fbpx

zo života

Poznáte Joe Hilla? Kto je slávny autor a syn kráľa hororu Stephena Kinga

24.1.2021

Joe Hillström King je bestsellerovým autorom, z jeho kníh sú filmy a seriály. A vy ho zrejme ani nepoznáte.

Tmavé rovné vlasy sa na čele rozdeľujú do dvoch smerov. Pod nosom mu začína hustá čierna brada pretkaná sivými prameňmi, oči mu zväčšujú úplne klasické okuliare. Pri pohľade na jeho otca v jeho veku, je tá podoba neodškriepiteľná, až šokujúca.

Miluje rozprávať o knihách, pretože ich sám píše. „Skvelé na písaní poviedok je, že môžete budovať temnú atmosféru a ukončiť ju konečným otočením noža,“ hovorí a rukou naznačí pohyb ako z Hitchcockovho Psycha. Oblečené má červené tričko s nápisom: The Mysterious. Tajomný.

„Moje meno je Joe Hill,“ povie pokorne, zamyslí sa a dodá: „Krátke bio by zrejme znelo, že pochádzam z rodiny spisovateľov. Mojimi rodičmi sú Stephen a Tabitha Kingovci.“

Ako vystúpiť z tieňa kráľa hororu

Na tému vyrovnávania sa s vplyvom slávnych rodičov už desiatky rokov vznikajú knihy, filmy, seriály. Slávny človek využije všetok majetok, styky, svoje meno, aby dal dieťaťu všetko.

A to dieťa často bojuje. Nevie sa totiž vyslobodiť z tieňa slávnejších predkov, nevie uniknúť, nedokáže žiť vlastný život.

Joseph Hillström King sa s tým vysporiadal po svojom. Otcovmu vplyvu sa nevzpieral, temnej literatúre a kinematografii sa venovali spoločne, nechal sa otcom voviesť do jeho tajomného sveta.

Začal som písať už ako trinásťročný. Obaja moji rodičia písali, takže som sa na to cítil byť predurčený,“ vysvetľuje King mladší v rozhovore pre Men’s Journal.

Svoju prvú knihu vydal pod menom Joe Hill. Jeho literárny spôsob, ako uniknúť z obrovského tieňa, ktorý hádže jeho otec. Nechcel, aby bezškrupulózny vydavateľ vydal akúkoľvek slabú prvotinu len pre jeho priezvisko.

Nezmysel?

Zamyslite sa. Ste synom Stephena Kinga, kráľa hororu, najlepšieho žijúceho autora hororovej literatúry, a jedného z najlepších v histórii. Prakticky každá Kingova kniha sa dočkala filmového spracovania, písaním si za takmer pol storočie tvorby nahromadil polmiliardový majetok.

No a chcete pokračovať v jeho šľapajach, no svojsky, sám za seba si cestu literárnou džungľou vysekať vlastnou mačetou.

Veľa šťastia!

Je dobré, že zvolil iné meno. Obávam sa však, že mu to v konečnom dôsledku aj tak nemohlo pomôcť. Akonáhle si ich totiž ľudia spoja, začnú Hilla upodozrievať, že nie je dosť dobrý, že vlastne akýmsi spôsobom parazituje na otcovi. Pritom si však myslím, že literárny, resp. akýkoľvek iný umelecký talent sa môže dediť ako cukrovka, plešatosť či ploché nohy,“ tvrdí pre portál Začítaj sa popkultúrny teoretik Juraj Malíček.

Stephen King: Som veľmi pyšný


Režisér Vincenzo Natali (vľavo) a hlavná hviezda filmu Patrik Wilson boli na festivale Sitges Film Festival s filmom In the Tall Grass. Film vznikol na motívy príbehu Joea Hilla.
Zdroj: Shutterstock

Napokon však Hill dosiahol, čo chcel. Po desiatich rokoch intenzívneho písania nabral dostatok sebavedomia a oznámil svetu – som syn Stephena Kinga. V tomto momente nebudeme porovnávať jeho kariéru s kariérou slávnejšieho otca. Joe Hill však dokázal vybudovať vlastné malé autorské impérium a ešte nekončí.

Bodoval komiksovou sériou Locke & Key (2008-2013) či moderným upírskym spracovaním notoricky známej témy – NOS4A2 (2013). Obe diela sa dočkali adaptácií, z Locke & Key je seriál v produkcii Netflix, druhý zadaptovala zase AMC, známa zombie seriálom Živí mŕtvi.

