Nahliadnite do detského sveta plného farieb prostredníctvom úspešných kníh Lea Timmersa.
Belgičan Leo Timmers je oceňovaný tvorca obrázkových kníh. Rád rozpráva príbehy vizuálne a čo sa týka textu? Postačí mu minimum slov.
Jeho príbehy sú skutočne vtipné, na stránkach vás očaria farebné zvieratá od výmyslu sveta či veľmi originálne stvárnené dopravné prostriedky. Veď kto by sa nepobavil na obrázkoch jedinečnej motorky zo žltého banána, na ktorej jazdia opice či na kope oranžových mrkiev a spiacich zajacov, ktoré pripomínajú ostne na chrbte draka?
U nás nedávno vyšli tri tituly z jeho jedinečnej tvorby.
Opičiak na úteku
Už samotná obálka knihy sa pýši neprehliadnuteľnou zlatou pečaťou, ktorá prezrádza, že kniha nesie titul NAJLEPŠIA ILUSTROVANÁ KNIHA ROKU 2019. Je plná veľkých farebných ilustrácií, ktoré zaberajú celé dvojstránky.
Text je stručný a v úzadí, akoby ani nemal tvoriť podstatnú časť knihy. Napriek tomu je výnimočný veršovanou formou, čo v dnešnej dobe v detských knihách nevídame často.
Deti si môžu knihu interpretovať po svojom, čo je zrejme cieľom autora, pretože kniha nemá žiadny súvislý dej. Začína obrázkom, na ktorom malý opičiak vyskakuje z tatkovej motorky rovno na hasičské auto. Na ďalších stranách preskočí zametací stroj či prebieha po kapotách taxíkov.
Ulica sa tak stáva dokonalým ihriskom. Po tomto dobrodružstve s dopravnými prostriedkami sa malý opičiak spolu s tatkom vracajú domov a v rukách drží darček pre mamu.
Netreba tu hľadať žiadnu hlbokú myšlienku či poučenie. Cieľom knihy Opičiak na úteku je zabaviť detského čitateľa prostredníctvom vizuálnych obrazov plných farieb. A na deti to dokonale funguje.
Kdeže je drak?
V knihe Kdeže je drak? Leo Timmers veľmi efektívne využíva hru s tieňmi. Rovnako ako pri knihe Opičiak na úteku, aj tu je kladený dôraz na veľké ilustrácie, avšak dej sa odohráva v noci, preto je kniha chudobnejšia o pestré farby.
To jej však neuberá na kvalite, pretože tiene, ktoré autor veľmi trefne využil na každej strane, výrazne rozvíjajú detskú predstavivosť. Iste každý rodič pozná situáciu, keď jeho dieťa vidí v tme aj obyčajný izbový kvet ako hrozitánskeho bubáka.
Už z názvu knihy Kdeže je drak? vyplýva, že ide o hľadanie draka, ktorého videl pán kráľ v podhradí a vyšle svojich troch strážcov v brneniach, aby draka počas noci našli a vyhnali ho z kráľovstva.
Pán kráľ im dal indície, podľa ktorých by mali draka spoznať – dračie ostne či ostré zuby. Keď však podídu bližšie k tieňu, zisťujú, že nejde o draka, ale o hŕbu mrkvy, v ktorej spokojne spia zajace.
Takéto situácie sa opakujú viackrát a z tieňov sa nakoniec odhalia spiace papagáje, lesné zvieratá či rytieri strážiaci poklad. Ako si s drakom v závere poradia, či skôr neporadia, vystihuje posledná vtipná ilustrácia.
Vrana
Kniha Vrana je oproti predchádzajúcim dvom trochu iná. Text je o čosi rozvitejší a už nie je veršovaný. Ilustrácie sú zamerané len na ústrednú hrdinku – vranu, v rôznych situáciách, ktoré zažíva.
Cíti sa osamelá, pretože sa jej všetky vtáky vyhýbajú a ona nevie prečo. Jedného dňa však začuje pinku, papagája a sýkorku, ako sa bavia o tom, že vrana je určite zlá, keď je celá čierna.
Preto jej napadne premaľovať svoje perie na sýkorku, potom papagája a nakoniec aj na pinku. Reakcia ostatných vtákov ju veľmi prekvapí… V tejto knihe Lea Timmersa sa už stretneme okrem výstižných ilustrácií aj s hlbšou myšlienkou a ponaučením.
Leo Timmers je talentovaný umelec, ktorý sa prostredníctvom svojej pestrej tvorby dokáže zahrať s detským čitateľom, či už očami bláznivého opičiaka, prestrašeného kráľa a jeho rytierov alebo smutnej vrany, ktorá si nakoniec nájde priateľov.