fbpx

zo života

Zrejme ho nepoznáte. Jeho filmy sú však najväčšie klasiky

13.5.2021

Chris Columbus
Chris Columbus, režisér filmov Sám Doma či Harry Potter

O režisérovi, ktorý stojí za klasikou Sám Doma a ktorý odštartoval kultovú čarodejnícku ságu Harry Potter.

Za tie roky sa azda nezmenil, len mierne zostarol. Na očiach okuliare, nákazlivý, sympatický úsmev, okolo úst a očí pribudli vrásky od smiechu.

Nevolá sa Stanley Kubrick, George Lucas či Steven Spielberg, nie je to Quentin Tarantino, Christopher Nolan či Tim Burton. Skrátka, menom ho možno ani nepoznáte, nepatrí k známym režisérskym hviezdam.

Napriek tomu vám urobil krásne detstvo, natočil kultové snímky, ktoré pretrvávajú desaťročia. Začiatkom 90. rokov priniesol Sám Doma aj jeho pokračovanie, začiatkom 21. storočia zase odštartoval slávnu čarodejnícku ságu Harry Potter.

Chris Columbus.

Okamžitá klasika Chrisa Columbusa

Slávny scenárista komediálnych amerických klasík John Hughes (Strýko Buck, Prázdniny v Amerike) chcel spolupracovať s Chrisom Columbusom. Pripravovali spolu dnes populárnu rodinnú komédiu s Chevym Chaseom, Vianočné prázdniny.

Columbus sa však necítil vo svojej koži, so slávnym komikom Chaseom mal zlé vzťahy, nechcel s ním natáčať. Z projektu preto vycúval.

Hughes však v neho veril. Preto mu v priebehu pár týždňov ponúkol ďalšie dva scenáre. Columbus váhal, mal za sebou len dva filmy, s kyslým, ale pravdivým prívlastkom – zabudnuteľné. Napokon si vybral jeden z nich.

„Zvyšok je história, a tá je šťastná. John Hughes vo mňa veril, a to bola obrovská odvaha. Mohol som stratiť všetko, vtedy som predsa žil so svokrovcami,“ spomína Columbus v rozhovore pre portál Insider.

Osemdesiate roky sa mali končiť a mladý Columbus len nedávno prekročil tridsiatku. A na starosti dostal film, ktorý dnes poznáme pod názvom – Sám Doma.

Rodinná komédia so šibalským Macaulayom Culkinom mala premiéru v roku 1990. Príbeh o rodinou zabudnutom osemročnom Kevinovi, ktorý na Vianoce s detskou vynaliezavosťou a drzosťou ochráni svoj dom pred lupičmi, sa stal okamžitým hitom.

Dodnes zarobil približne pol miliardy dolárov, z Culkina urobil hereckú hviezdu a až do roku 2011 držal titul najzárobkovejšej americkej komédie. Pred desiatimi rokmi ho o tento titul pripravil druhý diel komédie Vo štvorici po opici.

Columbus hneď o rok neskôr dostal na starosti aj pokračovanie, Sám Doma: Stratený v New Yorku, v ktorom sa Kevin aj s lupičmi presunú… nuž, logicky, do New Yorku. Ten zarobil len o čosi menej a dodnes oba diely patria k najväčším vianočným klasikám.

Macaulay Culkin
Herec Macaulay Culkin, hlavná postava z klasiky Sám Doma

„Snúbi a zlepšuje to dva kľúčové elementy: Láskavosť a radosť Spielbergovho E.T. – Mimozemšťan a nekonečnú naháňačku známu z rozprávok o Tomovi a Jerrym,“ opísal film Adrian Turner z Radio Times.

Columbusova stávka na Hughesov scenár sa vyplatila, vytvoril fantastickú chémiu na pľace, Culkin je ako Kevin nezabudnuteľný, medzi lupičmi Marvom (Daniel Stern) a Harrym (Joe Pesci) to doslova iskrí.

Práve nižší z lupičov, Joe Pesci, je zaujímavý Columbusov úlovok. Pesci bol totiž jedným z dvorných hercov Martina Scorseseho z jeho mafiánskych filmov a rolu v Sám Doma prijímal takmer 10 rokov po tom, čo bol nominovaný na Oscara v roku 1981 za film Zúrivý býk.

„Ich chémia fungovala úžasne. Urobili sme dobre,“ priznáva Columbus, ktorý po obrovskom úspechu dostal pomyselné hollywoodske zlaté vidly na prehrabávanie sa projektami.

Keď ste režisérom klasiky formátu Sám Doma, ostatné filmy vo vašom portfóliu trošku zapadnú. Columbus však ešte v 90. rokoch natočil zopár rodinných komédií, na ktoré fanúšikovia dodnes nedajú dopustiť.

