fbpx

zo života

Prekliatie menom Macko Pú

24.4.2020

Ako môže byť legendárna rozprávka prekliatím? Pre vysvetlenie sa musíme vrátiť na úplný začiatok.

Prihlásil sa do armády. Slobodne a dobrovoľne sa podujal ponoriť do zverstiev 2. svetovej vojny. Slúžil postupne v Iraku, Tunisku a Taliansku.

Macko_Pu_otec
A.A. Milne, autor príbehu Winnie the Pooh, slovensky Macko Pu, s jeho synom Christopherom Robinom.
 Foto: Api—/Getty

Bojoval s maláriou a dostal šrapnel do hlavy. To všetko podstúpil, len aby dokázal svoju mužnosť. Aby sa aspoň na chvíľku vymanil z prekliatia.

Akého, hovoríte si. Volalo sa Macko Pú (Winnie the Pooh!). Keď sa v tomto momente zasmejete, nebudem vám to vyčítať. Pri pomyslení na túto knižku a všetko, čo predstavovala, sa však Christopher Robin striasal.

Slávna kniha jeho otca sa mu stala celoživotným bremenom, s ktorým mnohokrát len ťažko bojoval.

Slávne postavičky a Stoakrový les

Alan Alexander Milne dal v roku 1921 svojmu synovi k prvým narodeninám plyšového medvedíka. Prvé meno hračky bolo Edward, Christopher Robin ho zmenil až po zhliadnutí medveďa v londýnskej Zoo, ktorý sa volal Winnie.

Milne bol úspešný autor a satirik, no aj vojnový veterán z 1. svetovej vojny. Rodinu presťahoval na perifériu Londýna do Východného Sussexu a spolu s manželkou Daphne venovali obrovské množstvo času jedináčikovi Christopherovi Robinovi.

Daphne sa so synom hrávali s plyšovými hračkami, čo bolo podľa Milnea predlohou pre knihu – s pribúdajúcimi členmi plyšového sveta Milneovcov hrávala Daphne divadielka, postavičkám prepožičiavala svoj hlas. K medveďovi do roku 1928 pribudli aj prasiatko, tiger, oslík a klokan.

Milne zase so svojim synom trávili veľa času v neďalekom Ashdownskom lese, ktorý z knižiek poznáme ako Hundred Acres Wood – Stoakrový les.

Christopher Robin poprosil svojho otca, aby o jeho plyšovom kamarátovi napísal poviedku. Otec prikývol, senzácia okolo Macka Pú sa začala poviedkou pre London Evening News s názvom Nesprávny druh včiel. Vystupovali v ňom Macko Pu aj samotný Christopher Robin.

Macko_Pu_christopher

V roku 1926 vyšla už samotná slávna kniha – Macko Pu. So slovami A.A. Milnea a krásnymi a dnes už legendárnymi ilustráciami Ernesta Sheparda.

Okamžite sa stala bestsellerom, NY Times ju odporúčal ako dokonalý darček na Vianoce: “Krásna kniha príbehov, o medveďovi, ktorý neustále zažíva nečakané dobrodružstvá a vypravuje sa na vzrušujúce cesty,” opisoval slávny denník.

Vzťah s Mackom Pú? Láska aj nenávisť

Kniha mala okamžitý úspech. Vzhľadom na to, že i samotná postava v knihe sa volá po ňom, Milneov syn Christopher Robin sa stal celebritou. Mal šesť rokov a upierali sa naňho pohľady státisícov.

Rodičia ho od toho uchrániť na počiatku ani nechceli. Dávali mu listy od fanúšikov, aby na ne odpovedal. Nosili ho na verejné čítania, v niekoľkých gramofónových nahrávkach odznie jeho hlas.

Chlapcovi to neprekážalo, práve naopak. Spočiatku si slávu užíval. Kto by to v jeho veku cítil inak? S postupom času vznikali pokračovania príbehov slávneho Macka, a Christopher Robin nedokázal uniknúť čoraz sa zväčšujúcemu tieňu slávnych príbehov.

“Christopher Robin si sprvoti užíval slávu, frustrácia prišla neskôr,” vysvetľuje pre The Smithsonian Ann Thwaite, autorka biografie A. A. Milneho z roku 1990.

Začal s tým bojovať na internátnej škole, na ktorú nastúpil v roku 1930, kde ho šikanovali, vysmievali sa mu. Nepočúvali, že postavička v knihe nie je on. Že on je iný. Chlapec sa cítil nepochopený, osamelý, a všetko začal dávať za vinu svojmu otcovi a jeho fiktívnemu svetu.

