KNIHA ~ RECENZIA
3 – 4 MINÚTY ČÍTANIA
Druhý májový týždeň prebieha Mental Health Awareness Week, ktorý organizuje britská organizácia Mental Health Foundation a jeho cieľom je zvýšiť záujem o psychické zdravie. Keďže si myslím, že je dôležité upozorňovať na dôležitosť psychického zdravia, prevenciu a liečenie psychických porúch, rozhodla som sa vám porozprávať o piatich young-adult knihách z mojej knižnice, ktoré sa zaoberajú psychickým zdravím.
Stephen Chbosky – Charlieho malé tajomstvá
Charlieho malé tajomstvá patria už medzi klasiku tejto kategórie a tiež medzi moje obľúbené knihy. Príbeh chlapca vyrozprávaný formou listov, v ktorých sa zdôveruje s problémami dospievania, prvých lások a priateľstva. Charlie tiež zápasí s traumou a depresívnymi stavmi, ktorými sám nerozumie. Plné emócií, vyrozprávané veľmi citlivo a vhodné pre každého, kto dospieva a cíti sa sám či nepochopený. Kniha bola tiež sfilmovaná a film je naozaj skvelo spracovaný, určite si ho tiež pozrite.
Jennifer Niven – Všetky skvelé miesta
Príbeh Theodora, ktorý trpí depresiou a bojuje s myšlienkami na smrť, a Violet, ktorá sa snaží vyrovnať so smrťou svojej sestry. Títo dvaja nemajú na prvý pohľad nič spoločné, ona je obľúbená, on čudák, ani sa len nepoznajú, pokým sa nestretnú na rímse školskej veže. Od tohto momentu sa ich smútkom a ťažkosťami poznačené životy pretnú a zistia, že spolu môžu byť sami sebou. Psychické choroby sú však vrtkavé a niekedy sa smútok nedá prekonať. Kniha je v slovenčine už bohužiaľ vypredaná, ale natáča sa film, takže sa možno dočkáme dotlače.
John Green – Všade samé korytnačky
Knižka, ktorá je síce dejovo slabšia, no autorovi sa podarilo veľmi dobre zachytiť rozmýšľanie človeka, bojujúceho s psychickou poruchou. Pre ľudí, ktorí si tým sami neprešli tak môže byť nezaujímavá, no viacerí sa v nej určite nájdu. Všade samé korytnačky sú príbehom o Aze, ktorá sa na popud kamarátky rozhodne vyriešiť záhadné zmiznutie miliardára. Aza je skvelá postava, ktorá každý deň vnútorne bojuje s úzkosťami, no snaží sa ostať dobrou kamarátkou a dcérou. Moju recenziu si môžete prečítať tu.
Nina LaCour – Všetko je tak, ako má byť
Veľmi smutná kniha, ktorá sa zaoberá vyrovnávaním sa so stratou. Hlavná hrdinka Marin potom ako prišla o starého otca, ktorý predstavoval celú jej rodinu, utečie do New Yorku na školu a prestane sa všetkým ozývať, dokonca aj svojej najlepšej kamarátke Mabel. Tá sa však nevzdáva, po troch mesiacoch ticha príde za Marin na trojdňovú návštevu. Silná kniha o vyrovnávaní sa s minulosťou, akceptáciou straty a toho kým sme, o priateľstve, rodine, a najmä smútku a samote. Moju recenziu si môžete prečítať tu.
Tamara Ireland Stone – Every Last Word
Hlavná postava Samantha vyzerá ako bežné dievča, no ukrýva v sebe veľké tajomstvo. Trpí obesadantno-kompulzívnu poruchu (OCD) a to takým typom, ktorý sa odohráva len v jej hlave, musí tak neustále bojovať s vlastnými myšlienkami, ktoré sa snaží ukryť pred ostatnými. Na túto knižku sa ešte len chystám, no podľa recenzií je to jedna z najlepších kníh na túto tému, ktorú mi odporúčal naozaj každý, preto som ju tu musela zaradiť. Realisticky približuje život s psychickými poruchami a nemá potrebu ich romantizovať. Znovu vás môžem odporučiť na skvelú recenziu od Lili.