fbpx

zo života

Autor Eragona sa vám opäť hádže pred oči. Jeho sci-fi je jazda

23.8.2021

Christopher Paolini po rokoch presedlal na žáner sci-fi.

eragon

Keď pred 20 rokmi napísal guilty pleasure miliónov žánrových fajnšmekrov, hovorilo sa o ňom ako o zázračnom dieťati fantasy žánru.

Po ságe Inheritance Cycle, ktorej súčasťou je aj román Eragon, však nastal mierny útlm. Christopher Paolini sa teraz po rokoch opäť doslova vystrelil k očiam žánrových fanúšikov.

Tentoraz nie tých fantasy, ale o krok vedľa – sci-fi. V žánri, s ktorým koketoval roky a ako malý nerd mal v hlave vypálené klasiky ako Veža Stephena Kinga, Star Trek či Star Wars.

Jeho Spať v mori hviezd je toho jasným dôkazom.

„Vyrastal som na sci-fi rovnako, ako s fantasy,“ potvrdzuje Paolini v rozhovore pre portál Den of Geek.

Jazda od začiatku do konca

Kira Navárezová vždy snívala o živote na vzdialených svetoch. Sen si splnila. Ako xenobiologička na cudzích planétach analyzuje miestnu faunu a flóru. Na jednej z nich objaví mimozemský organizmus.

Paoliniho román sleduje prvý Kirin kontakt s mimozemským organizmom, jej putovanie a dobrodružstvá po galaxii. Tam kdesi Paoliniho perom zvádza boj o.. čo? Ľudstvo? Seba?

„Tento román je divokou jazdou od začiatku do konca,“ píše v recenzii portál The Nerd Daily. Práve žánroví milovníci si knihu užijú, blahom budú otáčať stranu za stranou.

Paoliniho sci-fi je epickým sňatím klobúka menovaným klasikám od Star Treku po Kinga, tak ako pred rokmi to isté urobil s Tolkienom, Le Guinovou a Lucasom pri Eragonovi.

Navyše, na mnohých miestach je jeho More hviezd pôsobivou ukážkou jeho vedeckej prípravy, čo prezentuje na konci knihy, kde ukazuje analyzované vedecké práce.

Je to vesmírna telenovela. Ohromná a komplexná, so srdcom, dravosťou a množstvom vedy,“ píše na portáli Booktopia Ashleigh Berryová.

Emočná horská jazda

Už Eragon ukázal Paoliniho ohromný talent pletenia skvelej zápletky, tvorby štrukturovaných postáv a zaujímavej pointy. Preto bol populárny Eragon a teraz je aj jeho nový sci-fi román.

Jeho Spať v mori hviezd má skvelý úspech, bodoval aj u fanúšikov knižného portálu Goodreads. Stala sa najlepšou sci-fi knihou v cene Goodreads Choice Awards v kategórii sci-fi a spolu so sestrou Angelou budú aj dohliadať na filmové spracovanie.

Na druhej strane, pracovať s editorom typu Hemingway, Paoliniho kniha by bola o poznanie kratšia. Putovanie 880 stranami je emocionálna horská dráha.

Paolini nechá čitateľa stúpať do výšin, ešte pred polovicou spadnúť úplne dole, a zase stúpnuť, aby zase spadol. Až je to v istom momente únavné.

Paolini nie je dokonalý autor, to nebol pred dekádami, keď bodoval s Eragonom, a nie je ani teraz. Vie však písať a písať podmanivo, Spať v mori hviezd je epické dobrodružstvo hovoriace príbeh budúcnosti technológií, ktoré ľudstvo využíva na prieskum vesmíru.

Zajazdiť si na tejto horskej dráhe môže zatočiť hlavou. Niekto knihu nedočíta, pre niekoho sa stane sci-fi kánonom v domácej knižnici.

0 likes

Author

Zoran Boškovič

Vyštudovaný novinár po anabáze v médiách teraz pracuje v reklamke. Miluje čítanie, najmä také, ktoré ho dokáže vystrašiť, čo sa dosiať podarilo iba Stephenovi Kingovi a H.P. Lovecraftovi. To isté platí pre filmy, no v tomto smere sa to podarilo už viacerým. Uvidíte ho buď čítať, pozerať filmy, alebo sa smiať. Divoko smiať.

Your email address will not be published.

*/?>