fbpx

O knihách

Erin Morgenstern – Bezhviezdne more

31.8.2020

Značky:, ,

Milí čitatelia, toto je vyznanie lásky pre vás

Vydajte sa na cestu na miesto, kde sa rozprávky a staré príbehy stávajú skutočnosťou a kde čas plynie úplne inak.

Erin Morgenstern: Bezhviezdne more

Zachary Ezra Rawlins je knihožrútom v pravom slova zmysle. Celý deň má nos takpovediac zapichnutý v knihách, obracia jednu stránku za druhou a na príbehy má vycibrený vkus.

Keď sa jedného dňa vyberie do univerzitnej knižnice, zaujme ho polička s knihami od neznámych autorov. Jednu z nich si požičia a preskúma tak príbeh ukrytý v jej vnútri.

Už pri jej požičiavaní sa však zarazí. Kniha sa totiž nenachádza v žiadnych knižničných záznamoch.

Číta príbeh z vlastného života

Zachary Ezra Rawlins číta jednu časť záhadnej knihy za druhou. Tretia časť príbehu ho však nesmierne prekvapí. Je v ňom ukrytý príbeh z jeho vlastného života, ktorý prežil pred niekoľkými rokmi.

Od toho momentu Zachary nedokáže na knihu prestať myslieť. Ako je možné, že autor dokázal do detailu opísať deň z jeho života, o ktorom nikomu nepovedal? A kto vlastne stojí za záhadnou knihou?

Zachary sa rozhodne zistiť o knihe, ktorej časť sa odohráva na mieste zvanom Bezhviezdne more, čo najviac. Pri svojom pátraní natrafí na tri symboly – včelu, meč a kľúč, ktoré ho zavedú až na maškarný ples v New Yorku.

Až tam sa začína skutočné dobrodružstvo, z ktorého však nemožno len tak jednoducho vykĺznuť.

Postupne spoznáva osoby, vďaka ktorým sa môže dozvedieť viac nielen o knihe, ale aj o mieste, na ktoré sa dostal. Sú tu však aj takí, pred ktorými si musí dávať väčší pozor.

Príbehy sa postupne spoja do jedného

Spoločne s hlavným hrdinom tak až postupne spoznávame miesto, na ktoré sa v skutočnosti dostal. Erin Morgenstern nám však jednotlivé informácie podáva postupne, vo viacerých prepletených príbehoch, ktoré sa postupne spoja a vytvoria jeden ucelený príbeh.

A tak okrem Zacharyho príbehu spoznávame aj tie o istom Včelárovi, Osude, maliarke, neznámom dievčati či baladu o Simonovi a Eleanor.

Tie sa spočiatku môžu zdať ako prebytočné a nepodstatné, no každou ďalšou kapitolou do seba postupne zapadnú.

Vyznanie lásky všetkým čitateľom

Aj na tomto príbehu vidieť pôsobivú fantáziu Erin Morgenstern, ktorá azda nepozná hranice. S príbehom sa dokázala nesmierne vyhrať. S príbehom, ktorý je akýmsi vyznaním lásky všetkým čitateľom, s ktorými spoločne hľadá odpoveď na to, aká je skutočná sila príbehov.

„Morgensternovej štýl, najmä v častých Grimmovských intermezzách, využíva agresívne jednoduchú detskú literárnu syntax na opísanie neobvyklých prostredí, ktoré sú buď opulentné, alebo chátrajúce. Jej schopnosť vykresľovať tieto priestory je pozoruhodná,“ napísal v roku 2019 New York Times v spojitosti s jej najnovším románom Bezhviezdne more.

Svoje majstrovstvo autorka dokázala už v románe Nočný cirkus z roku 2010, ktorého dej zasadila do obdobia prelomu 19. a 20. storočia. V tomto príbehu sú hlavnými hrdinami dvaja mladí kúzelníci, ktorí už od malička vedia, že sa spolu stretnú v súboji v netradičnom cirkuse Cirque des rêves, ktorý otvára za súmraku a zatvára za úsvitu.

Výnimočnosť románu zároveň podčiarkuje aj nádherné spracovanie knihy. Dokonale tak vystihuje a potvrdzuje fantáziu autorky a spoločne s príbehom tak vytvára jedinečnú súhru.

2 likes

Author

Caroline Turazová

Volám sa Caroline a pochádzam z menšieho mesta na strednom Slovensku. Som študentkou medicíny, no ani popri tejto náročnej škole som nestratila svoje mnohé koníčky! Veľmi rada fotím, píšem, kreslím, tvorím, objavujem nové miesta... Jednou z mojich najväčších lások sú však knihy, s ktorými trávim takmer každý deň. Rada sa vŕtam v kníhkupectvách či preplnených antikvariátoch a vždy mám problém vybrať si len jednu knihu.

Your email address will not be published.

*/?>