čarokníh

A verte mi, pre každého fanúšika to je splnený sen. Prechádzate sa po miestach, kde kráčali aj herci, kde natáčali mnoho scén, kde strávili veľkú časť svojho času. Aj keď tam bolo množstvo atrakcií určených predovšetkým pre zabavenie malých detí, najväčšie nadšenie sršalo z tvári ľudí v mojom veku. To boli tí, ktorí sú síce teraz už dospelí, ale vďaka tomuto čarovnému miestu sa mohli na chvíľku vrátiť do detstva, do čias, keď s napätím čítali knihy a čakali na ďalšie filmy. Jednoducho povedané – najviac si to užívali ľudia, ktorí na filmoch a knihách vyrastali. Vďaka tomu bolo z celého miesta cítiť neopísateľné šťastie, ktoré ešte upevňovalo to moje.

Ja som tam bola s maminou a mladšou sestrou, no ani jedna nebola AŽ TAK nadšená ako ja. Zimomriavky na rukách a slzy v očiach od šťastia by to vystihli asi najlepšie. Uprostred toho všetkého mi len tak napadlo, čo toto miesto urobí s tými hardcore fanúšikmi, keďže poznám naozaj kopu ľudí, pri ktorých si prídem ako veľmi slabý potterhead.

 Harry Potter filmové štúdio
foto: Čarokníh
A čo sa ti páčilo najviac?

Na túto otázku sa veľmi ťažko odpovedá, lebo už od úvodného premietania, po ktorom nás vpustili do jedálne, som bola zamilovaná a užasnutá na maximum. Ale určite by som rada spomenula množstvo interakčných drobností, kde ste si mohli vyskúšať niečo čarovné; lietanie na metle, jazda Rokfortským expressom, pričarovanie si metly do ruky…. Keď sme tam boli my, tak práve mali špeciálnu výstavu venovanú Trojčarodejníckemu turnaju, kde sme si napríklad mohli vytiahnuť lístok s Harryho menom. O týchto špeciálnych témach štúdia som predtým netušila, no teraz by som tam najradšej išla keď je všetko vo vianočnej atmosfére, to musí byť naozaj magické. Snáď sa raz podarí.

Ako každého, kto si potrebuje na takomto mieste urobiť milión fotiek, ma potešilo množstvo miest, ktoré boli urobené tak, aby sme si mohli urobiť fotky alá „bol som na Rokforte“. Keď sme tam boli my, tak tam ani nebolo extra veľa ľudí, takže sa dali urobiť fotky bez priveľa „muklov“ v pozadí. Veľa návštevníkov tam však behalo v Rokfortskom oblečení, čo práve dopomohlo celkovej atmosfére. Nezabúdajme ani na možnosť vyskúšať si ďatelinové pivo, ktoré sme si za menšiu príražku mohli zakúpiť aj v chutnom plastovom hrnčeku s nápisom a po vypití si ho nechať na pamiatku. Ak však mám byť úprimná, už by som si ho viac nedala, nebolo ani trošku dobré. 😀

Filmové štúdiá Harry Pottera
foto: Čarokníh
Skvelé! Chcem tam ísť. Čo potrebujem vedieť?

Najdôležitejšia vec, ktorú si potrebujete zapamätať, je nutnosť rezervovať si konkrétny termín. Preto je potrebné kupovať lístky vopred, to ako veľmi však závisí od toho kedy chcete ísť. My sme si robili rezerváciu na 8. august viac ako dva mesiace vopred a už boli voľné iba poobedné termíny od pol piatej. Najprv sme z toho boli trošku smutné, ale nakoniec nám to úplne vyhovovalo, keďže sme sa nikde ráno nemuseli náhliť a stresovať okolo času. Prišli sme už okolo pol štvrtej, popozerali sme obchodík, najedli sme sa a akurát nám to vyšlo. Otvorené majú až do desiatej, doba prehliadky je približne tri hodinky; aj keď to samozrejme závisí od vás, ale my sme išli fakt pomaly, všade sme sa fotili a boli tam max tri a pol hodiny.

Keď už máte kúpené lístky a rezerváciu až do dňa, kedy tam idete, nemusíte nič riešiť. Z Londýna sa tam dá dostať jednoducho vlakom na stanicu Watford Junction. Je to stanica mimo všetkých zón, my sme mali kartu len na prvé tri, takže sme si zakúpili samostatný spiatočný lístok. Malý tip ak chcete ušetriť – kúpte si lístok na čas mimo peak hours (a samozrejme aj cestujte mimo peak hours). Peak hours je čas kedy cestuje najviac ľudí z a do roboty, takže sa vám bude aj pohodlnejšie cestovať, konkrétne časy nájdete tu.

Trošku sme sa báli, ako sa dostaneme zo stanice priamo do štúdia, nevedeli sme aký autobus tam ide. Strach opadol akonáhle sme vyšli von a zbadali double-decker s fotkami a nápismi Harry Pottera. Je naozaj ľahké ho nájsť, akonáhle vyjdete zo stanice a pozriete sa na ľavo, tak ho určite neprehliadnete. Odvezie vás priamo pred štúdio a počas cesty vám pustia videá, z ktorých ostanete ešte viac nadšení na to, čo vás čaká.

Na mieste si v okienku vymeníte potvrdenie o zakúpení lístkov za skutočný lístok (musíte to urobiť minimálne 20 minút pred prehliadkou), ak ste mladší dostanete k tomu aj pas a môžete ísť objavovať. V pase máte rôzne aktivity, ako napríklad otázky, na ktoré nájdete odpovede počas prehliadky, nápovedy na nájdenie skrytých zlatých striel, miesto na zbieranie pečiatok z jednotlivých stanovíšť a podobne. Ak si plánujte odniesť na pamiatku veci z obchodíku, odporúčam odložiť si na to viac ako očakávate, keďže je to tam dosť drahé. Napríklad len taká čokoládová žabka stála okolo 8 libier, habit zase okolo 70-80 libier.

Chceli by ste navštíviť filmové štúdia Harry Pottera? 🙂
15 likes

Author

Adriana Friedlová

Rada si o sebe myslím, že som vtipná, ale môj humor pozostáva z čiernych vtipov a suchých poznámok, čo sa nie vždy stretne s porozumením (rozumej - takmer nikdy). Možno preto si často obľúbim v knihách záporákov a moje najviac obľúbené sú drzé badass hrdinky.

Comments (1)

  • 6 októbra, 2019 by Lilien

    Lilien

    Harry potter je moja najoblubenejšia kniha??

Your email address will not be published.

*/?>