fbpx

zo života

Ak chrániš vlastný život, vzdáš sa všetkého

31.3.2021

Extrémne životné podmienky vedú Anku tŕnistou cestou podsvetia. Zdá sa, že číhajúce hrozby nemajú konca.

Algorytmus lásky Lenka Kyselicová

Talentovanej Lenke Kyselicovej vyšli vo Vydavateľstve Motýľ tri knihy, ktoré u slovenských čitateľov zožali úspech. Algoritmus lásky je poslednou z nich a na knihovníckych pultoch je od minulého roku.

Lenka Kyselicová v Algoritme lásky prekvapuje výnimočnou tematikou. Koľkokrát sa dej slovenskej knihy odvíjal od programu na ochranu svedkov? Už prológ emočne zaujme čitateľa, keď ho privedie do prostredia vrážd, drog a samoty.

Autorka drží čitateľa v mučivej neistote. Na nezodpovedané otázky nabaľuje stále ďalšie súvislosti, ktoré len zväčšujú všetky otázniky. Každá stránka nás núti pokračovať v čítaní a v hľadaní odpovedí.

Zlom, Odvaha, Nádej, Láska

Toto sú názvy štyroch celkov, do ktorých je kniha rozdelená. Tieto názvy vystihujú motívy, ktorým sa budú nasledujúce kapitoly venovať. Kniha je plná myšlienok, ktoré podnecujú úvahy o láske, priateľstve a životných prioritách.

Dej je vyrozprávaný z dvoch uhlov – Filipovho a Hankinho. Hanka je meno, ktoré získala Anka po tom, čo sa stala svedkyňou a dostala sa do programu na ochranu svedkov. Svoju identitu musí neustále skrývať a to pre ňu predstavuje veľkú psychickú záťaž. Na jednom mieste knihy vraví: „Rozhodla som sa všetkých vzdať. Znovu. Ani neviem, po koľký raz to už bolo.“

Filipove kapitoly sú zaujímavé tým, že autorka prenikla do mysle mladého muža. Jeho jazyk je agresívnejší a vulgárnejší, čím je posilnená miera autenticity. Filip je plný vlastných problémov, ktoré sa tiahnu od nezhôd s otcom, cez maminu rakovinu až po samovraždu brata, po ktorej sa musí starať o svoju tehotnú švagrinú. Napriek tomu jeho postava do knihy vdýchla humor.

Vzťah Filipa a Hanky je neobyčajne realistický. Nie je to milostný príbeh dvoch postáv, ktoré si zaľúbene padnú do náručia. Láska sa prebúdza postupne a cit je tak racionálny, ako môže byť len pri dvoch matematikoch.

Algorytmus lásky

Názov knihy je patričný. Každý moment strachu, neznáma alebo prostého ticha je vyplnený počtami. Ako ďaleko to je? Koľko schodov treba prejsť? Aká dlhá doba prešla v sekundách, minútach a hodinách?

Filip aj Hanka sú študentmi matematiky a čísla sú ich každodennosť. Okrem toho majú spolu so svojimi spolužiakmi záľubu v Marvel filmoch. Marathór je ďalším plusovým bodom pre autorku od všetkých fanúšikov týchto komiksov.

Autorka nám v diele nedovolí povoliť z pozornosti. Dosiahla, že ani komplikované matematické rovnice nepôsobia v knihe fádne, ba naopak, sú príjemným osviežením textu. Okorenením knihy je aj zoznam úloh, ktorý svojou elementárnosťou prinesie kvapku rozptýlenia v návale tragiky príbehu.

Presah zo Slovenska

Pri niektorých kapitolách je ľahké zabudnúť, že čítame slovenskú Young Adult knihu. Autorka nás dokonca svojimi detailnými opismi vezme na cestu po Európe.

V Doslove je čitateľ priamo konfrontovaný problematikou rodového násilia. Algoritmus lásky je kniha plná bolesti, ktorá zasiahne tie najcitlivejšie miesta. Je to kniha plná strachu z neznámeho, z neúspechu a z dotykov. Je to kniha o neoprávnenej hanbe. Ale je to aj kniha o láske, ktorá vie aspoň na moment spomaliť lavínu nešťastí.

Ako dlho však môže človek žiť bezstarostným životom? „Šťastie, och, ty bájne prchavé šťastie. Prečo si ma tak zaslepilo?“

1 likes

Author

Veronika Žatkovičová

Mojou najvýraznejšou vlastnosťou je, že radšej počúvam ako hovorím. Väčšina mojich dní sa nesie v znamení čítania a písania, pretože okrem posadnutosti novými knihami a písaním recenzií, som študentkou slovenského jazyka a literatúry. Vyhľadávam samotu a milujem, keď sa môžem topiť vo vlastných myšlienkach. Mojou úchylkou sú knihy z antikvariátov, ktoré zbieram, no málokedy sa dostanem k ich prečítaniu. Snívam o šťastnej rodine, preplnenej knižnici a o vlastnej knihe...

Your email address will not be published.

*/?>