fbpx

O knihách

Hviezda literatúry sa opäť uchádza o pozornosť

25.6.2020

John Steinbeck pozýva na životnú púť v cestopisnom románe Potulky s Charleym.

John Steinbeck je meno, ktoré netreba špeciálne predstavovať. Je to jeden z najznámejších amerických spisovateľov, nositeľ Nobelovej ceny za literatúru a laureát Pulitzerovej ceny. Do povedomia spoločnosti sa zapísal predovšetkým románmi Hrozno hnevu, či O ľuďoch a myšiach.

Vydavateľstvo Absynt sa však rozhodlo obohatiť čitateľov o kúsok z jeho cestopisnej tvorby. A tak, vďaka nim, sa prvýkrát na slovenský knižný trh dostáva preklad cestopisu Potulky s Charleym.

„Cestu naprieč Amerikou by som prirovnal k slávnostnej večeri s mnohými chodmi, na ktorú pozvali vyhladovaného človeka,” hovorí nobelista John Steinbeck.
zdroj: FB pantarhei.sk

Po stopách Ameriky

Amerika je obrovskou spleťou najrôznejších kultúr. Do jej prostredia vsádzal dej aj samotný velikán svetovej literatúry, John Steinbeck. Jedného dňa sa rozhodol, že je načase si osviežiť obraz o jej fungovaní. Začne pracovať na pláne precestovať Ameriku z východu na západ a späť. Zabezpečí si obytný dom, zbalí svojho verného pudlíka Charleyho a vydajú sa spolu na dlhé putovanie za pravdou.

Víta ho krajina mnohých tvárí. Zem, ktorá sa líši od štátu k štátu. Kde nehostinnú zimu strieda hrejivé objatie slnka. Kde obyvatelia používajú rôzne dialekty, líšia sa vzorcami správania či nárečím. No napriek tomu ich spája príslušnosť k rovnakej krajine.

Popri cestovaní si píše zápisky a zhŕňa dojmy, ktoré v ňom zanechávajú ľudia a prostredie. Zamýšľa sa nad tým, ako vnímame svoje okolie. „Jestvuje pestrá paleta možných svetov – všetko závisí od toho, aký deň práve prežívame – a čosi podobné platí aj o mne. Mením sa s povahou dňa, ako opál mení farbu a vnútornú žiaru. Sú chvíle, na ktoré človek len tak nezabudne, ostrým večným perom sa mu zapíšu na stránky pamäti a vryjú sa do srdca, odkiaľ ich nik nevymaže, “ zhodnotil spisovateľ svoje rozpoloženie počas nekonečných ciest.

Kritický sprievodca Steinbeck

Samotný autor je zárukou skvelého čitateľského zážitku. A presne taký bol. Príbeh priateľstva, poznávania seba samého, ľudskej povahy a skutočnej podstaty svojej krajiny. Rozprávanie pútavé, úprimné, doplnené kvetnatými opismi prírody a charakterov ľudí. Navyše okorenené humorom a jemným sarkazmom. 

Hoci sa cestopis Potulky s Charleym číta s ľahkosťou, to mu neuberá na hĺbke. Úsmevné situácie striedajú tie temnejšie. Samota, choroba, smútok, kritika spoločnosti a sklamanie z konania ľudí. Nevynechávajúc ani výsostne aktuálnu tému rasizmu v USA. Neznášanlivosť a polarizácia spoločnosti bola súčasťou koloritu krajiny v minulosti a tento stav pretrváva dodnes. Súčasné nepokoje za veľkou mlákou sú len dôkazom toho, že americká komunita sa ani za pomerne dlhý čas nedokázala s danou problematikou popasovať.

Okrem toho, že sa autor stáva kritickým sprievodcom po rodnej krajine, odhaľuje čitateľovi aj kus zo svojho súkromia. Hovorí o svojej manželke, blízkej rodine či priateľoch. Spomína na udalosti, ktoré sa mu prihodili a hodnotí svoj život. Pohodový tón, ktorý príbehu dodal, sa nesie celou knihou. A tým zabezpečil, že sa cítite ako pri pútavom rozprávaní svojho blízkeho priateľa.

John Steinbeck bol americký spisovateľ, jeden z najznámejších amerických spisovateľov
 20. storočia a nositeľ Nobelovej ceny za literatúru.

zdroj: steinbeck.org

Kniha pre každého

Vydavateľstvo Absynt si počas svojej existencie už vyslúžilo známku vysokej kvality. Prekrylo dieru na knižnom trhu a pravidelne prináša reportáže z celého sveta, či venuje pozornosť histórii a horúcim problémom spoločnosti. Nie všetci však našli záľubu v takomto koncepte. No knihou Potulky s Charleym sa to môže zmeniť.

Ide o dielo, ktoré si dokáže nájsť čitateľov naprieč celým spektrom milovníkov kníh. Je to výborné, optimistické čítanie, vhodné úplne pre každého. Cestopis hľadiaci na krajinu cez oči slávneho spisovateľa, navyše v čarovnom vizuálnom prevedení.

A hoc sa javí ako nenáročná oddychová kniha, odhaľuje omnoho viac, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Prináša nespočetne veľa silných momentov a myšlienok, ktoré vás donútia premýšľať aj nad svojím životom.

„Na tento výlet som sa podujal s cieľom dozvedieť sa niečo o Amerike, ale som múdrejší? Možno som sa aj niečo dozvedel, ale netuším, čo vlastne. Záverov mám, koľko chceš, celú kopu odpovedí na rôzne hádanky, ale bude to stačiť?”

6 likes

Author

Andrea Gálová

Knihožrútka strednej úrovne.V mojom vnútri vždy zvádzajú boj dve osobnosti: zasnívaná idealistka a nekompromisná realistka. Zvyčajne sa dohodnú a urobia kompromis ? Milujem vôňu nových kníh a vzduchu po daždi ,kávu vo všetkých jej formách a kvety. Môjmu knižnému srdcu sú blízke reportáže, trilery a romány, nepohrdnem ani kvalitnou klasikou. Veľkým prianím je,aby deň mal viac ako 24 hodín a ostalo tak viac času na čítanie.

Your email address will not be published.

*/?>