fbpx

O knihách

Trpké dejiny rozdávajúce karty smrti

29.7.2020

Zoznámte sa so staršími príbuznými neslávne známeho koronavírusu  v novej knihe Epidémie v dejinách.

Choroby sú verným priateľom ľudstva od nepamäti. V počiatkoch sa jednalo len o lokálne šírenie medzi členmi menších skupín. No postupným objavovaním a otváraním sveta sa začali nekontrolovateľne šíriť do okolia. A v tom momente už nebolo cesty späť.

Epidémie v dejinách
Kniha ponúka texty renomovaných archeológov a historikov, sumarizujúce epidemické i pandemické nákazy, ktoré už ľudstvo dokázalo prekonať.
foto: Andrea Gálová

Hoci sa nám stav okolo aktuálne šíriacej sa nákazy javí ako niečo nové, pre ľudstvo to vôbec nie je neznáma situácia. Civilizácia zápasila už s nejednou rozsiahlou epidémiou, ktorá nadobudla až rozmer pandémie.

Aké nákazlivé choroby desili našich predkov? To sa už dozviete vďaka novinke Epidémie v dejinách z  vydavateľstva Premedia.

Poslovia utrpenia

Dejiny sú plné zmien, vojen, prehier a víťazstiev, slávnych mien. Autori sa však na roky dávno minulé pozreli z trochu iného uhla. Nahliadli na ne z pohľadu podstatných hráčov- epidémii. Tie dokázali výrazne miešať karty a rozohrávať vlastné hry. S ďalekosiahlymi dôsledkami. Zanechávali po sebe zničených ľudí, krajiny i nádeje. Bez akéhokoľvek zľutovania.

Od praveku až po súčasnosť sa zjavovali s kratšími či dlhšími prestávkami, no ich návrat bol vždy istý. Cholera, týfus, mor, pravé kiahne, španielska chrípka a mnohí ďalší poslovia smrti si vyberali tú najvyššiu daň.

Kolektív autorov, zložený z historikov a archeológov, prevedie čitateľa v niekoľkých kapitolách ich históriou. Zaujímavým a pútavým spôsobom popisujú pôvodcov nákazy, spôsob šírenia a reakcie spoločnosti. Rovnako predstavujú aj zavedené ochranné opatrenia, spôsoby liečby, či nakladanie s mŕtvymi.

Okrem zdravotných dôsledkov sa zamerali aj na celospoločenské zmeny, ktoré spôsobili. Lebo choroby prinášali so sebou nielen priame straty na životoch, ale aj ďalekosiahle ekonomické a hospodárske dôsledky. Hladomory a nepokoje, ktoré mali na svedomí ďalšie ľudské životy a zvraty. Dôležitým fenoménom bola aj zmena správania sa ľudí, ich návykov a vnímania náboženstva.

História sa opakuje

Celý text je podaný zrozumiteľne a jasne. Žiadne prehnane obsiahle popisy, ktoré by nudili. Kapitoly sú primeraného rozsahu, zahŕňajú najpodstatnejšie informácie spojené s dôležitými historickými udalosťami. Rovnako popisujú aj dosah jednotlivých chorôb, prípadne ich návrat. Navyše je kniha obohatená o dobové fotografie a maľby, ktoré často až mrazia. Pridávajú na  autentickosti vypovedaného a prebúdzajú fantáziu.

V knihe Epidémie v dejinách sa dozviete mnoho zaujímavostí, napríklad kedy bola vyvinutá prvá vakcína, prečo sú moroví doktori zobrazovaní so zobákom, kto v skutočnosti porazil Napoleona a Rímsku ríšu, prečo vyhynuli neandertálci a pôvodné americké kmene, či dokonca aká prvá biologická zbraň bola použitá. A to rozhodne nie je všetko. V knihe čaká na čitateľa mnoho ďalších  kurióznych informácií.

Epidémie v dejinách
Chrípkové oddelenie počas španielskej chrípkovej epidémie v roku 1918-19, vo Washington DC
Zdroj: shutterstock

Mnohé odseky ponúkajú priestor na uvedomenie si, že v podstate sa až tak veľa nezmenilo. Ľudstvo sa s epidémiami vyrovnáva podobne, aj keď samozrejme v súčasnosti máme k dispozícii dokonalejšie ochranné prostriedky, formy testovania a liečby. No v princípe sa návody používané pre zastavenie šírenie nákazy až natoľko nelíšia. Podobné opatrenia, postupy a rovnaké pocity bezmocnosti.

Bezbranné ľudstvo

Donedávna sme v žili v domnienkach, že naša vyspelosť nás dokáže ochrániť pred chorobami. No stačil jeden mikroskopický organizmus, aby pokoril našu istotu.

Tvrdou rukou zasiahol voči slobode a voľnosti pohybu. Napriek malosti ukázal svoju silu a využil na to globalizáciu. Podobne, ako tomu bolo aj v minulosti.

A aj  keď sme už prešli veľký kus cesty, zdá sa, že sme stále bezbranní. Ani vedecké poznatky a prosperujúce zdravotníctvo nás nedokáže úplne ochrániť pred niečím, na prvý pohľad, neviditeľným a predsa takým nebezpečným. Proti niektorým druhom nástrah sme skrátka bezmocní.

Epidémie v dejinách nám odhaľujú, čím všetkým sme sa museli už popasovať a pripraviť nás na to, čo nás môže v budúcnosti čakať. Lebo, ako napísal slávny historik Mark Bloch: „Neznalosť minulosti bráni nielen tomu, aby sme pochopili prítomnosť, ale dokonca ohrozuje aj naše konanie v nej.“

Ďaľšie zaujímavé recenzie si môžete prečítať tu.

3 likes

Author

Andrea Gálová

Knihožrútka strednej úrovne.V mojom vnútri vždy zvádzajú boj dve osobnosti: zasnívaná idealistka a nekompromisná realistka. Zvyčajne sa dohodnú a urobia kompromis ? Milujem vôňu nových kníh a vzduchu po daždi ,kávu vo všetkých jej formách a kvety. Môjmu knižnému srdcu sú blízke reportáže, trilery a romány, nepohrdnem ani kvalitnou klasikou. Veľkým prianím je,aby deň mal viac ako 24 hodín a ostalo tak viac času na čítanie.

Your email address will not be published.

*/?>