Mesiac február nepriniesol knižným redaktorkám do knižníc len nové tituly, ale aj o niečo staršie diela. Niektoré ešte sú v pamäti čitateľov, niektoré sa už v nej len letmo mihnú. Žánrovo odlišné knihy známych, i tých menej, autorov zanechali v redaktorkách nie slabý čitateľský zážitok. Čo na ne poviete vy?
Nemálo čitateľov má v kníhkupectvách problém, po akej knihe siahnuť. Vrhnúť sa na nejakú novinku, alebo radšej siahnuť po osvedčenom autorovi? Pri množstve novo vydaných kníh sa všetci niekedy strácame a prehliadame, napríklad, aj staršie tituly rovnakej, niekedy aj vyššej kvality. A preto medzi knižnými redaktorkami padlo rozhodnutie priniesť vám každý mesiac knižné poklady, ktoré sme počas neho objavili. Novinka – nenovinka, známy – neznámy autor, debutant, či klasik, na tom nezáleží, je to skrátka knižný poklad.
Jón Kalman Stefánsson: Letné svetlo a potom príde noc
Príbehy nenápadnej islandskej dedinky, ktorá nemá cintorín ani kostol. Má však obyvateľov s bežnými, občas aj jedinečnými problémami. Nevera, samota, klebety, hľadanie lásky a samého seba, nič mimoriadne.
No práve táto všednosť bytia je v knihe predkladaná výnimočným spôsobom. Navyše, podaná s obrovskou dávkou ľahkosti a nadhľadu. Všadeprítomná je nostalgia a melanchólia. Zažijete explóziu širokého spektra pocitov. Od smútku, hnevu, cez bolesť, dojatie až po radosť a nadšenie.
Poetické vetné skladby vyrážajú dych, široká ponuka umeleckých prostriedkov hladí zmysly a jemne zakomponované filozofické rozpravy o zmysle života nútia k zamysleniu. A to všetko je doplnené o opisy magického Islandu, kde život plynie akoby inak. Pomaly, izolovane, skutočne.
Výnimočné kniha, ktoré stojí za čas i pozornosť.
Sylvia Plath: Sklenený zvon
Sylvia Plath bola autorkou, ktorá s depresiou a bipolárnou poruchou bojovala písaním. Aj čiastočne autobiografické dielo Sklenený zvon, ktoré patrí medzi klasiku literatúry zaoberajúcej sa duševným zdravím, rozpráva príbeh mladej ženy a jej depresívnej epizódy.
Píše sa rok 1953 a hlavnej postave Esther sa po stáži v New Yorku a zistení, že sa nedostala na letnú stáž pre spisovateľov, začne zhoršovať duševné zdravie. Vyústi to až do bodu, keď nie je schopná normálne fungovať. Nemôže spať, písať, čítať a nič ju nedokáže prebrať z letargie. Dostane sa na psychiatriu a podstupuje liečbu, v tej dobe tak hojne využívanú – elektrošoky.
Sklenený zvon ukazuje depresiu vo svetle, v ktorom ju mnohí nepoznajú. Nastavuje zrkadlo vtedajšej americkej spoločnosti, ale aj vnútorným bojom, ktoré každodenne vedieme. Niektorí ľahšie a niektorí len s pomocou. Aj napriek tomu, že ide o knihu z minulého storočia, príbeh nestráca na reálnosti a aktuálnosti.
Najsmutnejším faktom ostáva, že aj napriek pozitívnemu odkazu o liečbe, ktorý kniha zanechala, autorka mesiac po vydaní v roku 1963 svoj boj nezvládla a pomerne mladá spáchala samovraždu. Mala vtedy 30 rokov.
Agatha Christie: Vražda na zámku Styles
Vydavateľstvo Slovenský spisovateľ zásobuje slovenský knižný trh aj titulmi od azda najznámejšej autorky detektívok Agathy Christie. Tie sa stále tešia veľkej obľube čitateľov. A to je veru čo povedať, keďže jej prvý príbeh Vražda na zámku Styles oslavuje tento rok už storočnicu. Pri tejto príležitosti detektívku vydalo vydavateľstvo nanovo.
Autorka tentoraz zasadila postavy do prostredia zámku s názvom Styles, kde sa odohráva väčšia časť príbehu. V ňom dôjde k otráveniu Emily Inglethorpovej, panej zámku. Zhodou náhod sa v mestečku akurát nachádza aj najobľúbenejšia a svojská postava všetkých čitateľov, detektív Hercule Poirot, ktorý sa, pravdaže, chopí vyšetrovania.
Ako plynú stránky, čitateľ lúšti nielen páchateľa, ale napríklad aj to, aký bol motív otravy panej Inglethorpovej. Ako prvý ho istotne napadne motív majetku, avšak postupne sa vynárajú skutočnosti medzi vzťahmi podozrivých, ktoré navodzujú rôzne závery.
U Agathy je typické, že vražda sa odohrá v prvej tretine knihy a následne čitateľov „zoznamuje“ s jednotlivými postavami, možnými vrahmi. Prítomný je tiež autorkin nezameniteľný štýl, ktorý dnes v novodobých detektívkach nenájdeme. Aj kvôli tomuto aspektu možno práve tie jej hodnotiť na vysokej úrovni, o čom svedčí aj to, že čitateľa drží v napätí až do poslednej prečítanej stany. A ten sa snaží dopátrať vraha skôr, ako mu to bude vyjasnené.