Macko_Pu_detstvo
Christopher Robin v detstve a jeho kamarát Winney
zdroj: Shutterstock

Rodičom sa to počúvalo len veľmi ťažko. Po niekoľkých rokoch Milne zanechal písanie detskej literatúry. Chcel to všetko nechať za sebou. Čiastočne aj kvôli svojmu synovi. “Cítil som, že Christopher Robin má viac publicity, ako som si preňho predstavoval. Nechcem, aby si CR Milne prial, aby tie iniciály znamenali Charles Robert,” napísal Milne v autobiografii s názvom Už je neskoro.

Christopher si po vysokej škole nedokázal nájsť zamestnanie, trval na tom, že kvôli Mackovi Pú nedokáže naplniť svoj potenciál. Odcudzoval sa svojim rodičom, matku nevidel jej posledných 15 rokov života. O svojom otcovi dokonca povedal, že sa k sláve vyštveral po jeho nedospelých ramenách.

Odišiel na vojnu, vrátil sa traumatizovaný.

Na 60. výročie prvej knihy o Mackovi Pu, napísal kritik Chris Powling podľa BBC toto: “Existovalo niekedy viac trpiace dieťa než Christopher Robin?”

Mnoho rokov, vrátane posledných dekád svojho života, vlastnil kníhkupectvo, v ktorom predával aj slávne knihy svojho otca. Zomrel v roku 1996, mal 75 rokov.

Napísal tri autobiografie, v jednej z nich, s názvom The Enchanted Places z roku 1974 nazval svoj vzťah k slávnemu dielu svojho otca “love-hate relationship” – láska aj nenávisť.

Nikdy necítil prílišný sentiment k tomuto dielu, svoj podiel na otcovom dedičstve predal a zriadil fond pre svoju dcéru trpiacu mozgovou obrnou.

Najslávnejší plyšový medvedík

Z Macka Pú sa stala miliardová značka, najslávnejší popkultúrny plyšový medvedík. V roku 2006 dostal oranžový Medvedík darček k okrúhlym narodeninám – hviezdu na Hollywoodskom chodníku slávy.

Dovedna sa predalo viac než 20 miliónov kópií príbehov o Mackovi Pu v 50 jazykoch. Latinská verzia knihy sa stala jedinou v histórii latinskej literatúry, ktorá sa stala bestsellerom New York Times.

Macko Pu_disney
Verzia Macka Pu v Disney podaní.
Zdroj: Shutterstock

Pôvodné plyšové hračky, ktoré sa stali predlohou pre knihu, sú súčasťou stálej expozície New Yorskej knižnice. V roku 1966 prinieslo Disney prvý krátkometrážny animovaný film s názvom Macko Pu a medový strom. Spoločnosť kúpila značku v roku 2001.

Medvedík so svojimi kamarátmi sa dovedna objavili v štyroch knihách (dve z nich napísal A. A. Milne), mnohých animovaných adaptáciách, rozhlasových hrách a a stali sa aj populárnou atrakciou v zábavných parkoch ako Disneyland.

Nedávno navyše vznikol aj celovečerný film o komplikovanom vzťahu Christophera Robina a jeho otca a ako slávna postavička ovplyvnila jeho život – volá sa Zbohom, Christopher Robin.

“Vyrastal som s týmito knihami. Milneove slová a Shepardove ilustrácie sa stali látkou britského života,” hovorí Simon Vaugh, jeden zo scenáristov filmu.

Jeho kolega Frank Cottrell-Boyce dodáva: “Knihy o Mackovi Pu boli napísané na čítanie pre malé deti. Príbehy ponúkajú hlboký a krásny moment medzi rodičom a dieťaťom pred zaspávaním. To je to najhlavnejšie – prichádza to z lásky.”

Rovnaké pocity, ako mal Christopher Robin k dielu prezentoval aj autor pôvodných slávnych ilustrácií Ernest Shepard. Dlhé roky tvrdil, že práve Macko Pu zatienil všetky iné jeho aktivity, ktoré sa dostali do jeho tieňa. Pred smrťou nazval Macka Pu “tým hlúpym starým medveďom.”

6 likes

Author

Zoran Boškovič

Vyštudovaný novinár po anabáze v médiách teraz pracuje v reklamke. Miluje čítanie, najmä také, ktoré ho dokáže vystrašiť, čo sa dosiať podarilo iba Stephenovi Kingovi a H.P. Lovecraftovi. To isté platí pre filmy, no v tomto smere sa to podarilo už viacerým. Uvidíte ho buď čítať, pozerať filmy, alebo sa smiať. Divoko smiať.

Comments (1)

  • 22 mája, 2020 by Charles Robert

    Charles Robert

    Článok o osude chlapca z Macka Pu je výborný, ale je tam chyba: v nedávnom celovečernom filme ide o vzťah dospelého Christophera Robina k svojej dcérke a manželke, nie k svojmu otcovi.

Your email address will not be published.

*/?>