fbpx

O knihách

Donna Tartt – Keď jedna vražda nestačí…

19.6.2020

Príbeh študentov gréckeho seminára zahalený pod rúškom tajomstva.

Hlavným hrdinom príbehu Tajný príbeh od Donna Tartt je dvadsaťosemročný Richard Papen, ktorý sa vracia do obdobia spred necelých desiatich rokov, ktoré mu zásadným vplyvom zmenili celý život.

Richard vyrastal v meste Plano v Kalifornii. Jeho rodičia dúfali, že po strednej škole bude pokračovať v otcových šľapajach a podobne ako on bude pracovať pri čerpadle na vlastnej benzínovej stanici. On však túžil po vzdelaní, a tak sa rozhodol pokračovať na lekárskej prípravke.

Strhujúci debut autorky svetového bestsellera Stehlík
foto: Caroline Turazová

Počas štúdia však veľmi rýchlo prišiel na to, že medicína nie je to, čo by ho v živote napĺňalo. Učarovala mu totiž gréčtina.

Po prípravke sa tak prihlásil na Hampdenskú univerzitu vo Vermonte, v štáte New England. Dostať sa však na seminár z gréčtiny nebolo vôbec jednoduché. Viedol ho nesmierne zaujímavý a tajomný muž, Julian Morrow, ktorý si však svojich študentov dôsledne vyberal.

„Práca?“ začudoval sa raz, keď som tak nazval našu činnosť na seminároch. „Naozaj pokladáte to, čo robíme, za prácu?“

„A čo iné by to mohlo byť?“

„Ja by som to skôr nazval ušľachtilou hrou.“

Skupina 5 študentov na čele s profesorom Julianom, ktorí okolo seba vysielali akúsi zvláštnu auru, sa tak pre Richarda stala nedosiahnuteľnou métou. Zhodou okolností sa mu však podarí dostať sa medzi nich, no stále však má pocit, že ho ostatní neprijali.

Postupom času ich však spoznáva čoraz bližšie. „…bytosti, ktoré som od prvých dní pokladal za chladné, neprístupné figuríny, akoby sa z ničoho nič prebudili zo sna; ožívali, pretiahli sa a premenili sa na normálnych, živých ľudí. Trvalo to síce ešte zopár mesiacov, kým sa definitívne roztavil pancier klamného pozlátka a nezvyklej záhadnosti, ktorý mi bránil veci vidieť objektívne…“

Zlatá mládež

Bližšie tak spoznáva Henryho, ktorý je stále zahrabaný v knihách a celú ich skupinu vedie, Edmunda prezývaného Bunny, ktorý si rád vystrelí z každého, keď ho pozve na večer, dvojčatá Camillu a Charlesa, ktorí majú až neobvykle blízky vzťah či Francisa.

Vďaka jeho spomienkam sa tak dostávame čoraz bližšie k tejto nezvyčajnej pätici priateľov,  ktorých zbohatlícky spôsob života sa prejavuje aj na ich správaní či trávení voľného času. Vyskúšali už snáď všetko, alkohol, drogy či iné omamné látky. Aby zahnali nudu, sú však schopný zájsť až za úplné hranice.

Jednou vraždou to však nekončí. Richarda postupne zasväcujú do svojich plánov a aby ich zločin nebol prezradený, zosnovajú ďalší dokonalý zločin.

O ňom sa dozvedáme už hneď v prológu, kde nám Donna Tartt odhaľuje, kto sa stane ďalšou obeťou. Avšak aj keď sa môže zdať, že o príbehu vieme už naozaj všetko, aj posledné strany prinášajú ďalšie nečakané zvraty.

Kritika ju takmer odradila od písania

Keď v roku 1992 dvadsaťosemročná Donna Tartt debutovala práve s týmto románom, Tajný príbeh (orig. The Secret History), ktorý sa mal najprv volať aj The God of Illusions, stal sa okamžite bestsellerom.

Trvalo jej takmer 9 rokov každodenného písania, pokiaľ napísala takýto rozsiahly román. Inšpiráciou pre ňu bolo tiež jej štúdium na univerzite.

Stačilo však málo a román by nebol vyšiel. Jeden známy editor sa totiž o jej románe vyjadril: Táto kniha sa nikdy nestane úspešnou, pretože žiadna kniha zatiaľ nebola napísaná ženou z pohľadu muža, musíte to celé prepísať.“ Trvalo jej približne rok, kým sa cez túto kritiku preniesla a pokračovala v písaní.

Nielen vďaka tomuto príbehu ju tak magazín Time zaradil do rebríčka 100 Most Influential People v roku 2014.

Úspech sa autorke dostavil aj po vydaní ďalšieho, v poradí tretieho, románu – Stehlík (orig. The Goldfinch). Práve za tento príbeh autorka získala Pulitzerovu cenu v kategórii fiction.

Portrét spisovateľky Donny Tarttovej v New Yorku
zdroj: chicagotribune.com

Tajomstvo, ktoré by nemalo byť odhalené

Britský denník The Guardian sa v roku 2013 o knihe vyjadril: Každý jeden z toho mora čitateľov, ktorí siahnu po tejto knihe, podľahne ilúzii, že sa stal súčasťou čohosi smrteľne dôverného. Akoby bol jediný, kto si túto knihu prečítal… A to je neskutočne úžasný pocit.“

A je to skutočne tak. Z knihy už od začiatku vyžaruje isté tajomstvo, ktoré sa nám postupne, stránkou po stránke odkrýva a my čitatelia tak máme pocit, že máme tú česť byť ďalšími, kto sa o tomto tajnom príbehu môže dozvedieť.

Tajnom príbehu, ktorý má prvky detektívky, tak prežívame jeden celý rok s rozprávačom. Nahliadame do jeho vnútra, na jeho myšlienky a tiež postoj k tejto nezvyčajnej pätici a k ich „zábavkám“.

Miestami sa príbeh môže javiť až ako absurdný. Už len to, že dokázali prísť a pozrieť sa smútiacej rodine do očí či pomôcť pri pátraní ich strateného priateľa, aj keď oni sami stáli za jeho vraždou, bolo nepochopiteľné.

Veľmi zaujímavý bol tiež ich pohľad na profesora Juliana Morrowa. Pre Richarda bol akousi modlou, vzorom a ako aj sám na konci priznal, mal ho nesmierne zidealizovaného.

Aj keď sa jedná o naozaj rozsiahlu a pomerne náročnú knihu, nenechajte sa odradiť. Donna Tartt totiž vytvorila neskutočne premyslený príbeh, ktorý naozaj stojí za to.

Začítaj sa aj do iných recenzií od Caroline Turazovej.

5 likes

Author

Caroline Turazová

Volám sa Caroline a pochádzam z menšieho mesta na strednom Slovensku. Som študentkou medicíny, no ani popri tejto náročnej škole som nestratila svoje mnohé koníčky! Veľmi rada fotím, píšem, kreslím, tvorím, objavujem nové miesta... Jednou z mojich najväčších lások sú však knihy, s ktorými trávim takmer každý deň. Rada sa vŕtam v kníhkupectvách či preplnených antikvariátoch a vždy mám problém vybrať si len jednu knihu.

Your email address will not be published.

*/?>