Kniha je hodnotná nielen tým, že ide o prvú autorkinu publikovanú detektívku, ale aj dvomi závermi, ktoré sa v nej nachádzajú. Čitateľ sa tak môže rozhodnúť sám, ktorý je podľa neho kvalitnejší.
Angelika Schrobsdorff: Nie si ako iné matky
Nemecká autorka Angelika Schrobsdorff napísala výnimočný autobiografický román o živote svojej židovskej matky Else Kirschner, a zároveň o svojom vlastnom detstve a dospievaní v krutom období druhej svetovej vojny. Román zachytáva Elsin život od jej útleho detstva v židovskej rodine až po obdobie krátko po vojne, kedy vo veku 56 rokov zomiera.
Else sa napriek svojej výchove nikdy nestotožnila so židovským náboženstvom a už od mala inklinovala skôr ku kresťanstvu. To spôsobilo aj jej odvážny krok odísť z domu, vydať sa z lásky za umelca Fritza a začať nový život. Prvé manželstvo jej však prinieslo sklamanie. Stala sa z nej nekonvenčná žena, túžiaca po zábave, vášni a dobrodružstvách s mužmi. Zažila zlatú éru 20-tych rokov minulého storočia a stúpala do najvyšších kruhov berlínskej spoločnosti.
V tej dobe ani len netušila ako sa jej život zmení. Keď sa dostal k moci Hitler, dlho si nechcela pripustiť, že nové nariadenia a zákony vydané proti Židom, sa vlastne týkajú aj nej a jej troch detí. Ona sa totiž považovala za Nemku. Napokon sa však jediným možným riešením stala emigrácia do Bulharska.
Ako Else prežívala túto bezradnú situáciu? To sa dočítate v jedinečnej knihe Nie si ako iné matky, ktorú vo výbornom slovenskom preklade prináša vydavateľstvo Inaque.
Dominika Madro: Svätyne
Dominika Madro nie tak dávno vyhrala súťaž so svojou prózou Svätyňa. V roku 2019 čitateľom priniesla už rozvitý príbeh výhernej prózy, a to pod názvom Svätyne. Kniha a atmosféra z nej, pripomína tú zo Žitkovských bohýň od Kateřiny Tučkovej. Kopanice, v nich skrytá dedina, nad ktorej tajomstvami bdie bylinkárka, babica, nenávidený a zároveň neodlučiteľný článok dedinského spoločenstva, Rodana. Rozpráva a pomedzi to sa vmiešava ako duch do domov, privedie na svet dieťa a odchádza. Vracia sa domov, ktorý ním už ani nie je. Tak ide naozaj domov, do lesa, k mužovi pripomínajúceho anjela, lebo les je miestom, kde niet mužov, kde je len ona, jej šťastné spomienky a príroda.
Svoj vlastný príbeh prepletá s inými obyvateľmi kopaníc, hovorí o tom, ako sa stala pôrodnou babicou, prečo k nej chodia manželia žien, ktorých deti práve odrodila, prečo je jej meno Jašek také vzácne a čo znamená milovať. Občas si pri rozprávaní dá na seba šaty, ktoré jej strhne prvý pijan, čo sa priplazí k jej chalupe. Položí na stôl múku, chlieb, možno i niečo viac a vo svojej vlastnej úbohosti žiada od Rodany to, čo mu už jeho unavená žena po šiestich deťoch dať nemôže. U Rodany, tej, čo pomáha k novému životu, hľadajú svoj vlastný, stratený.
Poetika magického realizmu dosiahla výnimočný, mysticko-desivý charakter diela o staronových spoločenských problémoch – alkohol, predsudky, šikana, znásilňovanie a násilie páchané na ženách. Dominika Madro vytvorila skvelý a zaujímavý príbeh, vložila ho do poetického textu a zmiešala s trpkou stranou reality.
Ken Follett: Piliere zeme
Piliere zeme je výnimočná kniha, v ktorej Ken Follett na príbehu o stavbe katedrály v anglickom Kingsbridgi predstavuje svoje zanietenie pre sakrálne umenie. Zároveň sa v románe rozbieha vzrušujúce a napínavé rozprávanie o poprepletaných osudoch troch rodín – najprv rodiny Toma Staviteľa, tak zvlášneho chlapca Jacka s jeho mamou Ellen, a nakoniec Alieny a Richarda – potomkov grófa zo Shiringu. Rozvíja v ňom ľúbostný príbeh, ktorý čaká známy, historicky vedený boj so zlom a nenávisťou aj z cirkevných kruhov. Majstrovstvom autora je, ako dokáže spojiť fikciu s reálnym vyobrazením historických udalostí. Zabíjanie, intrigy aj zmierenie sú v hlavnej línii. Aj keď sú Piliere zeme obsažným dielom, nepustíte ho z ruky. O tom ako kniha vznikala, sa dočítate hneď v prológu a rovnako, ako zvyšok, je to vskutku zaujímavé čítanie.
Príbeh plný napätia, záhad, bojovnosti, ctižiadosti, vášne a odvahy, vás čaká na deväťstoštrnástich stranách.