fbpx

O knihách

Fascinujúci príbeh muža, ktorý sa stal súčasťou divočiny

26.10.2020

Kniha novinára Michaela Finkela rozdelí čitateľov na dva tábory. V ktorom budete vy?

Michael Finkel: Posledný pustovník

Dennodenne sme zavalení nekonečným zoznamom povinností. Ukrajujeme z času potrebného na spánok a stres sa stáva verným priateľom. Preto niet divu, že niektorí ľudia sa rozhodnú tento spôsob života zmeniť. Hľadať zmysel bytia inde.

Na podobný krok sa odhodlal aj Christopher Knight. Jedného dňa, bez nejakého dôkladného plánovania, odstavil auto v lese a stal sa súčasťou divočiny. Stromy sa stali jeho najlepšími priateľmi, obrovské balvany skrýšou.

Fascinujúci príbeh človeka, vo svete známeho aj ako „North Pond Hermit“ alebo Pustovník z Maine, spracúva v knihe Posledný pustovník americký novinár a spisovateľ Michael Finkel.

„V Kennebec Journal som natrafil na článok o mužovi, ktorého zatkli. Tvrdil o sebe, že strávil 27 rokov v lese. Už to samotné vo mne vzbudilo záujem, ale rozhodujúci bol fakt, že ukradol tisícky kníh. Trávenie času v prírode a čítanie patria medzi moje najobľúbenejšie činnosti. A tento muž bol majstrom v oboch oblastiach. V období, keď som sa o Knightovi dozvedel, som mal tri malé deti, ktoré si vyžadovali veľa pozornosti. Sotva sa našiel nejaký čas na čítanie či na návštevu lesa. Preto ma asi príbeh Knighta tak hlboko zasiahol,“ objasnil autor v rozhovore pre magazín Down East.

Pustovník, ktorý sa stal senzáciou

Chris bol obyčajný chlapec z chudobnejších pomerov. V škole sa mu výborne darilo a po jej ukončení si našiel prácu. Viedol bežný život, až do okamihu, keď sa rozhodol vybočiť zo zaužívaných stereotypov.

Vo veku 20 rokov urobil zásadný krok a odlúčil sa od civilizácie. Prerušil kontakty s rodinou, kolegami, kýmkoľvek. Uchýlil sa do nehostinného prostredia lesa, kde však paradoxne našiel svoje životné naplnenie a pokoj. Žil tak, aby prežil.  

Počas tmavých nocí sa zakrádal do neďalekých chatiek kempu a bral si nevyhnutné veci k fungovaniu. Trvanlivé jedlo, baterky, autobatérie, plynové bomby, no i časopisy, knihy či oblečenie. Neničil obydlia a nikdy neukradol nič, čo by nepotreboval. Jeho návštevy však zanechávali v obyvateľoch pocity úzkosti a strachu. Po mnohé roky sa ho snažili chytiť, čo sa im nakoniec aj podarilo. 

Po zatknutí sa pustovník okamžite stal senzáciou. Všetkých zaujímala odpoveď na jednu otázku: Čo ho viedlo k izolovanému spôsobu života?

Úvaha o podstate samoty

Kniha je akousi rekonštrukciou života Christophera Knighta. Autor opatrne vedie rozhovory a kúsok po kúsku odhaľuje jeho spôsob fungovania. Snaží sa dešifrovať jeho pohnútky k samotárskemu životu. „Svoje konanie neviem vysvetliť. Nič som neplánoval, nič som tým nesledoval. Jednoducho som odišiel,“ zdôveril sa Knight.

Nerieši jeho morálne zlyhania, nesúdi ho. Naopak, snaží sa mu podať pomocnú ruku, no Finkelova snaha je miestami neprimeraná, až iritujúca.

Čitateľ sa v knihe dozvie o stravovacích a hygienických návykoch v lese, o vybudovanom príbytku, zmene návykov v závislosti od ročného obdobia, trávení voľného času, no i ako sa Chris chránil pred zrakmi neželaných hostí, či akým spôsobom získaval jedlo a veci potrebné k prežitiu.

Autor venuje priestor aj Knightovmu životu po zatknutí. Finkel hodnotí, aký postoj spoločnosť zaujíma k samotárom. Poukazuje na jej odvrátenú stranu, keď vyvíja enormné úsilie zatlačiť človeka do role, v ktorej sa necíti komfortne a šťastne. Pod tlakom ho zaradiť do uniformného modelu správania sa a tak vykonať nápravu. Navzdory potrebám človeka.

Posledný pustovník
Posledný pustovník
Foto: Aďka Gálová

Dielo je aj úvahou o podstate samoty. O jej pozitívnych aj negatívnych spôsoboch vnímania. Finkel spomína mnohé známe mená filozofov, umelcov a vedcov. Talentovaných ľudí, ktorí sa počas života mnohokrát uchyľovali k izolácii a boli považovaní za čudákov. Podobne ako hlavný hrdina knihy Posledný pustovník.

Posledný pustovník rozdelí ľudí na dva tábory. Jedni budú odsudzovať jeho protiprávne správanie a prehrešky voči ľuďom z kempu, druhí budú obdivne tlieskať jeho rozhodnutiu utiecť od zhonu a tlaku. Michael Finkel svojou knihou istotne prispeje k mnohým diskusiám, no čo neposkytne, je jasná odpoveď na otázku – prečo? Ale po tom, ako spoznáte Pustovníka z Maine, dôvod bude jasný.

2 likes

Author

Andrea Gálová

Knihožrútka strednej úrovne.V mojom vnútri vždy zvádzajú boj dve osobnosti: zasnívaná idealistka a nekompromisná realistka. Zvyčajne sa dohodnú a urobia kompromis ? Milujem vôňu nových kníh a vzduchu po daždi ,kávu vo všetkých jej formách a kvety. Môjmu knižnému srdcu sú blízke reportáže, trilery a romány, nepohrdnem ani kvalitnou klasikou. Veľkým prianím je,aby deň mal viac ako 24 hodín a ostalo tak viac času na čítanie.

Your email address will not be published.

*/?>