fbpx

O knihách

SuperŽENY ~ Andrea Kellö Žačoková

26.9.2019

Knihy ~ Recenzie
3 minúty čítania

Výnimočných žien vo svete je neúrekom a o ich výnimočnosti by sa malo neustále hovoriť, pretože ešte aj dnes sa im mnohokrát nedostáva takého uznania ako je tomu u opačného pohlavia. No netreba ísť veľmi ďaleko na to, aby sme hľadali všetky tieto výnimočné ženy. Pretože mnoho z nich pochádza práve zo Slovenska alebo istú časť života prežili u nás a je dobré, aby sa ani na ne nezabudlo.

A tak sa spojila Andrea Kellö Žačoková so šikovnou ilustrátorkou Zuzanou Bartovou a vzniklo naozaj výnimočné a dôležité dielo s názvom SuperŽENY. Je o 50 výnimočných ženách, ktoré významnou mierou ovplyvnili nielen našu históriu a rozhodne by sa na ne nemalo zabudnúť. Či už ide o spisovateľky, učiteľky, lekárky, aktivisty, alebo športovkyne. Ženy známe či menej známe. Zanechali v našej histórii naozaj významnú stopu a sú inšpiráciou pre nás všetkých dodnes.

Superženy kniha
foto: Ivana Kriššáková

Aj keď sa v knihe stretávame s niekoľkými panovníčkami alebo ženami, ktoré mali ľahké detstvo, sú tu aj také, ktoré si svoj úspech museli naozaj tvrdo vybojovať, niektoré z nich sa dokonca vzdali všetkého, čo mali, v prospech druhých, či dokázali sa postaviť vtedajšiemu režimu. No hlavne sa nebáli a išli si za svojím. A dokázali nám tiež, že aj keď sú ženy a veľa ľudí im to aj rado pripomínalo, dokázali niekedy aj nemožné.

V knihe však nenájdete žiadnu žijúcu ženu, ktorá sa ešte aktívne venuje svojej činnosti. Sú tu také, ktoré svoj príbeh už dopísali a pre tie činorodé sa ešte necháva priestor pre ich ďalšie skutky. Stretávame sa tu tak napríklad s panovníčkou Máriou Teréziou, šľachtičnou Žofiou Bošňákovou, prvou slovenskou herečkou Aničkou Jurkovičovou, spisovateľkou Boženou Slančíkovou-Timravou či s autorkou prvého románu, ktorý napísala žena, s Teréziou Vansovou. Tieto verejnosti známejšie ženy sú však doplnené o ďalšie, o ktorých sa až tak veľa nehovorí. Viete napríklad, kto bol priekopníčkou predškolskej výchovy, židovskou aktivistou, etnografkou, prvou slovenskou astronómkou či pestovateľkou ruží? Aj o nich sa dozviete v tejto graficky nádhernej knihe!

Je naozaj skvelé, že takáto kniha vznikla aj u nás. Pretože aj my máme mnoho významných žien, o ktorých treba svetu hovoriť. A nie je ich málo. A rozhodne je skvelé o nich vedieť, pretože aj vďaka nim sa môžeme raz aj my stať takýmito superženami, ktoré zmenia svet. Lebo takých nikdy nie je dosť, no nie?

Kniha SuperŽENY však rozhodne nie je len o ženách pre ženy. Je pre všetkých ľudí bez rozdielu pohlavia. Pevne verím, že si kniha získa srdcia mnohých čitateľov a stane sa inšpiráciou pre mnohých.

6 likes

Author

Caroline Turazová

Volám sa Caroline a pochádzam z menšieho mesta na strednom Slovensku. Som študentkou medicíny, no ani popri tejto náročnej škole som nestratila svoje mnohé koníčky! Veľmi rada fotím, píšem, kreslím, tvorím, objavujem nové miesta... Jednou z mojich najväčších lások sú však knihy, s ktorými trávim takmer každý deň. Rada sa vŕtam v kníhkupectvách či preplnených antikvariátoch a vždy mám problém vybrať si len jednu knihu.

Your email address will not be published.

*/?>