Jeho kafkovský príbeh Rohy (2010) natočil Francúz Alexandre Aja, hlavnú úlohu si zahral Daniel Radcliffe, známy ako Harry Potter. Hillova prvá publikovaná kniha Duchovia 20. storočia získala v roku 2005 literárnu cenu Bram Stoker Awards, Locke & Key získal v roku 2009 a 2012 prestížnu British Fantasy Awards.

V Hillovej tvorbe sú až hmatateľné vplyvy hororových predkov, jeho otcom počínajúc, a končiac kánonmi ako Richard Matheson a H.P. Lovecraft.

Keby som mal nastaviť svoj kreatívny kompas ľudí, ktorí ma ovplyvnili, tak môj otec je presný sever, Steven Spielberg zase presný juh,“ vysvetľuje Hill pre Men’s Journal.

Pracuje s temným nadprirodzenom, kvalitne buduje dej a dokáže vypracovať zaujímavé postavy, o ktoré sa musíte zaujímať. To bola vždy zásada jeho otca – keď vytvoríte uveriteľné postavy, sympatických hrdinov, ktorí budú čitateľa zaujímať, máte vyhraté – pretože čitateľ sa s ním stotožní, a čokoľvek prežíva hlavná postava, bude prežívať aj čitateľ.

Zopár podobností s otcom by sa ešte určite dalo nájsť – či už dĺžka kníh, obaja sú hororovými grafomanmi, alebo o zasadení často nadprirodzených javov do skutočného sveta. To je základ tvorby Kingovcov.

„Svet okolo nás horí, no aspoň mi dáva dostatok materiálu na tvorbu mojej fikcie, takže koho to zaujíma? Prioritou je mať o čom písať,“ dodáva Hill so smiechom.

„Som veľmi hrdý na mojich chlapcov,“ hovoril Stephen King v rozhovore pre Bangor Daily News. Spisovateľom je totiž aj jeho ďalší syn – Owen. „NOS4A2 a Joeova prvotina Oblek mŕtveho (2007) sú skutočne veľmi desivé. Keď sa odo mňa niečo priučil, tak je to spôsob, ako vydesiť čitateľov.“

Zoznámte sa, Joe King

Jedným z posledných adaptovaných Hillových diel je nadprirodzený román Vo vysokej tráve. Rozpráva príbeh brata a sestry, ktorí počas dlhej cesty autom zastavia popri ceste pri mimoriadne vysokej tráve. Tráve výšky basketbalistu.

Začujú z nej dieťa prosiace o pomoc, takže vyrazia zachrániť ho. Veľmi rýchlo však zistia, že čas a priestor fungujú v zelenom poli inak, ako vo zvyšku sveta. Ostanú tam uväznení, šialení hľadajú únik, keď sa rozbehne príbeh v šýle Nolanovho Počiatku. „Vincenzo Natali zobral túto látku a pre Netflix natočil skutočne desivý film,“ teší sa Hill.

Keď sa na knihu či film pozriete, pokojne ho mohol napísať Stephen King. Nesie totiž prvky jeho raného diela – Kukuričné deti – z roku 1978. Aj v tejto vyše 40 rokov starej poviedke bola badateľná temná entita, namiesto vysokej trávy sú v hlavnej úlohe kukuričné klasy.

Nebudeme však napínať. Náhoda to určite nie je. Vo vysokej tráve je totiž jedným z niekoľkých príbehov, na ktorých tvorivá dvojica otec-syn Kingovci spolupracovali. Portál Screenart upozorňuje aj napríklad na poviedku Throttle (z poviedkovej zbierky Full Throttle) či Len temnota ma miluje (nepublikované).

Joe Hill bude mať o chvíľu 50 rokov. Už nie je dieťaťom snažiacim sa vymaniť z tieňa svojho otca. Je bestsellerovým autorom s unikátnym štýlom a mohutnou fanúškovskou základňou. A vlastným úspechom.

Dostal sa do bodu, keď už snáď mu môžeme povedať – Joe King. „Otec mu mohol otvoriť dvere, Joe Hill však musel vojsť sám,“ dodáva Malíček.

2 likes

Author

Zoran Boškovič

Vyštudovaný novinár po anabáze v médiách teraz pracuje v reklamke. Miluje čítanie, najmä také, ktoré ho dokáže vystrašiť, čo sa dosiať podarilo iba Stephenovi Kingovi a H.P. Lovecraftovi. To isté platí pre filmy, no v tomto smere sa to podarilo už viacerým. Uvidíte ho buď čítať, pozerať filmy, alebo sa smiať. Divoko smiať.

Your email address will not be published.

*/?>