fbpx

O knihách

Takto píše knihy bývalá policajtka

24.5.2021

Napínavé sledovanie v druhom románe Clare Mackintosh.

Vidím ťa clare mackintosh

Clare Mackintosh je britská oceňovaná autorka a bývalá policajtka. Jej romány vychádzajú vo viac ako 35 jazykoch a na celom svete sa predalo už viac ako 2 milióny výtlačkov.

Po debutovom románe Prečo si ma tu nechal? autorka boduje ďalšou knihou s názvom Vidím ťa.

Kto sleduje vaše kroky?

V románe Vidím ťa hlavná hrdinka Zoe Walkerová nájde svoju fotografiu v časti erotických inzerátov v londýnskych novinách.

Podobá sa to na online zoznamku, nie je to však ono. Nie je tam žiadne vysvetlenie, len malý obrázok, webová adresa a telefónne číslo. Keď inzerát v novinách ukáže svojej rodine, všetci sú presvedčení, že je to len niekto, kto sa na ňu podobá.

Na druhý deň však nájde v novinách podobný inzerát s fotografiou inej ženy a ďalší deň ďalšiu a potom zase ďalšiu.

Čo urobí? Nemôže to predsa nechať len tak. Nezostane to nepovšimnuté. Obráti sa s tým preto na políciu. Jej prípad sa dostane k policajnej dôstojníčke Kelly Swiftovej.

Násilie na ženách je reálnym nebezpečenstvom

V uliciach Londýna denne dochádza k zločinom páchaných na ženách. Čím sa od nich odlišujú prípady žien, ktorých fotky sa záhadne ocitnú v inzertnej časti londýnskeho London Gazette? Hrozí im vôbec nejaké nebezpečenstvo?

Cítite však, že nebezpečenstvo je reálne. Aj keď ho možno nevidíte, cítite ho. Asi takto sa cíti hlavná hrdinka. Vie, že jej hrozí nebezpečenstvo, ale nevie ako presne tomu zabrániť.

Predstavte si, že vás počas dňa niekto sleduje. Ale vy o tom ani netušíte. Jednoducho robíte všetko tak, ako ste zvyknutí. Samozrejme, že vás to vydesí. Rovnako ako hlavnú hrdinku Zoe. Kto sleduje každý jej krok?

Hľadáme prenasledovateľa 

Vidím ťa je román vystavaný na psychológii postáv a kvalitnej zápletke. Na druhej strane ukazuje aj celkom obyčajnú stránku života – rodinu, v ktorej nechýbajú bežné problémy, ako finančné ťažkosti i napäté vzťahy. A každá má svoju čiernu ovcu. Toho, kto nie úplne spĺňa predstavy rodičov, svojho okolia. V rodine Zoe nenájdete nikoho, kto by nemal nejaké tajomstvo.

Otázkou však ostáva, kto je ten, kto sleduje Zoe. A tiež aj iné ženy.

Rozbieha sa vyšetrovanie, ktoré zachytí jeden z prvých prípadov žien z inzerátov a žiaľ jej výsledok nie je dobrý. Objaví sa prvá obeť. Obeť vraždy. Potom obeť krádeže. A nakoniec je tu aj Zoe, matka dvoch detí a verná partnerka.

Dej knihy sa strieda medzi rozprávaním Zoe a policajtky Kelly. Svoje slovo dostáva aj prenasledovateľ. Napätie v knihe sa postupne stupňuje. Čitateľ má pocit, že nič nemôže podceniť, a musí dávať dobrý pozor. Predstavu o tom, kto je sledovateľ, si dokáže vytvoriť na základe nepatrných detailov.

Kniha okrem napínavej zápletky otvára aj tému násilia na ženách, dnes aktuálnejšiu než kedykoľvek predtým. Nech už ste v akomkoľvek meste, deje sa to všade. Každý deň. Každú hodinu. A nie vždy sa tomu dá zabrániť.

Naša hrdinka v knihe to chce celé zmeniť. Prinajmenšom chce nielen ochrániť svoj život, ale i život iných žien. Dá sa však pomôcť každej? 

Vidím ťa

Autorka sa opäť musí stať policajtkou

Clare Mackintosh pracovala dvanásť rokov v policajných zložkách. Preto dobre pozná postup polície aj pri takýchto prípadoch násilia na ženách. Napadnutia. Znásilnenia. Bodnutia. Prenasledovania. Je to záťaž pre psychiku každej ženy, aj policajtky.

V knihe Vidím ťa autorka svoju niekdajšiu profesiu preniesla práve do postavy policajtky Kelly. Je húževnatá, pohotová, ale i citovo zaangažovaná. Podarí sa jej nakoniec rozlúsknuť Zoein prípad? Odhalí prenasledovateľa?

Autorkina druhá kniha má potenciál stať sa opäť bestsellerom. Určite k tomu dopomôžu dejové zvraty, zaujímavé postavy a krvavá dráma na záver.

„Všetci ľudia majú svoje zvyky. Rutina je príjemná. Dôverne známa, upokojujúca. Vďaka rutine sa cítiš v bezpečí. Rutina ťa zabije.“     

2 likes

Author

Terézia Zoľáková

Som introvert s ukecanými výchylkami. Milujem knihy už od detstva, cestovanie a turistiku od dospelosti, fotografovanie za posledných pár rokov a momentálne som našla záľubu v pečení a záhradčení. A to najlepšie na koniec: môj vek neuhádnete ? Pokiaľ neuvidíte čierne na bielom.

Your email address will not be published.

*/?>