fbpx

zo života

Na pravé knižné kamarátstva deti nezabúdajú

4.9.2020

Foto: Palo Markovič

Moja dcéra Tove Tui bude mať čoskoro tri roky, no príbehy som jej čítala prakticky od narodenia. Samozrejme, prvé mesiace sa na dej nesústredila, a knižky by radšej skonzumovala alebo roztrhala. Ale postupne si zvykala na môj aj manželov hlas a budovali sme si spoločne dôležitý čítací rituál.

Kedy čítať?

Odkedy sa v marci do našich životov vkradla globálna pandémia koronavírusu a celý národ musel na niekoľko týždňov v rámci tzv. ‘lockdownu‘ zostať doma bez možnosti voľného pohybu, čítame si spoločne ešte o niečo častejšie. S knižkou začíname deň, pár stránok stihneme zhltnúť pred poobedným spánkom a prečítaná rozprávka nás každú noc ukladá do postele. Momentálne dávame prednosť dobrodružstvám priateľských zvieratiek od domácich autorov a autoriek. Keďže knižnice sú zatvorené, objednali sme si z internetového obchodu hneď niekoľko krásne ilustrovaných klasík.

Foto: Palo Markovič

Musím sa priznať, že občas sme siahli aj po tablete a nechali dcérku pozerať krátke rozprávkové epizódy na YouTube. Stalo sa totiž, že sme s manželom potrebovali byť obaja naraz aktívni za počítačmi. Vyhýbame sa však nákupu kníh, ktoré sú iba prepisom detských TV seriálov – kde dieťa nič nové neobjaví, len si zopakuje napozeraný príbeh. Dobrodružstvá ‘Peppy Pig‘ sú svetlou výnimkou – pri sledovaní a počúvaní vtipných dialógov jednotlivých postáv si naša malá slečna výborne precvičuje angličtinu. Keďže väčšinu roka žijeme v Stredozemí, 18-tisíc kilometrov vzdialenej od Slovenska, doma hovoríme po slovensky aj anglicky.

Novozélandský Pukeko

Nedávno sme objavili obrázkovú knižku o roztomilom modrom vtáčikovi, zvanom Pukeko, ktorý žije iba na Novom Zélande. Dej je jednoduchý – pochabý operenec bez dovolenia vezme nové gumáčiky synovi miestnych farmárov a obehá v nich všetkých zvieracích kamošov. Zapadne však do veľkého kravského lajna a obáva sa, že sa odtiaľ načas nedostane do domu, aby ich chlapčekovi vrátil. Má to dobrý a poučný koniec, o to sa netreba báť. Dôležité je, ako príbeh vnímala naša Tovinka.

V prvý večer si knižku sama prelistovala, opýtala sa na obrázky, a potom si od tatina vypýtala vyrozprávanie príbehu. Na druhý deň si vybrala zasa to isté dielko, na tretí deň opäť, ale už v deji mierne predbiehala. Už vedela, čo bude nasledovať. Pukeka si rýchlo obľúbila a považovala ho za svojho knižného kamoša. Na štvrtý deň ma počas zdravotnej prechádzky okolo domu ohromila ucelenými citátmi z tohto príbehu. Bez toho, aby sme texty spolu memorovali, si po pár prečítaniach pamätá anglické vetičky a vie ich v správnom kontexte použiť. Aký lepší dôkaz rodičia potrebujú k tomu, aby naďalej pokračovali v spoločnom čítaní doma s deťmi?

Foto: Palo Markovič

Čo čítať?

Ak neviete, s akou knižkou čítací rituál odštartovať, obráťte sa na personál kníhkupectva Panta Rhei. Nielenže disponuje najväčším výberom detských kníh na Slovensku, ale zamestnáva vyškolený personál v otázkach čitateľskej gramotnosti a knižných odporúčaní pre rôzne vekové kategórie. Aby ste nestratili pri výbere knižného darčeka pre svoje dieťa hlavu (a nervy), pomôže vám od nového školského roku aj web Knižných kamarátstiev. Spolu so špeciálnou infolinkou je zameraný práve na tituly pre detské publikum. Už si len nájsť čas a trpezlivosť na čítanie.

3 likes

Author

Boba Markovič Baluchová

Boba = eticky píšuca novinárka, blogerka, pedagogička, trénerka mediálnej výchovy a gramotnosti, aktívne fungujúca v mimovládnom aj univerzitnom prostredí. Rada číta severské kriminálky, mudruje o umení, dvakrát do týždňa chodí do kina, počúva advanced music, zo svojich ciest posiela stovky pohľadníc, nakupuje výhradne v second-handoch a snaží sa zodpovedne vychovávať svoju dcéru Tove Tui.

Your email address will not be published.

*/?>