Robert Harris opäť prepisuje dejiny.
Robert Harris je jedným z najznámejších a najprekladanejších anglických autorov špionážnych a historických románov.
V slovenskom preklade vyšli viaceré jeho romány: Duch, Vaterland – víťazná ríša, Enigma, Konkláve, Pompeje či trilógia Impérium.
Vaterland, Víťazná ríša je kniha, ktorou Harris prepisuje dejiny. Vaterland v doslovnom preklade znamená nemecká vlasť, otčina. Autor v knihe popisuje udalosti s niektorými skutočnými postavami. Stále však pracuje s fiktívnym príbehom.
Vytvára zápletku, ktorá sa núka hneď v úvode. Všetko pôsobí tak, ako by to vyzeralo, ak by sa dejiny uberali iným smerom.
V Harrisovom Vaterlande Hitler žije a naďalej riadi nacistické Nemecko. V Berlíne vrcholia prípravy osláv jeho narodenín. Nemecká vláda sa pripravuje na stretnutie führera s americkým prezidentom Kennedym.
Čo by ste povedali na takýto zvrat historických udalostí? Čo ak by to v dejinách dopadlo nakoniec takto?
Utajovaný zločin na Hitlerove narodeniny
Dej knihy sa začína v Berlíne v roku 1964. Od víťazstva Nemecka v druhej svetovej vojne uplynulo 20 rokov. Adolf Hitler, ako stále vládnuci vodca nemeckej ríše, čoskoro oslávi svoje 75. narodeniny. O všetkom aj naďalej rozhodujú nacisti a poriadok kontroluje gestapo.
Na brehu jazera na periférii Berlína sa nájde mŕtvola muža. Je ním vysokopostavený člen strany SS, štátny sekretár Buhler.
Tento zločin vyšetruje skúsený vyšetrovateľ berlínskej kriminálnej polície, Xavier March.
Prípad záhadnej vraždy štátneho pohlavára chce prebrať gestapo. March je tak nútený pátrať po motíve vraha na vlastnú päsť. Jeho úsilie ho dovedie k šokujúcemu sprisahaniu, ktoré môže ohroziť celú nemeckú ríšu.
Sprisahanie a zrada
Do sprisahania sú zapletení ďalší traja štátni úradníci. Stopy vedú do istej švajčiarskej banky k záhadnej schránke.
Autor v knihe vymyslel niekoľko zásadných. Vyšetrovanie prvej vraždy vedie k ďalšej, akoby si vrah viedol zoznam mien, ktoré musí odstrániť.
V deji sa objaví aj ženská postava. Americká novinárka Charlie. Jej matka je Nemka, otec Američan, ktorý pracuje na veľvyslanectve v Berlíne. Práve ju si vyberie muž hľadaný gestapom ako sprostredkovateľa, cez ktorého sa môže dostať preč z Nemecka.
Čím viac náš vyšetrovateľ pátra, tým viac ohrozuje svoj život. Nič ho nezastaví. Iba v niektorých momentoch sa zamýšľa: „Čo by ste urobili, keby ste celý život zasvätili pátraniu po zločincoch a postupne by ste dospeli k názoru, že skutoční zločinci sú tí, pre ktorých pracujete? Čo by ste robili, keby vás všetci presviedčali, aby ste sa netrápili, že niet pomoci, že to bolo dávno?“
Rozuzlenie v závere je pôsobivé. Boj jednotlivca je márny.
Viaceré postavy vykreslené v knihe skutočne žili. Ich osudy však boli v mnohom iné ako ich opísal autor. Podrobnejšie to vysvetľuje v doslove.
Alternatívna história v literárnom svete
Žáner alternatívnej histórie nie je často vyhľadávaný medzi čitateľmi. Vaterland nám presvedčivo ukazuje cestu, akou by sa mohla história po druhej svetovej vojne uberať.
Robert Harris je v tomto žánri suverénom.
Zo slovenskej literárnej tvorby v rámci tohto žánru spomeňme Michala Hvoreckého a jeho knihu Tahiti. Ide o utopisticko-dystopický román o tom, čo by sa stalo so Slovenskom, ak by sa v roku 1918 nestalo súčasťou Československa.