V roku 1993 mal premiéru jeho Otec v sukni s Robinom Williamsom. S rozpočtom 25-miliónov dolárov klasika s populárnym komikom zarobila opäť takmer 500-miliónov, čo ju v roku 1993 spravilo druhým najzárobkovejším filmom na svete.

Po Dvaja v tom (1995), Druhá alebo prvá (1998) a Andrew, člen našej rodiny (1999), sa pred Columbusom rozprestrela ďalšia výzva. Obrovská, stresujúca výzva.

Všetci film zhltli aj s navijakom

„Tlak bol obrovský a všetok padal na moju hlavu. Vedel som, že keď pokazím jednu vec, všetkému je koniec. Jednoducho túto knihu pokaziť nesmieš, opakoval som si,“ spomínal Columbus v rozhovore pre portál Collider.

Tou knihou bol fantasy čarodejnícky román Harry Potter a Kameň mudrcov britskej autorky J.K.Rowlingovej.

Úspešná kniha vyhrávala ceny, dobíjala jeden čitateľský rebríček za druhým a celkovo sa predalo viac než 120-miliónov výtlačkov. Stala sa okamžitým bestsellerom, povinným čítaním detí a dospievajúcich.

Keby ste takúto knihu zničili filmom, ani Kevin by vás nezachránil.

„Na pľac som musel ísť bez premýšľania nad okolitým svetom. A to bolo pred 19 rokmi jednoduchšie, keďže neexistovali veci ako Facebook či Instagram,“ hovorí o tlaku režisér po rokoch.

Columbus priniesol s malou dušičkou bez desiatich minút trojhodinovú verziu filmu Harry Potter a Kameň mudrcov na premietanie do Chicaga. Príbeh vystavaný okolo osudového boja mladého čarodejníka Harryho Pottera proti arcizáporákovi Lordovi Voldemortovi mal úspech.

„Všetci film zhltli aj s navijakom,“ spomína Columbus. V novembri 2001 tak fanúšikovia mohli v kinách zhliadnuť prvý diel z dnes už kultovej série a podobne, ako pri Sám Doma, Columbus odštartoval túto ságu skvelo.

Dodnes film zarobil vyše miliardy dolárov a z britského kastingu Daniela Radcliffa (Harry Potter), Ruperta Grinta (Ron Weasley) či Emmy Watson (Hermiona Grangerová) spravil herecké hviezdy, ako o dekádu skôr Sám Doma z Macaulyho Culkina.

Pri druhom filme z Columbusa už všetok tlak opadol, vedel, že sériu začal dobre, a preto bol Harry Potter a Tajomná komnata rovnako skvelý film s rovnako silným úspechom.

Harry Potter
Filmová sága Harry Potter je kultovým počinom

Legendárny Kryštof Columbus

Psychicky aj fyzicky vyčerpaný Columbus potreboval po rokoch utiecť z Rokfortu aj celého čarodejníckeho sveta J.K.Rowlingovej. O niekoľko rokov neskôr chcel podobný husársky kúsok, aký sa mu podaril s Harrym Potterom, dosiahnuť s ďalšou populárnou young adult knižnou sériou.

Percy Jackson spisovateľa Ricka Riordana na veľkom plátne v roku 2010 však taký úspech nezaznamenal a veľmi rýchlo zostarol a zapadol prachom vo filmových archívoch. Tento rok na Netflixe môžete sledovať Columbusov vianočný film Vianočná kronika s Kurtom Russelom.

Chris Columbus má dnes 62 rokov, v žiari reflektorov sa už nevyhrieva a po projektoch ako Percy Jackson: Zlodej blesku či Pixely s Adamom Sandlerom sa už pravdepodobne k veľkým ambicióznym projektom nevráti.

To však nemusí vadiť. Niektorí umelci sú one-hit wonders, to znamená, že zahviezdia jednou skladbou, filmom či knihou a potom zapadnú. Sú skôr kométami, než hviezdami.

To nie je prípad Chrisa Columbusa. To je vám prosím pekne chlapík, drzo ho môžeme nazvať legendou stojacou za filmovými kultmi.

Jeho Sám Doma či Harry Potter akoby odmietali zostarnúť, pozeráme ich dokola, smejeme sa na miestach, na ktorých sa smejeme už 30, respektíve 20 rokov, sme napätí tam, kde máme byť napätí.

„Môj otec mi raz povedal, že nemám robiť veci, ktoré nenávidím. Počúvol som ho,“ dodáva Columbus v rozhovore pre The Guardian.

0 likes

Author

Zoran Boškovič

Vyštudovaný novinár po anabáze v médiách teraz pracuje v reklamke. Miluje čítanie, najmä také, ktoré ho dokáže vystrašiť, čo sa dosiať podarilo iba Stephenovi Kingovi a H.P. Lovecraftovi. To isté platí pre filmy, no v tomto smere sa to podarilo už viacerým. Uvidíte ho buď čítať, pozerať filmy, alebo sa smiať. Divoko smiať.

Your email address will not be published.

*/?>