fbpx

O knihách

Pacient ~ Sebastian Fitzek

20.6.2019

Kniha ~  Recenzia
3 minúty čítania

„Smrť. Asi takto sa človek cíti v jej zovretí. Stiesnene, neúprosne a chladno. Každá spomienka na teplo, lásku a bezpečie potlačená, každá snaha ujsť odsúdená na zlyhanie.“

Vo svete trilerov existuje mnoho zvučných mien, ktoré sa tešia u čitateľov veľkej obľube. Pri známych menách tohto žánru je nemožné opomenúť nemeckého spisovateľa Sebastiana Fitzeka, ktorý vie strhnúť čitateľa v okamihu. Nie je tomu inak ani pri novinke, Pacient.

V tej chvíli si Myriam bola istá, že Boh už neexistuje. Len ona, Laurina mŕtvola a diabol rovno pred ňou.“

V Berlíne vyčíňa sériový vrah detí. Keď jedného dňa spred domu zmizne Max Berkhoff , je jeho zmiznutie pripisované tomu istému šialencovi. No po nerozvážnosti a chybe Guida Tamnitza, obávaného sadistického vraha, ho zatknú a polícia pripíše aj Maxove zmiznutie do zoznamu jeho obetí. Jeho otec Till Berkhoff sa nechce uspokojiť, kým sa toto podozrenien  definitívne nepotvrdí. Jediný spôsob, ako nadobudnúť istotu, je počuť pravdu priamo od neho. Rozhodne sa dostať na psychiatrickú kliniku, kde je zavretý Tamnitz. No to ešte nevie, aké úskalia a nebezpečenstvá ho v liečebni čakajú. Podarí sa Tillovi dostať na jedno z najstráženejších miest? Je skutočne Max len ďalšou obeťou, ktorej krv má obávaný vrah na rukách? Alebo celá pravda je niekde úplne inde a autor sa len hrá s našou fantáziou?

„Ten chlap ťa chce zmiasť, rozrušiť, vidieť, ako trpíš. Rozdúcha neopodstatnenú nádej a keď sa zúfalo snažíš dozvedieť pravdu, vláka ťa do psychickej pasce.“

Autorovi sa darí udržiavať svoju vysoko nastavenú latku. Prináša opäť raz skvele vyskladaný psychotriler, ktorý zaujme od prvej kapitoly. Žiadna zdĺhavá príprava čitateľa na to, čo má prísť. Vybalí to vo veľkom štýle a plynulo pokračuje až do konca. Nečakajte žiadny oddychový čas, je to jazda bez zastávok. Plná napätia, prekvapení a necenzurovaných drsných okamihov. Keď je čitateľ presvedčený o tom, že už odhalil hlavolam spletitých zákrut, Fitzek ho uvedie z tohto veľkého klamu a prinesie veľkolepý záver. A to všetko sprostredkuje pútavým a brilantným spôsobom písania. Dynamická zmena postáv, cez nie príliš rozsiahle kapitoly, ešte viac pridá na šialenej rýchlosti, ktorá strmhlav vedie k odhaleniu pravdy. Do toho všetkého sú zapojené vnútorné pochody pokrivených myslí hlavných postáv. Jednoducho kniha, od ktorej sa ťažko dá odtrhnúť, kým sa nedostanete k záhadnému a nečakanému rozuzleniu.

„Milujem strach a jeho pach, Je to jedna mála vecí, ktoré ma vzrušujú. Všetko v živote je otázka motivácie. Zabíjam, lebo iba extrémne stimuly mi dajú pocítiť, že žijem. Milujem slzy, nielen v očiach obetí, ale aj ich rodiny. Preto som sa k skutkom priznal. Chcel som cítiť bolesť rodičov, keď sa na mňa v súdnej sieni pozerali plní nenávisti.“

Kniha Pacient ma doslova pohltila. Nedovolila mi, čo i len vzdialiť sa od nej, kým som nedočítala posledné slovo. Bola to neúnavná cesta, ktorá priniesla šokujúci záver. Pre mňa jedna z  najlepších kníh Sebastiana Fitzeka a už teraz sa teším na nejakú ďalšiu.

0 likes

Author

Andrea Gálová

Knihožrútka strednej úrovne.V mojom vnútri vždy zvádzajú boj dve osobnosti: zasnívaná idealistka a nekompromisná realistka. Zvyčajne sa dohodnú a urobia kompromis ? Milujem vôňu nových kníh a vzduchu po daždi ,kávu vo všetkých jej formách a kvety. Môjmu knižnému srdcu sú blízke reportáže, trilery a romány, nepohrdnem ani kvalitnou klasikou. Veľkým prianím je,aby deň mal viac ako 24 hodín a ostalo tak viac času na čítanie.

Your email address will not be published.

*/?>