fbpx

O knihách

Čierna oslava ~ Michal Hvorecký

16.9.2019

Knihy ~ Recenzie
3 – 4 minúty čítania

Najdôležitejší deň nežnej revolúcie sa odohral dňa 17. novembra 1989. Študenti, ich rodičia a ďalšia verejná obec vyšli do ulíc a štrngali kľúčmi. Tak sa to učí v škole. Zopár informácií a tým to hasne. Lenže čo všetko tomuto dňu a týmto udalostiam predchádzalo? Ako presne prebiehali a nakoľko ovplyvnili životy našich rodičov, tiet, ujov či starých rodičov? Čo všetko sa od tohto dňa zmenilo?

Séria štyroch komiksov slovenských autorov a ilustrátorov rozprávajúca o udalostiach z dní nežnej revolúcie má dospievajúceho čitateľa oboznámiť s našou históriou. Ukázať ju mladým tak, ako sa o nej neučili. Priblížiť udalosti, ktoré jej predchádzali, aj tie, ktoré nasledovali potom a zmenili chod a fungovanie celého štátu a s ním aj jeho občanov.  

Čierna oslava je prvý komiks z „nežnej“ série, ktorý napísal Michal Hvorecký a ilustrovala Klára Štefanovičová. Hlavnou hrdinkou je v ňom protagonistka Jana. Jana je vo veku čitateľa, ktorému je primárne komiks určený, keďže sa s ňou i s dejom vďaka tomu dokáže lepšie stotožniť. Jana je však bežný prototyp vtedajšieho študenta, ktorý skrýva svoje vlastné ja pred rodičmi. Doma ukážková študentka, vnučka komunistického funkcionára, vonku rebelantka.  

Komiks rozpráva príbeh z dňa 16. novembra 1989, z predvečera Medzinárodného dňa študentstva, v ktorý sa skupina študentov stredných i vysokých škôl rozhodla vyjsť do ulíc a bojovať za zmenu v školstve. Tento čin predchádzal najdôležitejšiemu dňu a udalostiam nežnej revolúcie.

foto: E. J. Publishing

Študenti v ten večer prechádzali cez rôzne námestia a časti Bratislavy, až sa dostali pred ministerstvo školstva. Počas pochodu boli sprevádzaní tajnou bezpečnostnou službou (Štb) i vtedajšou políciou (VB), ktorá udržiavala pochod v medziach slušnosti i bezpečnosti. Počas neho vyjadrovali svoje požiadavky či nespokojnosť. Následne boli pred ministerstvom školstva konfrontovaní s politikom, ktorý im navrhol stretnutie. Takto sa to stalo v skutočnosti a (skoro) takto to vykresľuje aj komiks. (Jana sa pred ministerstvom postaví vlastnému starému otcovi, ktorý si myslí, že sa práve svedomito pripravuje do školy.)

Dej je zrozumiteľný pre cieľovú skupinu čitateľov, ktorej je určený (12 až 18 rokov). Realisticky vykresľuje skutočnosť tak, ako sa stala, pričom vďaka pútavému deju a výrečným ilustráciám čitateľ hlbšie a ľahšie prenikne do tejto udalosti a dokáže si ju predstaviť. Oboznámi sa aj s inými udalosťami, ktoré sa v minulosti odohrali, ale aj s celkovým životom v tej dobe (napr. Sviečková manifestácia, prvomájový sprievod, SZM, 21. august 1968, VB, Štb, VOSR).     

V závere treba napísať, že prvý komiks zo série priniesol to, čo sľuboval, a dokáže mladým priblížiť históriu lepšie, ako zopár poučiek z učebnice dejepisu. Ak vás zaujme tento, odporúčam doplniť si sériu o ďalšie tri, ktoré ešte len vyjdú.   

5 likes

Author

Martina Pinková

Väčšinou ma nájdete osamote, s nosom stále zastrčeným v knihe. Pokiaľ nečítam, o knihách píšem či ich fotím. Snažím sa inšpirovať k siahnutiu po knihe aj iných. Ďalšími mojimi potešeniami sú príroda, priatelia, umenie a seriály. Napĺňa ma tiež práca s textom.

Your email address will not be published.

*/?>