fbpx

O knihách

Čo čítať z vydavateľstva Inaque

1.10.2019

Knihy ~ Inaque ~ Odporúčanie
5 minút čítania

Čaro neprávom prehliadaných titulov.

Vydavateľstvo Inaque prináša na slovenský knižný trh preklady kvalitnej európskej i americkej literatúry.

Do povedomia čitateľov sa zapísalo najmä vďaka vydávaniu talianskej autorky, píšucej pod pseudonymom Elena Ferrante.

„Každý rok spoločne vytvárame edičný plán s dvadsiatkou nových alebo starších, ale neprávom prehliadaných titulov,“ opisuje vydavateľstvo svoju činnosť.

Priblížime si päť titulov, ktoré sa z vydavateľstva Inaque oplatí prečítať.

tituly vydavateľstva inaque
foto: Martina Pinková

Nadia Terranova: Zbohom prízraky

Román s autobiografickými prvkami Zbohom prízraky je situovaný do talianskeho mestečka Messina na ostrove Sicília. Hlavná postava, tridsaťšesťročná Ida, sa vracia do rodného domu, aby pomohla matke roztriediť veci z minulosti, keďže tá chce dom predať.

Ide sa po návrate do rodného kraja a rodičovského domu začínajú čoraz častejšie a intenzívnejšie vybavovať spomienky z minulosti, pred ktorými už dlhé roky nedokáže ujsť. Spomína na svojho otca, ktorý ich pred mnohými rokmi z ničoho nič opustil. Jednoducho odišiel a už sa nikdy viac nevrátil.

Autorka poukazuje na to, ako dokáže naša minulosť, s ktorou nie sme zmierení, ovplyvňovať náš život. Až do takej miery, ktorá začína byť neúnosná.

Dievča v plameňoch kniha
foto: Martina Pinková

Claire Messud: Dievča v plameňoch

V románe Dievča v plameňoch americkej autorkyClaire Messud vystupujú do popredia dve hlavné postavy, dve najlepšie kamarátky, Cassie a Julia. Poznajú sa snáď odjakživa, avšak po čase sa odcudzia, až sa takmer úplne prestávajú stretávať a kontaktovať. Rozprávačka príbehu, Julia, mapuje ich priateľstvo a snaží sa zmieriť s tým, ako dopadlo.

Okrem témy straty najlepšej kamarátky sa autorka zameriava aj na iné, v bežnom živote prítomné reálie – partnerské vzťahy, láska, psychické zdravie či dospievanie.

Príbeh môže viacerým čitateľom pripomenúť, ako znášali v dospievaní odcudzenie sa s najlepším priateľom, a aký malo dopad na ich neskorší život.

Vydavateľstvo Inaque výber kníh
foto: Martina Pinková

Maeve Brennan: Príbehy z New Yorku

Táto kniha patrí do abecedy Inaque, ako samotná redakcia vydavateľstva nazýva sériu kníh s písmenkami na ich obálkach. Maeve Brennan písala dlhé roky pod pseudonymom Rozvláčna dáma (The Long-Winded Lady) do časopisu New Yorker. V Príbehoch z New Yorku sa nachádzajú jej výnimočné texty, ktoré napísala v rokoch 1953 až 1968.

Kniha je okrem toho obohatená o texty a listy, ktoré neboli knižne ešte nikdy publikované. Nájdete v nej jednoduché príbehy odohrávajúce sa v New Yorku, kde autorka nemala trvalé bydlisko, ale pendlovala z jedného hotela do druhého.

Krátke pozorovania s milou pointou, ktoré vznikli z jej túlania sa po veľkolepom meste, odzrkadľujú tak jeho históriu, ako aj čriepky zo životov obyčajných ľudí, kaviarní, hotelov, parkov, ich vôní a chutí.

Zaujímavosť je, že autorka sa stala predlohou hlavnej hrdinky novely Trumana Capoteho Raňajky u Tiffanyho.  

Spev duchov kniha
foto: Martina Pinková

Jesmyn Ward: Spev duchov

Spisovateľka Jesmyn Ward využíva vo svojich románoch viaceré autobiografické prvky. V detstve prišla nečakane o svojho brata, čo výrazne poznačilo jej život. Aj v próze Spev duchov možno postrehnúť súvislosti s touto udalosťou.

Hlavnou postavou románu je trinásťročný chlapec Jojo, ktorý vyrastá so svojou trojročnou sestrou Kaylou u starých rodičov z matkinej strany. Starí rodičia z tej otcovej ich vo svojom živote nechcú, keďže ich syn, Michael, sa zaplietol s černoškou.

Jojo a Kayla vzhliadajú a jediné potešenie majú z babi a zo starého otca, ktorého volajú pap. Ich matka Leonie je drogovo závislá a absentuje u nej materinský cit, vďaka čomu nedokáže uprednostňovať pocity a potreby svojich detí pred tými vlastnými. Otec Michael je väznený z prechovávania drog.     

Melancholické čítanie, ktoré reflektuje témy ako smrť, minulosť, drogová závislosť, materstvo či mužské vzory nenechá nikoho chladným.

Vydavateľstvo Inaque knihy
foto: Martina Pinková

 Leila Slimani: Adѐle

Po autorkinom románe Uspávanka vydalo vydavateľstvo Inaque aj jej prózu Adéle. Tá venuje primárnu pozornosť hlavnej postave Adéle a jej sexuálnej závislosti.

Sledujeme Adéle, ktorá takpovediac vedie dva životy. Jeden ukážkový, s manželom a synom. Druhý ten, o ktorom vie len ona. Snaží sa v ňom vymaniť zo svojej závislosti, bojovať s ňou a ukončiť tento svoj tajný, drsný život, ktorý ju privádza na okraj priepasti.    

Téma sexuálnej závislosti, ktorá sa v knihách príliš nevyskytuje, je v tejto popísaná bravúrne. Zvlášť preto, že v jej role je žena. Väčšinou sa stretávame s tým, že takouto závislosťou trpia muži. Román búra tieto múry stereotypov a ukazuje trochu inú tvár danej problematiky.

5 likes

Author

Martina Pinková

Väčšinou ma nájdete osamote, s nosom stále zastrčeným v knihe. Pokiaľ nečítam, o knihách píšem či ich fotím. Snažím sa inšpirovať k siahnutiu po knihe aj iných. Ďalšími mojimi potešeniami sú príroda, priatelia, umenie a seriály. Napĺňa ma tiež práca s textom.

Your email address will not be published.

*/?>