fbpx

O knihách

Young adult. Cesta tínedžerov k literatúre

29.3.2021

Michaela Ella Hajduková, známa svojimi knihami s historickou tematikou, prišla v roku 2020 so svojou prvou Young Adult knihou Netopierka. Nájdeme v nej všetko, čo bežný tínedžer od knihy očakáva – lásku, vášeň, emócie, útrapy, prekvapivé zvraty aj rýchlo plynúci dej.

Netopierka Začítaj sa Michaela Ella Hajduková

Drogy, sex a alkohol. To je to, čo si predstavíme, keď je reč o klubovej rockovej kapele. Tento predsudok láme Michaela Ella Hajduková v knihe Netopierka. Ukáže nám, že byť speváčkou známej kapely prináša oveľa viac komplikácií.

Kde korení zármutok?

Autorka knihu začína prológom, ktorého dej sa odohráva v apríli 2018. Čitateľ sa tu prvýkrát stretne s Lindou, ktorá sa utápa v hlbokom žiali. V prvej kapitole nás autorka vráti späť do roku 2017 a my sledujeme cestu, ktorú protagonistka musí prejsť.

Sedemnásťročná Linda má už dosť sťahovania sa, zháňania si nových kamarátov a spoznávania nových škôl. Od spolužiačok sa líši svojou vyspelosťou. Nie je však jediná, ktorá musí navštevovať školského psychológa. Spolu s autorkou nájdeme odpovede na to, aké rozmanité nástrahy musia prekonávať mladé dievčatá a aké traumy si v sebe nesú.

Fanúšikov Baudelaira určite poteší názov kapely Kvety zla, v ktorej spieva  nadmieru talentovaná Netopierka. Kvety zla sa z malého mestského rockového klubu dostanú do vypredaných športových hál. Zvládne Netopierka skrížiť školu, kapelu, zakázaný vzťah a veľký záujem médií?

Príliš jednoduchý dej?

Hajduková vie veľmi rýchlo prekabátiť čitateľa svojim obyčajným a hovorovým autorským jazykom, pri ktorom očakávame oddychový, voľne plynúci dej. Vzbudí v čitateľovi dojem, že dobehol jej zámery a vie predvídať príbeh až do konca. O to viac prekvapia nečakané zvraty a závery jednotlivých dejových línií.

Čitateľ bude s postavami prežívať každú emóciu so zimomriavkami a rozbúchaným srdcom. Momenty hlbokého utrpenia a prežívania tráum Lindy alebo maximálny úspech a šťastie celonárodne známej kapely umožňujú nazrieť pod povrch postáv. Zistíme, že ani splnené sny nemusia znamenať dokonalý život.

„Chcela som iba spievať…“

Netopierka je plná hudby a hlbokých textov piesní. Avšak nevýhodou naplnených hudobných snov je enormný záujem médií a bulváru. Čo sa stane, ak uvidí matka svoje neplnoleté dieťa v bezvedomí na prvej strane novín s titulkom: „ALKOHOL ALEBO DROGY?!“

Slávu a šťastie Netopierky vystriedal jej strach o svoje súkromie. Začali sa objavovať falošní priatelia, ktorí prahli po jej úspechu.

Autorka sa zamyslela nad vplyvom bulvárnych časopisov na mladých ľudí. Kamarát alebo Popcorn sú často pre tínedžerov hodnoverným zdrojom informácií o známych osobnostiach.

Linde pomáha školský psychológ Erik zahojiť vnútorné rany, ktoré v nej zanechala predošlá škola. Autorka čitateľovi nehovorí, čo je správne a čo nie. Ukazuje len, že nepremyslené rozhodnutia môžu spôsobiť traumy, z ktorých sa ťažko zotavuje.

Okrem toho, že je Netopierka prvou Young Adult knihou Hajdukovej je aj prvou, ktorá sa odohráva výlučne na Slovensku a prvou bez mysteriózneho prvku. Na svojich sociálnych sieťach o knihe vraví: Čo sa stane, keď vznikne cit tam, kde by nemal? Hudba, sláva, bulvár… Ale aj vzťahy, intimita a láska.“

0 likes

Author

Veronika Žatkovičová

Mojou najvýraznejšou vlastnosťou je, že radšej počúvam ako hovorím. Väčšina mojich dní sa nesie v znamení čítania a písania, pretože okrem posadnutosti novými knihami a písaním recenzií, som študentkou slovenského jazyka a literatúry. Vyhľadávam samotu a milujem, keď sa môžem topiť vo vlastných myšlienkach. Mojou úchylkou sú knihy z antikvariátov, ktoré zbieram, no málokedy sa dostanem k ich prečítaniu. Snívam o šťastnej rodine, preplnenej knižnici a o vlastnej knihe...

Your email address will not be published.

*/?>