fbpx

zo života

Časozberný album, ktorý obsahuje dva svety

28.6.2021

Katka Knechtová vydala nový štúdiový album Svety.

Katarína Knechtová Svety
Foto: Lukey

Speváčka Katka Knechtová patrí k tomu najlepšiemu, čo sa za ostatných 20 rokov na popovej scéne zrodilo. Bola súčasťou kultovej Pehy, do konca 20. storočia robila vokály v ďalšej kultovke, Táslerovej IMT Smile.

Sólovú tvorbu speváčky odštartoval debutový album Zodiak, titulnou skladbou V svetle žiariacich hviezd. Jej hudobné konto obohacujú hity: Mujo Bože, Svetlo s tmou, Motýľ Hlavolam, V Krajine Zázrakov, ktoré zazneli nejednom komerčnom rádiu.  

Zvukovo pestrý album

Na novom albume Svety, ktorý zachytáva jej hudobný časozber, pracovala štyri roky. Okrem hlavnej témy medziľudských vzťahov, odhaľuje nielen všetky pocity, emócie interpretky, ale aj zákutia oboch svetov: osobný, hudobný, v ktorých speváčka žije.

Katka uviedla pre médiá: “Svety – moje, vaše a v neposlednom rade naše spoločné. Ja v tom vašom a vy v tom mojom. Svety považujem za svoj najkomplexnejší album. Pracovala som na ňom priebežne. Keď bol čas, keď bola chuť a voľné nahrávacie štúdio. A to sú pre mňa ideálne podmienky. Najmä z toho dôvodu, že som sa mohla k pesničkám vracať, mať zdravý odstup, nechať niektoré veci vyzrieť, pracovať v pokoji, bez časového stresu a hlavne k vlastnej spokojnosti“.

Album je mixom popovej a rockovej balady s nádychom elektro- hudby z prelomu 80-tych až 90-tych rokov. Samotný vokál speváčky je krásne prispôsobený k danej pesničke.

Album je zvukovo pestrý, pretože sú na ňom rockové piesne, tak trošku aj vplyv 80. rokov, elektronika a balady. A dva duety, aktuálny singel s Adamom Ďuricom Takí sme a ďalší s mojim českým kamarátom Michalom Hrůzom,“ dodáva Knechtová v rozhovore pre Rádio Jemné.

Knechtová sa hľadá

Pesnička FEA, s ktorou ste sa mohli stretnúť už na albume Premeny, ukázala dve zaujímavé línie. Tou prvou sú originálne poňaté témy piesní o láske cez chemické procesy, ktoré sa dejú v tele v čase zamilovania sa. Druhou líniou je vizuálne stvárnenie, ktoré Knechtová nepoňala ako kulisu ku skladbe, ale ako jej plnohodnotný doplnok.

Katarína Knechtová Svety album
Foto: Lukey

Rádiový hit Takí sme, ktorého text napísala Silvia Kaščáková a Knechtová, obsahuje silu vo vlastnej emócii, presvedčí nás samotným textom a čistým akustickým zvukom.

Speváčka hovorí v rozhovore pre rádio Rádio Jemné: “Už keď som tú pesničku skladala, počula som v nej mužský hlas, ktorý by ladil s mojou farbou hlasu, aby spevy vynikli v refrénoch. Z toho vyšla voľba na Adama Ďuricu. Bol to výborný nápad, Adam hneď zareagoval, skladba sa mu páčila, celé to zafungovalo, bola to príjemná spolupráca. S nahrávkou som veľmi spokojná, je presne taká, ako som to počula už na začiatku. Chcela som, aby mala správnu myšlienku a emóciu. Teším sa, že pesnička ide medzi ľudí.”

Ako kráľovná rozprávkových víl sa speváčka predstavila v piesni Sen. Autorom lyrického textu je Martin Fefe Žúži z Hexu, ktorý už v minulosti pre speváčku napísal song Motýľ hlavolam.

Atmosféra tejto piesne dostala ľúbivý minimalistický klavírny podklad v pasážach, v ktorých znie Katkin naliehavý hlas a naopak, tam, kde stoja v popredí úderné bicie, je spev krehký. Nakoniec sa to celé premieša a vynikne vyvíjajúca intenzita tónu.

Katarína Knechtová je speváčka, od ktorej vždy môžeme očakávať skladbovú rôznorodosť a pestrosť. Jej falzet a farba hlasu sa krásne prispôsobujú k rôznym hudobným žánrom, ktoré speváčka produkuje.

Katka Knechtová je hudobná stálica, zdá sa však, akoby sa hľadala v štýle hudby, ktorá sa odzrkadľuje v kvalite tvorby, ktorú vydala na albume Svety.    

9 likes

Author

Lukey

Your email address will not be published.

*/?>