Úvahy o existencii, majetkových rozdieloch, bytí a všakovakej láske. To všetko nám prinesie pohľad do mysle dvadsaťjedenročnej Frances.
Rozhovory s priateľmi sú debutom oceňovanej autorky Sally Rooney. Tá sa u nás preslávila už v máji 2020, keď na slovenský trh prišla jej kniha Normálni ľudia.
Aha, toto je moje pravé ja!
Základ dejovej línie tvorí stret generácie Bobbi a Frances s o desať rokov staršími Melissou a Nickom. Medzi Frances a Nickom začne milostný pomer, ktorého motívy a dopady kniha dopodrobna analyzuje. Čitateľ si musí klásť otázku – akú rolu hrá v tejto vzťahovej rovnici sebavedomie?
Celý vzťah Nicka a Frances pôsobí veľmi hlúpo, naivne a bezcieľne, hoci medzi nimi nie je len fyzická príťažlivosť, ale sú aj na rovnakej intelektuálnej vlne.
Frances študuje na dublinskej univerzite a píše poéziu, ktorú prednáša na večeroch hovoreného slova. Jej najlepšou priateľkou je Bobbi, s ktorou prežila romantický vzťah. Rozumejú si, no zároveň si ubližujú.
Frances vidí Bobbi ako krásnu a sebavedomú ženu a veľmi sa jej chce podobať. Desí sa, že raz na ňu Bobbi zabudne tak, ako zabúda na svoje predchádzajúce známosti. Vo svojom vnútri si ju stavia na piedestál, čo sa prejaví aj pri jej čítaní Biblie: „Biblia mi dávala takmer dokonalý zmysel, keď som si v role Ježiša predstavila Bobbi.“
Protagonistka rieši aj existenciálne problémy. Svoju pozornosť obracia práve na čítanie Biblie, avšak nie v známom kresťanskom duchu viery v Boha. Snaží sa len nájsť riešenia na svoje problémy. Uvažuje nad láskou k blížnemu a nad cestou späť k svojej podstate.
Stručné, úprimné, úderné
Rozhovory s priateľmi sú knihou plnou skrytej citlivosti a pátrania po svojej vlastnej osobnosti. Je to kniha o osobe, ktorá navonok pôsobí sebavedomo, ale z jej úvah vychádza poznanie, že so svojím životom nie je stotožnená. A možno práve to, čo odcudzuje, je tým, po čom túži.
V rozprávaní sa prelína minulosť s prítomnosťou. Sú tu očividné negatívne dopady výchovy otcom alkoholikom a mamou, ktorá sa nevie vzoprieť. Vzájomný boj rodičov modeluje Francesin postoj k ľuďom v jej živote.
Text tvoria voľné myšlienkové procesy protagonistky, a preto aj celé dielo pôsobí uvoľnene a plynulo. Pocit spontánnosti je doplnený absolútnou absenciou priamej reči v celom texte. Formálna úprava je teda jednou z vecí, ktoré robia knihu pre čitateľa jedinečnou a zaujímavou.
Homofóbia tú nemá miesto
Rooneyovej román pôsobí veľmi pokrokovo. Nachádzame tu homosexuálne vzťahy, pohľad na neveru zo strany milenky, vzťahovú neviazanosť, depresie a celkový spôsob života mileniálok. Sally Rooney nám ukazuje rôzne podoby lásky – priateľskú, manželskú, mileneckú alebo aj nedoriešené vzťahy medzi dvomi priateľkami.
Čitateľa určite rozruší Francesin cit pre materinskosť. Autorka bez servítky rozpráva o menštruačnej bolesti a do knihy tak zakomponuje aj rozšírené ochorenie žien, kvôli ktorému sa protagonistka cíti menejcenne. Tento pocit prezentuje ako neopodstatnený.
Sally Rooney si vyslúžila množstvo recenzií od čitateľov, ktorých už stihla fascinovať. Viaceré z nich upozorňujú na ťažkú subžánrovú klasifikáciu románu. Kým pre niekoho je to román s nádychom špecifickej komiky, iní tu vidia ostrú satiru spoločenskej rozvrstvenosti alebo knihu čítajú ako milostný, či dokonca až intelektuálny román.
Autorka hodnoverne podáva obraz toho, aké ťažké je rozlíšiť hranicu medzi svojou samostatnosťou a nezávislosťou od momentu, keď svojím správaním začneme ubližovať sebe aj iným.
Autorka Lisa McInerney o knihe povedala: „Fascinujúce, drsné a inteligentné. Sally Rooney má veľký dar verne zachytiť tie najchúlostivejšie ukrutnosti v ľudských vzťahoch.“
Po prečítaní môžu čitatelia len súhlasiť.