John Steinbeck pozýva na životnú púť v cestopisnom románe Potulky s Charleym.
John Steinbeck je meno, ktoré netreba špeciálne predstavovať. Je to jeden z najznámejších amerických spisovateľov, nositeľ Nobelovej ceny za literatúru a laureát Pulitzerovej ceny. Do povedomia spoločnosti sa zapísal predovšetkým románmi Hrozno hnevu, či O ľuďoch a myšiach.
Vydavateľstvo Absynt sa však rozhodlo obohatiť čitateľov o kúsok z jeho cestopisnej tvorby. A tak, vďaka nim, sa prvýkrát na slovenský knižný trh dostáva preklad cestopisu Potulky s Charleym.
Po stopách Ameriky
Amerika je obrovskou spleťou najrôznejších kultúr. Do jej prostredia vsádzal dej aj samotný velikán svetovej literatúry, John Steinbeck. Jedného dňa sa rozhodol, že je načase si osviežiť obraz o jej fungovaní. Začne pracovať na pláne precestovať Ameriku z východu na západ a späť. Zabezpečí si obytný dom, zbalí svojho verného pudlíka Charleyho a vydajú sa spolu na dlhé putovanie za pravdou.
Víta ho krajina mnohých tvárí. Zem, ktorá sa líši od štátu k štátu. Kde nehostinnú zimu strieda hrejivé objatie slnka. Kde obyvatelia používajú rôzne dialekty, líšia sa vzorcami správania či nárečím. No napriek tomu ich spája príslušnosť k rovnakej krajine.
Popri cestovaní si píše zápisky a zhŕňa dojmy, ktoré v ňom zanechávajú ľudia a prostredie. Zamýšľa sa nad tým, ako vnímame svoje okolie. „Jestvuje pestrá paleta možných svetov – všetko závisí od toho, aký deň práve prežívame – a čosi podobné platí aj o mne. Mením sa s povahou dňa, ako opál mení farbu a vnútornú žiaru. Sú chvíle, na ktoré človek len tak nezabudne, ostrým večným perom sa mu zapíšu na stránky pamäti a vryjú sa do srdca, odkiaľ ich nik nevymaže, “ zhodnotil spisovateľ svoje rozpoloženie počas nekonečných ciest.
Kritický sprievodca Steinbeck
Samotný autor je zárukou skvelého čitateľského zážitku. A presne taký bol. Príbeh priateľstva, poznávania seba samého, ľudskej povahy a skutočnej podstaty svojej krajiny. Rozprávanie pútavé, úprimné, doplnené kvetnatými opismi prírody a charakterov ľudí. Navyše okorenené humorom a jemným sarkazmom.
Hoci sa cestopis Potulky s Charleym číta s ľahkosťou, to mu neuberá na hĺbke. Úsmevné situácie striedajú tie temnejšie. Samota, choroba, smútok, kritika spoločnosti a sklamanie z konania ľudí. Nevynechávajúc ani výsostne aktuálnu tému rasizmu v USA. Neznášanlivosť a polarizácia spoločnosti bola súčasťou koloritu krajiny v minulosti a tento stav pretrváva dodnes. Súčasné nepokoje za veľkou mlákou sú len dôkazom toho, že americká komunita sa ani za pomerne dlhý čas nedokázala s danou problematikou popasovať.
Okrem toho, že sa autor stáva kritickým sprievodcom po rodnej krajine, odhaľuje čitateľovi aj kus zo svojho súkromia. Hovorí o svojej manželke, blízkej rodine či priateľoch. Spomína na udalosti, ktoré sa mu prihodili a hodnotí svoj život. Pohodový tón, ktorý príbehu dodal, sa nesie celou knihou. A tým zabezpečil, že sa cítite ako pri pútavom rozprávaní svojho blízkeho priateľa.
Kniha pre každého
Vydavateľstvo Absynt si počas svojej existencie už vyslúžilo známku vysokej kvality. Prekrylo dieru na knižnom trhu a pravidelne prináša reportáže z celého sveta, či venuje pozornosť histórii a horúcim problémom spoločnosti. Nie všetci však našli záľubu v takomto koncepte. No knihou Potulky s Charleym sa to môže zmeniť.
Ide o dielo, ktoré si dokáže nájsť čitateľov naprieč celým spektrom milovníkov kníh. Je to výborné, optimistické čítanie, vhodné úplne pre každého. Cestopis hľadiaci na krajinu cez oči slávneho spisovateľa, navyše v čarovnom vizuálnom prevedení.
A hoc sa javí ako nenáročná oddychová kniha, odhaľuje omnoho viac, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Prináša nespočetne veľa silných momentov a myšlienok, ktoré vás donútia premýšľať aj nad svojím životom.
„Na tento výlet som sa podujal s cieľom dozvedieť sa niečo o Amerike, ale som múdrejší? Možno som sa aj niečo dozvedel, ale netuším, čo vlastne. Záverov mám, koľko chceš, celú kopu odpovedí na rôzne hádanky, ale bude to stačiť?”